preloader

Liderlik ve Yönetimde Mindfulness

24.10.2023
Liderlik ve Yönetimde Mindfulness

Yazı Boyutu:

Liderlik ve yönetimde bilinçli farkındalık kavramının önemini inceliyoruz…

İş hayatı ve kişisel başarı için geleneksel yöntemleri bugüne uygun şekilde güncelleyerek basamakları çıkmak mümkün. Mindfulness da önceleri sadece meditatif bir eksende tartışılırken son dönemlerde iş hayatında üzerinde sıkça duyulmaya başlanan konulardan biri.

Mindfulness, en genel anlamıyla bilinçli farkındalık olarak adlandırılan bir kavram ve temelde mevcut anın farkında olma durumunu ifade ediyor. Kişinin dikkatini bilinçli bir şekilde şu anda gerçekleşen deneyime odaklama yeteneğini konu alıyor.

Köklerini Budizm’den alan mindfulness, artık sadece meditasyonla sınırlı bir kavram olmak yerine günlük yaşamın her alanında uygulanabilen bir beceri haline geldi. Zihnin sürekli meşgul olduğu, multitasking yani çoklu görev yapmanın güzellendiği iş hayatında bu durumun aslında stresi tetikleyen bir unsur olduğunun kabul edilmesinin ardından ana odaklanmanın başarıya etkisini öne çıkaran çalışmalarda mindfulness’ın iş dünyasındaki başarısına da dikkat çekiyor. Stresle başa çıkmak, duygusal dengenin korunması, odaklanma ve konsantrasyonun artırılması, ilişkilerin geliştirilmesi ve genel refahın artırılması gibi birçok alanda midfulness’ın faydası konuşulurken meditasyon, nefes çalışmaları, bedensel farkındalık egzersizleri ve günlük yaşamda uygulanan farkındalık teknikleri gibi çeşitli yöntemlerle kolaylıkla hayata adapte edilebiliyor.

Kişilerin zihinsel ve duygusal durumlarının farkında olmasını sağlayan, otomatik pilottan çıkmalarına ve daha bilinçli seçimler yapmalarına yardımcı olan mindfulness ayrıca ilişkilerde daha iyi anlayış ve empati geliştirmeye yardımcı olurken, zihni sakinleştiriyor ve zihinsel esneklik sağlıyor.

İş hayatında, liderlik becerilerinde ve kişisel başarıya giden yolda mindfulness’ın etkilerine birlikte bakalım.

Liderlik ve yönetimde mindfulness neden önemlidir?

Liderlik ve Yönetimde Mindfulness

Farkındalık ve bilinçli farkındalık anlamına gelen mindfulness, bir lider ya da yöneticinin zihinsel, duygusal ve fiziksel durumunun farkında olmasına da yardımcı olur. Bu da daha etkili bir liderlik ve yönetim yaklaşımı için zemin hazırlar ve karar verme süreci, iletişim ve ilişkilerde avantajlar sağlar.

Duygusal Zeka

Mindfulness duygusal zeka ile doğrudan bağlantılıdır. Kişinin kendi duygularını daha iyi anlaması, başkalarının duyguları konusunda empati yeteneğini geliştirir. Bu da ilişkileri daha iyi yönetmeye ve takım üyeleri ile güçlü bir iletişim sayesinde etkili bir ilişki kurmaya yardımcı olur.

Stres Yönetimi

Genellikle yoğun stres altında çalışan liderler ve yöneticiler, zihinsel olarak daha dengeli olmak için mindfulness pratiklerinden yararlanabilirler. Daha iyi bir stres yönetimi ise karar verme yeteneğini artırarak hem kişisel hem de ekip performansını olumlu etkileyebilir.

Mindfulness ile stres yönetiminin sırlarıyla ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Odaklanma ve Dikkat

Liderlik ve Yönetimde Mindfulness

Meditasyonel pratiklerde mindfulness anda kalmaya yardımcı olan çalışmalar yapmaya odaklanırken iş dünyasında da dikkati dağıtan unsurları azaltmayı sağlar. Zihinsel olarak odaklı ve dikkatli kalabilmek de iş dünyası için toplantı yönetiminden iş takibine performansı direkt etkileyen önemli noktalardan biridir.

Empati ve İyi İletişim

Mindfulness çalışmaları bireysel düşünme biçimi üzerinde çalışmayı sağlarken kendini bu anlamda yönetmeyi becerebilen kişiler başkalarının da duygu ve düşünceleri üzerinde fikir yürütebilir. Empatiyi geliştiren bu pratikler daha ilişki kurmanın temellerini oluşturabilir.

Yaratıcılık ve İnovasyon

Yeni fikirlerin geliştirilmesi ancak açık bir zihinle mümkündür. Yenilikçi düşünmeyi teşvik eden mindfulness pratikleri yeni fikirlerin ortaya çıkması ve çözümlerin kolaylıkla bulunması için gerekli olan zemini hazırlamaya yardımcı olabilir ve bu sayede liderler hem günlük iş yaşamında problem çözme konusunda daha yetkin hale gelirler hem de yenilikçi yaklaşımlar sergileyen bir iş ortamının gelişmesi mümkün kılınabilir.

Karar Verme

Liderlik ve Yönetimde Mindfulness

Farkındalıklı düşünmek ve olayları daha bütünsel değerlendirebilmek, liderlerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olur. Doğru ve ekibi koruyan kararlar verebilmek de iş ortamının huzuru ve bireysel ya da ekipsel performansın artmasına yardımcı olur.

Kişisel başarı üzerinde de özfarkındalık, zihinsel esneklik, konsantrasyon gibi alanlarda katkı sağlayan mindfulness’ı hayatınıza dahil etmek için küçük egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz.

Headspace gibi uygulamalar ya da YouTube üzerinden meditasyonel mindfulness pratikleri ile denemelere başlayabilir, geliştirmek isterseniz mindfulness pratikleri konusunda eğitimler veren kişi ve kurumlarla bir araya gelebilirsiniz. Zihniniz ne kadar açık ve temizse bireysel ilişkilerinizden iş yaşamınıza kadar aldığınız tüm aksiyonlarda bu berraklık neticesinde şekillenecektir.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları