preloader

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Zehra Güneş

26.04.2022
She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Zehra Güneş

Yazı Boyutu:

VakıfBank Spor Kulübü ve A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncusu Zehra Güneş ile başarılarla dolu kariyerini, genç sporculara olan tavsiyelerini ve gelecek hayallerini konuştuk.

VakıfBank Spor Kulübü ve A Milli Kadın Voleybol Takımı’nda forma giyen Zehra Güneş, 12 yaşında başlayan voleybol yolculuğuna başarılı bir şekilde devam ediyor. Başarılı voleybolcu Zehra Güneş ile gücünü ilham veren kadınlardan alan, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara cesaret vermeyi amaçlayan She’s Mercedes Platformu’na özel bir sohbet gerçekleştirdik. Kupalar, şampiyonluklarla dolu kariyerini, gelecek için hedeflerini ve hayallerini konuştuk.

Voleybol ile ilk tanışmanız nasıl oldu? Kariyerinize başlarken “Benim istediğim şey tam olarak bu, bu yolda ilerleyeceğim” dediğiniz ilk andan biraz bahsedebilir misiniz?

Voleybola, VakıfBank seçmeleri sayesinde 12 yaşında başladım; Kulübümüz okulumuza gelmişti. Voleybola karşı bir yatkınlığım olduğunun farkında değildim esasında. Boyum yaşıtlarıma göre uzundu, seçmelere bu nedenle yönlendirildiğimi hatırlıyorum. İyi ki yollarımız VakıfBank ile kesişmiş!

Tek bir kırılma anından bahsedemem; biz profesyonel sporcular çok küçük yaşlardan itibaren türlü (engel demek istemiyorum bu nedenle kırılma anı diyeceğim) kırılma anlarını aşarak buraya geliyoruz. Özveri, sabır, inanç, pes etmeme, istikrar, azim ve çok daha fazlası… Bunların hepsi bir araya geldiğinde günbegün bir şeyleri inşa etmeye başlıyorsunuz.

Bugün hâlâ 12 yaşındaki Zehra’nın yaptıklarının ya da yapmaya çalıştıklarının üzerine bir şeyler koymaya çalışıyorum…

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Zehra Güneş

Kariyerinizde kupalar, şampiyonluklar, başarılarla dolu anılarınız var. Peki, kariyerinizde sıradaki hedefleriniz, hayalleriniz nelerdir?

Henüz 22 yaşındayım. Ulusal ve küresel anlamda, kulübüm ya da milli takım adına edindiklerim, hayalimdeki “yarın” için henüz başlangıç. Evet çok büyük başarılar, hayatımın en değerli anları ama voleybolda ya da profesyonel sporculuk kariyerinde dün ile yaşanmıyor. Hep yenisini hayal etmeli, istemeli ve büyük resme odaklanmalısınız.

Öncelikle kendi adıma şunu söyleyebilirim; her gün daha iyi bir Zehra olmak istiyorum. Fiziksel ve mental anlamda gelişmek, eksiklerimi ya da yeteneklerimi geliştirmek istiyorum. Bunu başarabilirsem zaten hem kulübüm hem de milli takımım adına daha fazlasını ortaya koyabilirim.

{774887}

Kariyeriniz boyunca mental olarak düşüş yaşadığınız ve pes etme noktasına geldiğiniz herhangi bir an oldu mu? Böyle bir an yaşadıysanız bunun üstesinden nasıl geldiniz?

Kariyerim adına demeyelim ama zaman zaman zihinsel anlamda zorlandığım dönemler oluyor. Olmuyor dersem, inandırıcılığımı kaybederim.Voleybol, diğer sporlar gibi doğrudan performans odaklı. Performansımız her gün aynı olamaz maalesef. Burada kolaylıkla söylediğime bakmayın; kendi adıma daha iyisi olabilirdim dediğim maçlardan sonra kendi kendime tekrar ettiğim sözlerden biri aslında.

Evet, performansımız her gün “en iyi” olamaz ama önemli olan bunu yönetebilmek, nedenini anlamak ve çözüm üretebilmek. Çok şanslıyım ki, VakıfBank çatısı altında çok önemli isimlerle çalışıyorum; onların desteğini alıyorum. Ayrıca, son 5-6 yıldır spor psikoloğundan profesyonel anlamda bireysel destek alıyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi, büyük resme odaklanmaya çalışıyorum…

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Zehra Güneş

Voleybol dışında ilginizi çeken ve “Profesyonel olarak uğraşmayı isterdim” dediğiniz başka bir spor branşı ya da branşları var mı?

Voleybol benim bir parçam. Kendimi voleybolsuz düşünemiyorum. Profesyonel anlamda elbette değil ama sanki benden iyi bir tenisçi olurdu gibi geliyor…

Başarıya giden yolda engeller de başarısızlıklar da kaçınılmaz. Böyle anlarda kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Nasıl tekrar tekrar ayağa kalkıyorsunuz?

Profesyonel spor hayatımın uzun olacağını umarak ve dileyerek bu yanıtı vermek istiyorum. 10 yıldır bu yolculuğun içindeyim; her gün oyunum adına, kendi yapabileceklerim adına yeni bir şeyler öğreniyorum. Bu devamlı öğrenme duygusu beni her geçen gün güçlendiriyor.

Engel hayatın her anında var. Bu engelleri aşabilmek, kendine yapacağın yatırımla mümkün. Bu yatırım size özgüven ve motivasyon olarak geri dönüyor. Düştüğümü hiç düşünmediğim için ayağa kalkmam da gerekmiyor. Herkes tökezler, hepimiz her an yeniden başlayabiliriz diye düşünüyorum…

{774824}

Başarılarınız ve hayata karşı duruşunuzla ilham veren kadınlardan birisiniz. Hayatınız boyunca size ilham veren kadınlar kimler oldu? Onlardan ne öğrendiniz?

Teşekkür ederim, bunu sizden duymak beni gururlandırdı… Tüm zorluklarda yanımda duran, elini uzatan annem mutlaka ilham veren kadınlar listemde birinci sırada. Annemin yanı sıra, hayatımdaki pek çok kadından da ilham aldığımı söyleyebilirim. Pes etmeyen, fark yaratan, dik duran, oyunu değiştiren tüm kadınlar benim ilham perilerim!

She’s Mercedes ile İlham Veren Sohbetler: Zehra Güneş

Sizden ilham alan kadınlara ne söylemek istersiniz? Özellikle kendi yollarını çizerken sizden ilham alan gençlere verebileceğiniz tavsiyeler var mı? Keşke ben o yaşta bilseydim dediğiniz şeyler?

Hayal etmekten vazgeçmesinler! En çok da maddi ve manevi imkânlar zorken hayal etmekten vazgeçmesinler. Ve bu hayatta en çok kendilerine güvensinler. Tavsiye vermeyi çok sevdiğimi söyleyemem. Sadece pes etmeyin, kendinize inanın ve şans size geldiğinde hazır olun diyebilirim…

She’s Mercedes platformunda yer alan tüm kadınlar cesaretleri, azimleri ve güçlü duruşları ile kitlelere ilham vermelerinin yanı sıra belki de en çok birbirlerine ilham ve güç veriyorlar. Daha iyi bir toplum için tüm kadınlara yayılması gereken mesaj da bu esasında. Bu konuda sizin düşünceleriniz neler?

Hepimizin hikayeleri çok farklı, bir o kadar da aynı. Ortak özelliğimiz; kendimize inanmak ve pes etmemek. “İnat” kelimesi her ne kadar olumsuz gibi görünse de bazen aradığınız güç ya da motivasyonun bir başka hali olarak size destek olabiliyor… Daha iyi bir toplum; kadınların gerçek anlamda daha fazla söz sahibi olduğu, birbirini desteklediği ve birbirinden ilham alabildiğini yüksek sesle söyleyebildiği bir yaşam şekliyle mümkün. Bence bunu başarabiliriz.

OGGUSTO Yazı İşleri Müdürü Senem Bay Ay’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları