preloader

Otomobilde Fijital Döneme Merhaba!

Otomobilde Fijital Döneme Merhaba!

Yazı Boyutu:

Corona virüs, sadece üretim ve satış gibi alanlardaki çalışmaları değil otomotivin her alanını etkiledi. Otomotiv sektöründe neler olduğunu öğrenmek için analizi inceleyin

Bir otomobili üretmekten daha önemlisi o otomobili satabilmektir! Bu görev de satış ve pazarlama ekiplerindedir. Elbette çetin rekabet içinde öne çıkmak için farklılaşmak hayatidir. Müşteri beklentileri doğrultusunda doğru ürünü üretip pazara sunmanızın ardından rekabetçi fiyat, marka imajı, sürdürülebilirlik ve verdiğiniz hizmetler başarıyı getirir.

Yaklaşık 20 yıldır üstüne çok konuşulan dijitalleşme trendi COVID-19 döneminde ne derece büyük bir önem arz ettiğini kanıtladı. Her ne kadar tüketim alışkanlıklarında duraksamalar olsa da yeme-içme ya da hijyenik ürünler gibi alanlarda daralma yaşanmadı aksine artış oldu. Bu noktada tedarik hizmetleri yükseliş gösterdi. Salgının etkilerinin azalıp yeniden otomobil satışlarının artışa geçmesiyle yeni yöntemlere de şahit olacağız.

Bunun ilk örneklerinden birini Çinli Geely markası, drone ile araçların anahtar teslimatlarını yaparak gösterdi. Şubat 2020’de başlayan sistem ile 10 bin kişi online olarak otomobilini satın aldı ve 110 bin kişi de başvuruda bulundu. Otomobiller teslimat bölgesine getirildikten sonra bir kez daha dezenfekte edildiler ve müşterinin gelişi beklendi. Müşteriler geldiği zaman ise drone ile anahtarları teslim edildi. Neredeyse fiziksel olarak hiçbir temas yaşanmadı.

Otomobilde Fijital Döneme Merhaba!

Çinli Geely markası Icon modelini internet üzerinden online olarak sattı, teslimatlarda anahtarlar drone ile gerçekleştirildi.

Mercedes-Benz ise benzer bir yöntemi Almanya’da uygulamaya başladı. Mercedes-Benz de online satışlar için parlak bir gelecek görüyor ve 2025’e kadar satışlarının en az %25’inin internetten gerçekleşmesini bekliyor. Yeni bir Mercedes-Benz satın almak isteyenler satın alma işleminin ardından istedikleri teslimat adresini seçebiliyor. Ayrıca bu hizmet ücretsiz sunuluyor.

Otomobilde Fijital Döneme Merhaba!

Mercedes-Benz, Almanya’da “online store” üzerinden yapılan araç alımlarında eve teslimat gerçekleştiriyor. Sistem hukuki sebeplerden dolayı Türkiye’de uygulanamıyor.

Dünyada bu türde gelişmeler olurken Türkiye’de ne yazık ki böyle örnekleri görmemiz an itibarıyla mümkün değil. Türkiye’deki kanunlar kapsamında internetten satın aldığınız herhangi bir ürünü koşulsuz şartsız 2 hafta içinde iade edebiliyorsunuz. Ancak söz konusu olan bir otomobil olunca hiçbir otomotiv markası bunu yapmıyor. Bu alandaki yasal düzenlenmesinin ardından yukarı örneklerini okuduğunuz teslimatları ülkemizde de yaşayabiliriz.

{773063}

Ancak bu durum tamamen gerçekleşmiyor diye bir durum söz konusu değil. “Dijital” ile “Fiziksel” kelimelerinin birleşiminden oluşan “Fijital” dönem Türkiye’de devreye alınmış durumda. Pek çok otomobil markası internet sitelerinde araç konfigürasyonu sunuyor. Bu uygulamalar sayesinde dilediğiniz aracı tasarlayabiliyorsunuz. Renk, donanım, aksesuar gibi detayları tamamladıktan sonra o aracın siparişini verebiliyorsunuz. Ancak ödeme yapamıyorsunuz. Bu noktaya kadar dijital deneyiminizi fiziksel ile sürdürmeniz gerekiyor. Bunun için söz konusu otomobili satan bayilerden birine gitmeniz gerekiyor. Buradaki satış danışmanı sizin bilgilerinize ulaşarak dijital olarak tasarladığınız otomobili görüyor, uygunluk durumunu kontrol ettikten sonra siparişi geçiyor. Siz de ödemenizi yapıyorsunuz. Bir sonraki aşamadaysa aracın teslimat gününü beklemek kalıyor. Araç bayiye geldikten sonra isterseniz evinize bıraktırın isterseniz bayiden alın; o artık size kalmış!

Kaynak

Geely, Motormobiles, Sözcü

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları