preloader

Otomobilde Model Çeşitliliği Bitiyor mu?

Otomobilde Model Çeşitliliği Bitiyor mu?

Yazı Boyutu:

Corona virüs, sadece üretim ve satış gibi alanlardaki çalışmaları değil otomotivin her alanını etkiledi. Otomotiv sektöründe neler olduğunu öğrenmek için analizi inceleyin.

COVID-19 salgını ile beraber tüketim alışkanlıklarımızda değişiklikler olacağını pek çok uzman dile getiriyor. Otomotiv sektörüne baktığımızdaysa sadeleşme eğilimi bir süredir kendisini içten içe gösteriyordu. Markalar arasındaki evlilikler, maliyetleri azaltarak karlılığın korunmasını amaçlıyordu. Bir otomobilin en maliyetli parçası olan motorlar bu anlamda sadeleşmenin temel birimlerinden biri haline geldi. Aynı motorları Dacia gibi bir bütçe markada, Nissan gibi orta segmentte ya da Mercedes-Benz gibi Premium bir markada görmek artık hiçbirimizi şaşırtmıyor. Bu noktada seçimlerimizi belirleyen kıstas “Marka” oluyor. Meraklıları haricinde kimse aracı hareket ettiren motorun kaç silindirli olduğuyla ilgilenmiyor. Tüm bu sürecin sonunda modüler motorlar devreye alınıyor.

Otomobilde Model Çeşitliliği Bitiyor mu?

Emisyon kısıtlamalarının da etkisiyle mekanik uygulanabilirlik kolaylaştıkça tasarım öne çıkıyor. Örneğin Volvo modelleri yakın bir gelecekte en fazla 2.0 litrelik motor hacimlerine sahip olacakken elektrik motorların desteği sayesinde güç seviyelerinde farklılıklar söz konusu olacak. Devasa XC90 adındaki SUV modelinde veya kompakt şehir aracı XC40’ta benzer teknolojileri görebiliyoruz.

Daimler cephesine baktığımızdaysa, Mercedes-Benz markası sadece kompakt sınıfta aynı motor-şanzıman veya teknolojik platform üzerinden 7 farklı gövde seçeneği sunabiliyor. Öyle ki bu 7 modelin 2’si SUV segmentinde.

{773063}

Tüketiciler bir satın alım ya da tercih noktasında kaldıklarında sadece kendilerine en fazla yakışandan yana oylarını kullanmaya başlayacaklar. Bu kulağa çok yeni bir iddia gibi gelmese de 90’lı veya 2000’li yıllarda aşırı teknik opsiyonlar arasında akıl karışıklığı yaşanırdı, ancak günümüzde basın bültenlerinde bile motor seçeneklerinin yeri en altlarda anılmaya başlandı. Günümüzde önemli olan sizi en çok yansıtan seçenekte karar kılmanız.

Otomobilde Model Çeşitliliği Bitiyor mu?

COVID-19 sonrasında model çeşitliliğinin yerine yeni donanımlar yükselişe geçecek. İç mekan havalandırma ayarlarında hijyenik özellikler vurgulanmaya başlanacak. Hava kalite sistemleri olarak adlandırılan ve mikropları yok eden nano teknolojili polen filtreleri gibi ekipmanlar satış görevlileri tarafından öne çıkartılacak. Bir diğer konu da kir tutmayan boyalar ve boya korumaları araçların tercih edilmesinde rol oynayacak.

Bir otomobil tercih edeceğiniz zaman belki teknik olarak çok farklı seçeneğiniz olmayacak ancak servis ve hizmet alanlarındaki yeniliklerle o markadan yana tercihinizi kullanacaksınız.

Kaynak

Media.Volvocars, Markets And Markets

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları