preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ahmet Sönmez

24.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ahmet Sönmez

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Setur Genel Müdürü Ahmet Sönmez anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, Setur Genel Müdürü Ahmet Sönmez’den öğrenin.

Turizmin her kolu pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri, önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm için pandeminin etkilerinin azalması biraz zaman alacak diyebiliriz, sektörün kendini yenilemesi oldukça önemli. Bu süreçte seyahat severler için öncelik, sağlık ve güvenlik olacak. Yakın gelecekte kişisel seyahat deneyimi ihtiyacının artacağını ve seyahat acentelerinin kişiye özel seyahat danışmanlığı verdiği hizmetin kalitesi ile öne çıkacağını söyleyebiliriz. Esneklik de kritik bir başka nokta olacak; misafirlerin ihtiyaçlarının esnek şekilde yönetilmesi, beklentiye ve yeni normale uygun ürün & hizmet alternatiflerinin sunulması, misafirlerle daha interaktif ve anlık iletişimler kurulması öne çıkan değerlerden olacak. Bunlara ek olarak, tur operatörlerinin portföyünde izole ve açık hava tatil alternatiflerinin artması, sınırlı sayıda katılımcı ile yurt içinde kültür turları düzenlenmesi, mavi yolculuk ve tekne turu tercihlerinin yoğunlaşması, yurt dışında yakın mesafe destinasyonlara yer verilmesi yakın dönemde görebileceğimiz yenilikler olacak. Uzun vadede ise misafirlerin sağlık endişesi yaşadığı bu sürecin ardından güzel anılar biriktirmek amacı ile turizm sektöründe tekrar taleplerinin artacağını da öngörüyoruz.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ahmet Sönmez

Bu beklentiler ışığında siz neler yapıp, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Pandemi dönemiyle beraber hem çalışanlarımız hem de misafirlerimiz için gereken tüm önlemleri alarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde önceliğimiz sağlık ve güvenlik. Yurt içi tarafında misafirlerimizi “Güvenli Turizm Sertifikası” sahibi otellere yönlendiriyoruz ürün gamımızı müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik sürekli zenginleştiriyoruz ve misafirlerimize tekne turu, glamping, butik otel gibi daha izole tatil alternatifleri de sunuyoruz. Hem yurt içi hem de yurt dışı tarafında tur programlarımızı pandemi gerçeklerine uygun olarak yeniden düzenleyerek, tur süresi boyunca dinlenme tesisi, restoran, ara transfer araçları hizmetleri için salgın ve bulaşıcı hastalık önlemlerini almış olan tedarikçiler ile çalışıyoruz.

Öte yandan kurumsal seyahat alanında teknolojik alt yapımızı da kullanarak, iş ortaklarımız, hizmet verdiğimiz şirketler ile çalışanlarının güvenli seyahati adına detaylı çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Pandeminin etkisinin en fazla hissedildiği alanlardan olan MICE tarafında ise yarı canlı, yarı online hibrit etkinlik ve toplantılarla sektörde yeniden bir hareketlenmenin olacağını öngörüyoruz.

{773317}

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

Pandemi zamanında en çok en yakınımızdakine özlem duymaya başladık. Ben daha çok, İstanbul’un kalabalıklarında yürümeyi ve sosyalleşmeyi özlüyorum. Ailece en popüler hafta sonu programımız tarihi yarımada gezileriydi. Karaköy’den başlayıp Kapalıçarşı, Beyazıt, Fatih’e uzanan yürüyüş rotamızı en son geçen yıl yapabildik. Balat’ta hafta sonu kalabalığını, Kadıköy’ün küçük kafelerinde kahve içmeyi, kalabalık arkadaş gruplarıyla bir arada geçirilen uzun sohbetleri herkes gibi ben de çok özledim. Pandemi sonrası yapmak isteyeceğim ilk şey maskesiz İstanbul’un kalabalığına karışmak.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ahmet Sönmez

Sınırlar açıldığına ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

Sınırlar kapanmadan önce hem yurt içinde hem de yurt dışında keyifli zaman geçirebileceğimiz programlar yapmıştık. Pandemiyle birlikte bunları ötelemek zorunda kaldık. Pandemi sonrası onları yeniden planlayacağız. Kalabalık bir grupla Gaziantep’e Gastrotur programı hâlâ listemizin üst sırasında. Seyahat sınırlamaları kalktığında yurt dışı planlarımızda ise Valencia, Sicilya ve Puglia var.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları