preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Müberra Eresin

26.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Müberra Eresin

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, TÜROB Başkanı ve Eresin Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, TÜROB Başkanı ve Ersin Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin’den öğrenin.

Turizmin her kolu pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri, önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Öncelikle Eresin Hotels veya TÜROB bazında bakarsak sonuç değişmiyor doğrusu; tarihimizdeki en zor dönem içerisinde TÜROB olarak elimizden geldiğince üyelerimiz ve sektörümüzün yanında olma arzumuzla çözüm odaklı çalışmalarımıza devam ediyoruz. Pandemi dönemi sektörümüz olarak işlerimizin durduğu ama buna rağmen en fazla çalıştığımız dönem oldu diyebiliriz. Pandemi sonrasında da muhakkak ki bu çalışma tempomuz devam edecek.

Şuna gönülden inanıyoruz ki; bu geçici bir süreçtir ve elbette sağlıklı ve güzel günler gelecektir. Tüm dünya gibi bizler de bu kötü günlerin biteceği inancımızı koruyor ve en kısa sürede turizm hareketlerinin hızlanacağına inanıyoruz. Seyahat etmek, merak etmek, keşfetmek insanoğlunun asla bitmeyecek tutkusudur.

Günümüzde turizm kavramı; seyahat etmenin çok daha ötesinde, sosyo-kültürel bir güç, dış ilişkilerde önemli bir diplomatik araç, özellikle Türkiye gibi turizm markası ülkelerde ekonominin temel ayağı haline gelmiş bir sektördür. Tüm dünyayı derinden etkileyen ve insan hayatını tehdit eden Covid-19 sebebiyle, turizm ve seyahat sektörü geçici olarak durmuş, insanların öncelikleri ve bakış açıları değişmiş, sektörümüz şu an için ertelenen, hayal edilen ve özlenen bir motivasyon haline gelmiştir. Özellikle 2021 yılının turizmde hem ülkemiz açısından hem de global düzeyde yükseliş yılı olacağına yürekten inanıyoruz. Çok daha güçlü bir şekilde, yine turizmi bir bütün olarak en iyi şekilde sürdüreceğiz.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Müberra Eresin

Bu beklentiler ışığında siz neler yapıp, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Genel olarak hem Eresin Hotels için hem tüm TUROB üyelerimiz için aslında bu sorunun da cevabı aynı olacak. Kendi otellerimiz için ne düşünüyorsam ve çabalıyorsam TUROB üyelerimiz içinde aynı konuların üzerinde durmaya çalışıyoruz.

 • Maske ve sosyal mesafe hayatımızın vazgeçilmezi olmaya devam edecek.

 • Maske, tıpkı ayakkabı, çorap gibi bizler için değişmez bir aksesuar olacak, oldu.

 • Temizlik, hijyen, el yıkama artık temel yaşam kavramı olacak,

 • İş modelleri; uzaktan çalışma başta olmak üzere birçok yenilik geldi/gelecek. Birçok mesleğe olan talep düşeceğinden eğitim modelleri de yeni mesleklere göre evrilecek, bu dönemde işsizlik tüm dünyada önemli bir sorun olarak ortada duracak,

 • Bireysel ve kurumsal sigorta sistemleri COVİD-19 etkisiyle yeni klozlarla pahalanacak,

 • Teknoloji hiç olmadığı kadar hayatımızın vazgeçilmezi olacak,

 • En azından virüsün etkisi geçinceye kadar eskisi kadar sosyal olamayacağız.

 • Kısaca, yeni sistemin adı “Kontrollü Sosyal Hayat”

{773317}

Eresin Hotels olarak bu süreçte dikkate aldığımız dört başlık var aslında ve bu bence tüm turizm işletmelerinin dikkate alması gereken temel dört başlık;

 • Hijyen

 • İş akışı ve işletme modellerini yeniden kurgulamak

 • Kaliteden ödün vermeden en iyiyi en az kaynak kullanarak yapılandırmak

 • İletişim

Turizm sektörüne yönelik beklentiler

 • Turistler her an karantina altına alınma kaygısı ile tatillerini mümkün olduğunca taşıt mesafesinde tercih edecek, zorunlu kalmadıkça uçakla uzun destinasyon tercihlerinden kaçınacaklar. Bu durumun bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.

 • Sağlık sistemi ve altyapısı güçlü ülkeler/destinasyonlar yaratacakları algı nedeniyle öncelikli tercih edilecek. Bu konuda Türkiye’nin avantajlı konumda olduğunu düşünüyoruz. Sağlık turizminin gelişmelerden olumlu yönde etkilenmesi beklenmektedir.

 • Tüketici genel eğilim olarak “bekle gör” prensibine göre hareket edecek, gelişmelere göre planlarını yapacak.

 • Küçük ve orta büyüklükteki toplantılar belli bir süre daha çevrimiçi (webinar), uzaktan (e-meetings) vs. olarak gerçekleştirilecek.

 • Konaklama işletmeleri, öteden beri başarıyla yürüttükleri hijyen uygulamalarına bu dönemde bazı servis sunum şekillerinde bulaşıyı önleyici tedbirler, sosyal mesafe ve dezenfeksiyon kurallarında ekleme yapmıştır, daha fazla yapacaktır.

 • Virüsün insandan insana bulaşması dikkate alındığında misafir kadar iç misafir olarak adlandırdığımız çalışanların da sağlığı en temel öncelik olacak.

 • Hizmet sektörünün en büyük kıymetinin insan olduğu gerçeğinden hareketle çalışanların önemi daha da artacak.

 • Havacılık başta olmak üzere ulaşım alanındaki ekonomik gelişmeler ve virüs bulaşısı önlemleri kapsamında, kapasitelerinin azalacağı öngörülüyor. Bu durumun 2021 ikinci yarısına kadar turizmi oldukça olumsuz etkilemesi bekleniyor.

 • Bireysel seyahatler artacak, gurup ziyaretleri ise pandemi etkisi geçmeden ivme kazanamayacak.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Müberra Eresin

 • Pandemiye yönelik alınan tedbirleri uygulayan ve doğru iletişim kanalları kullanan konaklama işletmeleri tüketici tarafından öncelikli olarak tercih edilecek.

 • Misafirler otel rezervasyonlarını direkt otellere erişerek veya çevrimiçi (online) rezervasyon portalleri aracılığıyla yapacak.

 • Pandemiye bağlı olarak oteller birçok servisini geçici olarak kullanım dışı bırakacak. (Örn: yüzme havuzu, çocuk kulübü vs.)

 • Havalimanlarında alınacak tedbirler, uygulanacak prosedürler, Türkiye başta olmak üzere bazı ülkeler tarafından yapılacağı açıklanan COVID-19 testleri, COVID-19 seyahat pasaport uygulaması, 48-72 saat aralığı gibi alınmış test verilerinin beraberinde bulundurulması ve her an karantinaya alınma endişesi gibi etmenler turistlerin seyahat talep ve isteklerini önemli oranda düşürecektir.

 • Yeni dönemde belirleyici faktör fiyat değil güven olacak. Tüketici hassasiyetinin, hijyen ve COVİD-19 önlemleri konusunda artacağı, bu konularda önlemlerini alan işletmelerin ve destinasyonların öncelikle tercih edilmesi beklenmektedir.

 • Türkiye özellikle COVID-19 önlenmesi konusunda çok ciddi önlemler aldı, rakip ülkelerin çok önünde tedbirler uyguladı. Otellerimiz, yeme içme mekanlarımız, turizme açık tüm mekanlarımız, seyahat acentelerimiz, tur otobüslerimiz neredeyse turizmle ilgili tüm hizmet alanlarımız belli standartlarda sertifikaya kavuşturuldu ve gerçekten bunun uygulamalarını da çok iyi şekilde hayata geçirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm İşletme Belgeli tesislerimiz sertifika konusunu ciddiyetle ele aldılar ve sertifikalarını aldılar. Güvenli Turizm Belgelendirme Programı’nın dünyadaki hijyen sertifikası programları arasında en iddialılardan biri olduğunu ve turizm sektörüne hem ulusal hem uluslararası düzeyde rekabet avantajı sağlayacağını söyleyebiliriz. Covid-19 önlemleri konusunda tüketici hassasiyetinin arttığı bir dönemde önlemlerini alan işletmelerin öncelikle tercih edilmesini bekliyoruz. Misafirlerimiz gönül rahatlığıyla Turizm İşletme Belgeli ve Güvenli Turizm Sertifikalarını almış otellerimizde konaklayabilirler, tek yapmaları gereken bu belgelerin varlığından emin olmaları.

 • Diğer sektörlerle mukayese edildiğinde, turizm ve konaklama sektörünün virüs etkileri geçtikten sonra en son toparlanacak sektör olacağı tahmin edilmektedir.

 • Dünya birçok hastalığı ve virüsü hep yendi, bunu da yenecektir. Önemli olan, virüsün yenileceği bu aşamaya kadar işletmelerimizin ve bizlerin ayakta kalması.

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

Aslında tek bir yer seçemiyorum ama sanırım Türkiye’de ilk fırsatta doğduğum yer Kapadokya’ya gitmek istiyorum. Bana orada olmak başka bir huzur veriyor bu kesin. Ve tabii Londra benim için her zaman çok özel, belki de okul hayatımın bir bölümü orada geçtiği için ama pandemi sürecinde Londra’ya gidememek fikri bile ilk başta bana ağır geldi diyebilirim.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Müberra Eresin

Sınırlar açıldığında ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

Kesinlikle İngiltere… Aslında İngiltere için karşılıklı sınırlar şu anda kapalı değil ancak rakamlar düşene kadar bir süre daha beklemek daha mantıklı.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları