preloader

Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

25.05.2022
Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

Yazı Boyutu:

Yurt dışına taşınacak olan ögrenci ve gençlere ev bulma, taşınma ve depolama gibi konularda destek veren The Ned|Lon, şimdi de ikinci el eşya alıp satılabilecek bir platform oluşturuyor… Kurucuları Elif Özşahin ve Pia De Marchi ile yurt dışına taşınma sürecinde yaşanan zorluklardan ev tutarken dikkat edilmesi gerekenlere kadar tüm merak edilenleri konuştuk.

Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

Elif Özşahin ve Pia De Marchi

Yurt dışına okumaya veya çalışmaya giden gençlerin en çok karşılaştığı zorluklar neler?

Karşılaşılan zorluklar herkese göre değişmekle beraber bizim tecrübelediğimiz temel zorlukları taşınmadan önce ve sonra olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Zorlukların en başında ise çoğu zaman yurt dışına taşınmadan önce yapılması gereken hazırlıklara ne zaman ve nereden başlanılacağının belirsizliği geliyor, taşınma sonrasında da süreç devam ediyor. Yeni bir yeri “eviniz” olarak benimseme süreci kendi içinde de değişim gösterebiliyor. Örneğin ilk sene kendi okullarının temin ettiği yurtta kalma tecrübesinden sonra, ikinci sene öğrencilerin kendi evlerine çıkma sürecinde yaşadıkları zorluklar gibi.

Daha temel zorluklardan bahsetmek gerekirse; doğru bilgiye kolayca ulaşamama, yerel bilgiye ihtiyaç duyma, ülkenin kanun ve hukukuna göre hareket etmek, bireylerin nereden nasıl bir yardım alınacağının bilinmemesi diyebiliriz. Yeni bir ülkeye taşınırken ve sonrasında yapılması gereken hazırlıklar maalesef çoğu zaman hafife alınıyor ve uzaktan kolay yönetilebileceği sanılıyor. İster öğrenci ister kariyer amaçlı taşınan bir genç olsun adaptasyon sürecinin zorlukları ve ait olma duygusunu oluşturmakta bir o kadar önemli.

Yurt dışına taşınarak tecrübe edecekleri bu yeni hayata adaptasyon sürecini kolaylaştırmak amacı ile farklı hizmetler verdiğimiz The Ned|Lon serüvenine atıldık.

Öğrenci ve gençlerin hem fiziksel hem de mental olarak yıpranmalarına sebebiyet veren bu süreci en rahat şekilde geçirebilmeleri için çalışan ekibimiz hizmet verdiğimiz ülkelerde uzun senelerdir yaşamış olup, bilhassa kendileri bu zorlu süreci deneyimlemiş bireylerdir.

Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

Siz The Ned|Lon olarak bu noktada gençlere nasıl destek oluyorsunuz?

The Ned|Lon olarak “relocation assistance” servisi altında öğrenci ve gençlerin ihtiyaç ve gereksinimlerini çözüme kavuşturmak amacıyla kişiye özel yönlendirme ve danışmanlık hizmeti vererek, en doğru seçimleri yapmalarına yardımcı oluyoruz.

Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimleri dikkate alarak mevcut servislerimize yenilerini eklemek ve daha da önemlisi hizmetlerimizi devamlı geliştirerek iş alanımızın öncüsü olmak öncelikli hedefimiz.

Ev bulma (gayrimenkul hukuk danışmanımız destekli kısa ve uzun dönemli), Taşınma & Depolama ve The Ned|Lon Marketplace (eşya ve mobilya alıp satın alınabilen bir platform) olarak üç servisimiz bulunuyor.

Belirtmek isteriz ki gereken tüm servis süreçlerimizin hukuksal detaylarında beraber çalıştığımız şirketimizin hukuk danışmanının yönlendirmesi ile müşterilerimize yasal hakları konusunda yardımcı da olmaktayız. Özellikle ev kiralamanın hukuki olarak değerlendirilmesi gereken bir işlem olduğu bilinciyle, seçilen eve ait kontrat ve ek belgelerin incelenmesi, gerektiğinde revize edilmesi ve kontrat sonlandırma aşamalarında hukuk danışmanımız ile beraber müşterilerimize destek oluyoruz.

The Ned|Lon’u yaratırken yurt dışında yaşadığınız zorluklardan mı yola çıktınız?

The Ned|Lon; iki yakın arkadaşın farklı dönemlerde, farklı ülkelerde yaşadığı benzer zorluklardan yola çıkarak fark edilen ihtiyaca yardım çağrısı olarak başladı diyebiliriz. Saatlerce telefonda konuşarak beyin fırtınası yapıp, şirket isminden logosuna, sunacağımız servislerden lokasyonlara birçok şeyin temeli pandeminin ilk dönemlerinde atıldı. Bizim için The Ned|Lon; pandemi döneminde doğan ve sağlam temeller üzerinde büyümekte olan bir girişim.

İkimiz de üniversitedeyken kendi bölümlerimizin temsilcileriydik. Okumaya yeni başlayacak öğrenciler ile görüşüp tecrübelerimizi paylaşıyor ve yol gösteriyorduk. Bazen ortak tanıdıklarımız, bazen de hiç tanımadığımız öğrencilere 3 sene boyunca hevesle yol gösterdik. Bu dönem boyunca kendimizin ve çevremizin yaşadığı sorunlardan esinlenerek böyle bir servisin eksikliğini fark ettik ve her anı çok içimizden gelerek ve çok doğal bir şekilde ilerlettiğimiz The Ned|Lon serüvenimize başladık.

Mottomuz ise “Think less, stress less” yani Türkçeye tam çevirebilmek zor olsa da, “daha az düşün, daha az stresli ol” olabilir. Müşterilerimizin yeni hayatlarına adapte olmaları demek, kendi kendilerine mücadele vermek zorundalar demek olmamalı. Yurt dışına taşınma ve yaşama sürecinde müşterilerimize üç ana servisimiz ile destek olup, bu yeni bilinmezliğin oluşturabileceği stres ve zorluklar sırasında destek ve çözüm olmak için buradayız.

Mottomuzda yansıtmaya çalıştığımız gibi; öğrenci ve gençlerin daha huzurlu ve stressiz bir tecrübe yaşamaları doğrultusunda çalışıyoruz. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak katkılarda bulunabilmek bizleri en mutlu eden sonuç oluyor.

Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

Hangi ülkelere gidecek olanlar size ulaşmalı? Hizmet alanınızı genişletme planlarınız var mı?

Hali hazırda İngiltere, Hollanda, İtalya, Almanya ve Kanada’da hizmetlerimizi sunmaktayız. Gelecekte hizmet alanımızı Amerika başta olmak üzere başka ülkelere de genişletmeyi hedefliyoruz.

The Ned|Lon olarak 14 kişilik geniş ve deneyimli ekibimiz ile yeni müşterilerimize kapsamlı hizmet sunmaktayız. Ekibimizin parçası olan her öğrenci ve yeni mezun bireyler zamanında farklı ülkelerde benzer zorlukların üstesinden bizzat gelmiş olup deneyim kazanmışlardır. Bu sayede daha fazla bireyin hayatına ve başarısına katkıda bulunup, serüvenlerinin bir parçası olabilmekteyiz.

Yurt dışında ev tutarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahseder misiniz?

Ülkeler bazında ev bulma, tutma ve kontrat aşaması içerik ve süreç açısından çok farklılıklar gösterebiliyor. Ev piyasalarının aşırı hareketli olması ve arzın eksik kalmasından kaynaklanan ev eksikliği en zorlayıcı faktörler arasında gelmektedir. Evin kişiye uygun olması dışında kiracının kanuni hakları, evi teslim alış şekli, kira süreci, ödeme şekilleri de önemli hususları teşkil etmektedir. Kişinin taşınacağı şehir hakkında bilgisi olmasa dahi hazırladığımız form doğrultusunda kişinin bütçesi ve ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı olabilecek en iyi alternatifleri sunmaktayız.

Gelelim eşya konusuna… Bunun için bir Marketplace yarattınız. Burada her türlü eşyayı alıp satmak mümkün mü? İkinci el eşya seçmekle ilgili vereceğiniz ipuçları var mı?

Bizi en az The Ned|Lon kadar heyecanlandıran, her türlü eşya ve mobilyanın alınıp satılabileceği ve pratik odaklı çözümler sunabileceğimiz platformumuz, The Ned|Lon Marketplace’i hayata geçirdik. Bu platformda alıcılar ile satıcıları buluşturup uygun fiyatlı ve güvenilir mobilya, beyaz eşya ve aksesuar alıp satımına yardımcı oluyoruz. Marketplace’te satılacak olan tüm ürünler ekibimizin onayından geçtikten sonra satışa sunulmaktadır.

The Ned|Lon Marketplace sadece hazır markaların ürün ve mobilyalarının değil aynı zamanda Endüstriyel Tasarım gibi bölümlerde okuyan öğrencilerin ürünlerini sergileyebilecekleri ve satabilecekleri bir ortam olmaya da yönelecektir.

Yurt Dışına Taşınacaklara Destek Veren Start-Up: The Ned|Lon

Yurt dışında okuyacak ya da çalışacak gençlere vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Öğrenci ve gençlerin kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeleri, yaşayacakları ülke ve şehri daha önceden gezememiş olsalar bile internetten okuyarak, şehirlerle ilgili videoları seyrederek ve bu şehirlerde yaşamış tanıdıkları ile konuşarak araştırma yapmaları, hukuki süreci bilmeleri iyi olur. Diğer yandan her tecrübenin mutlaka birbirinden farklılık gösterebileceğini de akıldan çıkarmamak gerekir. Bizim yaşadıklarımıza ve tecrübemize güvenip bu serüvene en güzel şekilde başlamak için TheNed|Lon’la iletişime geçebilirler.

Elif Özşahin Kimdir?

1998, İstanbul doğumlu. 2014 senesinde, eğitimini ve binicilik kariyerini devam ettirmek amaçlı Hollanda’ya taşındı. 2014-2016 seneleri arasında International Baccalaureate Diploma Program’ını Hollanda’da tamamladıktan sonra 2019 senesinde Tilburg Üniversite’sinde International Business Administration Lisans Diploması ile mezun oldu. Üç senelik üniversite dönemim boyunca Tilburg University School of Economics and Management fakültesinde öğrenci temsilcisi olarak görev aldı. Üniversiteden mezun olduktan sonra, Tat Gıda’da Ticari Pazarlama bölümünde staj yaptı. Ekim 2019’da Amsterdam’da PlanPulse şirketinde Junior Enterprise Performance Management Consultant olarak işe başladı. Eylül 2020’den itibaren Wrist Ship Supply şirketinin Rotterdam ofisinde Avrupa ülkelerinden sorumlu olarak Regional Process Manager rolü altında çalışıyor.

Pia De Marchi Kimdir?

Liseyi Hisar Eğitim Vakfı’nda tamamladıktan sonra, 2016 senesinde üniversite eğitimi için İngiltere’ye taşındı. University of Bath (2016-2020) Management with Marketing bölümünden mezun oldu. Londra’da (2018-2019) Amerika kuruluşlu (Boston), dünyanın en büyük 10 yatırım şirketinden biri olan Wellington Management’ta “Client Transaction Analyst” olarak çalıştı. Bunu takiben aynı yaz, Hızlı Tüketim Ürünleri sektöründe en büyük şirketlerden biri olan Reckitt Benckiser’de e-commerce DTC Intern EU (Londra) olarak çalıştı. Şimdi ise Getir UK’de “Real Estate & Projects Associate”, Europe & UK olarak çalışıyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları