preloader

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

27.05.2022
Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Yazı Boyutu:

20. yüzyılın tanınmış mimarlık ekollerinden Bauhaus bu sene 100. yaşını kutluyor. Modernizmin yapısal özelliklerini biçimlendiren bu mimarlık akımı hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Mimari ve tasarımda çığır açan Bauhaus ekolünün temelleri 1919’da Almanya’nın Weimar kentinde mimar Walter Gropius tarafından atıldı. Brüt beton, beyaz sıva kullanımı, asal geometrik dik açılı formlar, yalınlık, sadelik ve standardizasyonu öne çıkaran detaylarıyla Bauhaus kendine özgü evrensel bir mimarlık ve tasarım dili yarattı. Bu sene kuruluşunun 100. yılında çeşitli etkinlik ve sergilerle kutlanan bu akım hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Walter Gropius’un Bauhaus Manifestosu

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Mimar Walter Gropius 1919’da yazdığı Bauhaus manifestosunda şöyle diyordu: “Sanat artık belli bir kesimin lüksü olmaktan çıkıp geniş kitlelere hitap etmeli ve halk tarafından tecrübe edilmelidir. Amaç tüm sanat dallarını yeni mimarinin kanatları altında birleştirmektir.”

Bauhaus ekolünün simgesi Dessau

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1919’da Weimer’da kurulan Bauhaus Okulu politik nedenlerden dolayı 1926 yılında bugün Unesco dünya kültür mirası eserleri arasında yerini alan Walter Gropius imzalı yeni binasına taşınır. Standartların dışında bir eğitim metodolojisiyle mimarlık, sanat, endüstriyel ve grafik tasarımın kesiştiği bu okula Walter Gropius’tan sonra Hannes Meyer ve Mies van Der Rohe gibi önemli mimarlar başkanlık etmiştir.

Endüstri-sanat ve zanaatın sentezi

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Knoll 2019 Bauhaus Edition

Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle yeni dünya düzenine yeni bir bakış açısı sunan Bauhaus ekolü, endüstri, sanat ve zanaatın başarılı sentezini gözler önüne seriyordu. Zamanla Bauhaus Okulu, yalnızca bir eğitim kurumu değil, aynı zamanda bir üretim merkezi ve tüm bunların konuşulup tartışıldığı bir yer haline gelmiştir.

Bauhaus’un temel prensibi: “Önce işlev sonra biçim”

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

“Önce işlev sonra biçim” anlayışı Bauhaus tasarımlarının felsefesini şekillendirdi. Mimari yaklaşımda pratik, basit ve fonksiyonel olan sorgulandı. Gropius, kentsel yapılaşmaya dair sorunları tasarladığı kitlesel konutlarla çözmeye çalıştı; Dessau’daki Torten mahallesi, Karlsruhe’deki Dammerstock mahallesi ve Berlin‘deki Siemensstadt siteleri bunlara örnek olarak gösterilebilir.

İlham veren Bauhaus afişleri

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bauhaus ekolü yalnızca mimari projeler ve tasarım ürünleriyle değil resimler ve tipografiyle de temsil edildi. De stijl, Konstrüktivizm, Art Nouveau ve Dadaizm gibi sanat akımlarından etkilenen Bauhaus eserlerinde geometrik şekiller, lineer çizgiler, kırmızı, mavi, sarı ve siyah renklerinin canlı birlikteliğini görmek mümkündü. Herbert Bayer eserleriyle Bauhaus’a tipografik kimliğini kazandıran isim oldu.

Marcel Breuer tasarımı Wassily koltuk

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Wassily Koltuk

Macar kökenli tasarımcı mimar Marcel Breuer’in 1925-1926 yıllarında tasarladığı Wassily koltuk Bauhaus prensiplerini başarılı şekilde gözler önüne seren ikonik eserlerin başında geliyor. İsmini Breuer’in yakın arkadaşı Wassily Kandinsky’den alan koltuğun formlarında bisiklet tasarımından esinlenilmiş. Bugün Knoll markası tarafından üretilen Wassily koltuktan edinmek isteyenler Mozaik mağazasına uğrayabilir.

Marianne Brandt’ın efsanevi formları

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Bauhaus’un en meşhur tasarımları arasında zamansız çizgisi ve eşsiz geometrik formlarıyla Marianne Brandt imzalı çay demliği öne çıkıyor. Tasarımcının 1924 yılında tasarladığı bu ürün yalın bir zarafetin altını çizer nitelikte. Son olarak Sotheby’s tarafından açık artırmayla satışa çıkan bu ürün 361.000 dolara satılmış.

Mies Van Der Rohe imzalı Barcelona koltuk

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Uluslararası Barselona pavyonu için 1929 yılında Mies van der Rohe’nin tasarladığı koltuk paslanmaz çelik iskeleti ve yalın estetiğiyle Bauhaus tasarımları arasında en çok tanınanlardan. Mies van der Rohe bir koltuk tasarımının, hafiflik, sağlamlık ve konfor olgularını bir araya getirmesi gerektiğini ve bunun bazen bir gökdelen tasarlamaktan daha zor olabileceğini söyler.

Bauhaus’un 100. yılına özel tasarlanan logolar

Apple, Netflix, Adidas gibi dünyaca tanınmış markalar Bauhaus’un 100. yılına saygı duruşu niteliğinde tasarlanan logolarıyla karşımıza çıkıyorlar. 99designs tasarım platformu tarafından yaratılan logolarda az çoktur yaklaşımının izlerini görmek mümkün.

100.Yıla Özel Tasarlanan Logolar

Swatch ve COS’tan Bauhaus Koleksiyonları

Bauhaus Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Swatch

Swatch Sonbahar Kış 2019 koleksiyonuyla Bauhaus’un 100. yılını kutlayan markalardan. Bau Swatch serisi Bauhaus akımına özgü renk ve desenleri eğlenceli bir yaklaşımın perspektifinden teknolojiyle birleştiriyor.

COS ise bu sene 100. yıldönümü kutlanan Bauhaus akımından ilham alarak, Archive Editions Bauhaus kapsül koleksiyonunu oluşturdu. 13 parçalık koleksiyonda 6 kadın, 6 erkek giyim ve 1 aksesuar tasarımı yer alıyor.

Naz Gürlek
Naz Gürlek Tüm Yazıları