preloader

Lüks Devlerin Oyun Alanına mı Dönüşüyor?

31.05.2020
Lüks Devlerin Oyun Alanına mı Dönüşüyor?

Yazı Boyutu:

Lüks sektöründe Koronavirüs sonrasında beklenen kutuplaşmayı inceledik.

Lüks sektörü çok hızlı büyüme gösterse de bu büyümenin ve karın büyük kısmı birkaç büyük grubun tekelinde. LVMH ve Kering gibi bu dev aktörler ile sektörün geri kalanı arasındaki uçurum, kriz ve sonrasında daha da büyüyecek. Daha küçük markalar kapılarını kapatma tehlikesiyle karşı karşıyayken, bu gruplar bu krizde sadece ayakta kalacak değil, krizden daha da güçlenerek çıkabilecekleri kaynaklara sahipler. Sektörün çok karlı olduğunu düşünüp hiçbir tecrübeleri ve bilgi birikimleri olmamasına rağmen bu alana yatırım yapan Amerikalı ve Ortadoğulu pek çok yatırımcı oldu son yıllarda. Bu eksiklikleri yüzünden bu dönemi iyi yönetemeyecek olan bu şirketler, daha fazla zarar etmemek için sahip oldukları markaları potansiyellerinin altında satacaklar. Satın almalar ise büyük oranda bahsedilen köklü lüks grupları tarafından gerçekleştirilecek ve bir anlamda saflar sıkılaştırılacak.

{773064}

Bu dönemde yapılacak ortaklıklar da yeni fırsatlar doğuracak. Herkes yeni düzeni kavramaya ve ona adapte olmaya çalışırken, markalar bilgi paylaşma hususunda hiç olmadıkları kadar açıklar. Tüm oyuncuların hayatta kalmaya çalıştığı bu dönemde bilgi paylaşma ve ortak bir akıl yaratmanın gerekliliği herkes tarafından kabul ediliyor. Bunun bir adım ötesinde ise, üretime devam edebilmek, ayakta kalabilmek ve uzun vadede büyüyebilmek için yeni ortaklıklar kurmak var. 6 ay önce yan yana gelmeleri mümkün olmayan isimlerin işbirliği yapacağı bu dönemde, özellikle teknoloji alanındaki firmalar ve lüks markaları arasında daha önce hayal edilemeyen ortaklıklar görmek mümkün.

Kaynaklar:

Bain & Company, BCG (Boston Consulting Group), BOF (Business of Fashion), Forbes, Fortune, Jing Daily, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları