preloader

Trendyol Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Oldu

09.08.2021
Trendyol Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Oldu

Yazı Boyutu:

E-ticaret platformu Trendyol, 1,5 milyar dolar yeni yatırımla değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkardı ve “decacorn” tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

Dünyanın önde gelen ve Türkiye’de lider konumundaki e-ticaret şirketi Trendyol, aldığı 1,5 milyar dolarlık yeni yatırımla birlikte değeri 10 milyar doları geçen şirketler için kullanılan “decacorn” tanımına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu.

Çoğunluk hissesine sahip mevcut yatırımcısı Alibaba, bu sene başında şirkete 350 milyon dolar ek yatırım yapmıştı. bununla birlikte yeni yatırım turu, Amerika’nın önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine yatırım yapan Japonya merkezli, SoftBank Investment Advisers yönetimindeki SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşti. Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de yatırım turuna katıldı.

Trendyol Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Oldu

Bu yatırım turunun ardından Trendyol’un hissedarlık yapısında Asya, Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Türkiye’den önemli yatırımcılar yer almış oldu. Şirketin kurucuları ve Türkiye’deki üst düzey kadrosu tarafından yönetilmeye devam eden Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk “decacorn” olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Trendyol Türkiye’nin İlk “Decacorn”u Oldu

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin de açıklamasında,

“Aldığımız yeni yatırımı değer yaratacak teknolojiler geliştirmek, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak lojistik ve teknolojik altyapı yatırımları yapmak, esnaf ve KOBİ'lerimizi dijitalleştirmek, Türk ürünlerinin e-ihracatını ve ülkemize döviz girişini artırmak için kullanacağız“ dedi.

2010 yılında kurulan Trendyol, 30 milyondan fazla müşterisine, günde 1 milyondan fazla paket ulaştırıyor. Trendyol, Türkiye’nin öncü Ar-Ge merkezlerinden Trendyol Tech, en hızlı gelişen taşıma ağı Trendyol Express, hızlı market ve yemek teslimatı yapan Trendyol Go ve en büyük ikinci el ürün platformu Dolap ile değer üretmeye ve hızla büyümeye devam ediyor.

Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Evren Üçok ise “Genç nüfusu, dünya standartlarındaki insan kaynağı ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki stratejik konumu ile ülkemizin yüksek bir büyüme potansiyeli var. EMEA'nın e-ticaretteki lider oyuncusu olmak için, Türkiye’deki güçlü ekibimizden, teknoloji ve e-ticaretteki uzmanlığımızdan, ülkemizin ve iş ortaklarımızın kaliteli üretim kapasitesinden, pazarlama becerilerinden ve lojistik alanındaki deneyimlerinden güç alacağız” açıklamasında bulundu.

{773099}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları