preloader

Yerel Markalar Lüksün Devlerine Rakip Olabilecek mi?

31.05.2020
Yerel Markalar Lüksün Devlerine Rakip Olabilecek mi?

Yazı Boyutu:

Yerel markaların Koronovirüs sonrası beklenen yükselişini inceledik.

Son yıllarda politikadan ekonomiye pek çok alanda kendini gösteren içe dönüş ve milliyetçi eğilimler, lüks sektörüne de etki ediyor. Bu dönemde kendilerine yetmek durumunda bırakılan bireyler, marka tercihlerinde de daha duygusal kararlar vermeye başladılar. Yerel üretime öncelik veren olan tüketiciler, bu kriz sırasında en çok zararı gören bağımsız yerel markalar ile küçük işletmeleri desteklemeye öncelik verecekler. Bu durum yerel markalar için büyük bir fırsat anlamı taşıyor.

{773060}

Bu noktada Türkiye’de Moda Haftaları’nı destekleyen İTKİB gibi sektörel bazlı STK’ların markalara destek sunarak yerel markaları güçlendirmesi de bekleniyor. Reuters Intelligence’a göre, yerel markaların yükselişi uluslararası markaları bekleyen büyük tehlikelerden biri olacak. Bu etki, özellikle lüks markaların satışlarının bel kemiğini oluşturan Çin’de görülecek. Son dönemde artan milliyetçi ruh ile birlikte Çinli tüketicilere uzun süredir hakim olan “Çinli markaların değersiz olduğu” fikri değişmeye başlamıştı zaten. Bilhassa Y ve Z jenerasyonunun tüketime katılması ile başlayan bu değişim artarak devam edecek.

Yerel Markalar Lüksün Devlerine Rakip Olabilecek mi?

Öte yandan, değişim sadece müşterilerin tercihlerinde yaşanmayacak ve seyahat kısıtlamaları ile birlikte markaların müşteri profilleri de değişecek. Seyahatlerde yapılan alışveriş, seyahat deneyiminin bir parçası olarak kabul ediliyor. Özellikle İtalya ve Fransa gibi ülkelerde bu ülkelere ait lüks markalardan yapılan alışverişler, sadece ürün satın almanın ötesinde o ülkelerin kültürünün bir parçasını satın almak anlamını taşıyordu.

{773064}

Tüketicilerin yabancı ülkelerdeyken yaptıkları bu alışverişler ise lüks tüketiminin %20-30’luk bir bölümünü temsil ediyor. Örneğin; dünyanın en büyük lüks pazarını oluşturan Çinli tüketiciler, sadece geçtiğimiz sene 150 milyon kez seyahat ettiler ve lüks harcamalarının %50’sinden fazlasını turist olarak gittikleri bu ülkelerde gerçekleştirdiler. Seyahat kısıtlamaları kalktıktan sonra bile bu orana ulaşmak uzun zaman alacak. Bu nedenle markaların yerli müşterilerine odaklanarak pazarlama ve satış stratejilerini buna göre tekrar düzenlemeleri gerekecek.

Kaynaklar:

Bain & Company, BCG (Boston Consulting Group), BOF (Business of Fashion), Forbes, Fortune, Jing Daily, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları