preloader

Kozmetiğin Yeni Gözdesi: Doğal Cilt Bakım Ürünleri

31.05.2020
Kozmetiğin Yeni Gözdesi: Doğal Cilt Bakım Ürünleri

Yazı Boyutu:

Coronavirüs sonrası güzellik sektöründe doğal cilt bakım ürünleri önemli rol oynuyor. Güzelliğin yeni gözdesini detaylı inceleyin.

Güzellik endüstrisinin diğerlerine karşı avantajlı durumda olduğu ve online satışların kayda değer bir biçimde arttığı apaçık ortada. McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre; Sephora’nın Amerika’daki online satışları geçtiğimiz seneye kıyasla %30 artarken, Çin’deki güzellik markaları ise %20-30 arası bir artış gözlemlemişler. Peki, bu insanlar ne satın alıyorlar? Göz makyajı ürünlerinin satışı hızla artmaya devam ediyor. Öte yandan, sektörün asıl silahı ise kozmetik ürünleri. Saç, cilt ve tırnak bakımı ile alakalı ürünlerin hem satışlarında hem de aranma oranlarında büyük artış gözlemleniyor. Moda başta olmak üzere pek çok sektörde de görüleceği üzere tüketiciler, tercihlerini “az, çoktur” prensibiyle bilinçli bir biçimde yapacaklar. Bu durum ise, içerisinde bulunduğumuz dönemin doğal sonuçlarından biri olacak. Sağlıklı ve dengeli bir hayat sürmenin öneminin her zamankinden daha açık olduğu bu günlerde, bu farkındalık tüketicilerin güzellik tercihlerini de etkileyecek.

Kozmetiğin Yeni Gözdesi: Doğal Cilt Bakım Ürünleri

Meditasyon, yoga ve egzersiz gibi hem ruha hem de bedene iyi gelen alışkanlıkları içeren hayat tarzları popüler hale gelirken güzellik markaları da kendilerini bu tarz hayatların içerisine konumlandırmaya başlayacak. Çünkü karantina sırasında ojesiz elleriyle ya da saçlarının doğal rengiyle barışan pek çok insan, nasıl göründüklerinden çok nasıl hissettiklerine odaklanacaklar. Kullandıkları ürünlerin de bunu yansıtmasını bekleyecekler. Bu sebepten ötürü, renkli kozmetiklerin yerini iyileştiren, sağlık vadeden bakım ürünleri alacak ve içten gelen güzelliği savunan markalar tercih edilecek.

Kozmetiğin Yeni Gözdesi: Doğal Cilt Bakım Ürünleri

Kısacası, ciltteki kusurları kapatmak yerine onları iyileştirmeye yönelik ürünler tercih edilecek. Bu yaklaşımın bir uzantısı olarak da, moda sektöründe olduğu gibi, sürdürülebilirliğin yükselişini göreceğiz. Ürün içeriklerinden tedarik zincirine bütün alanlarda odak noktası değişecek. Bu yüzden markaların verdiği mesajların da güzellik ekseninden sağlık ve doğallığa doğru kayması gerekiyor. Finansal dayanıklılığı olan küçük ve sürdürülebilirliği olan kozmetik markalar akıllı hareketlerle çok hızlı büyüyebilirler. Öte yandan, bu durumun içerisinde bulunduğumuz kriz ile ortaya çıktığını söylemek yanlış olur. Sektörde geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan bu eğilim, bu kriz ile birlikte büyük bir ivme kazanmış oldu. Bunun farkına önceden varmış olan bazı markalar ise bu konuda adım atmaya başlamışlardı bile. Bu markalardan biri olan Shiseido, geçtiğimiz Ekim ayında 845 milyon dolar karşılığında doğa dostu bir kozmetik markası olan Drunk Elephant’ı satın aldı. Kendilerini baştan konumlandırmak ve bütün sistemlerini yeniden organize etmek yerine böyle satın almaların daha kolay olduğuna inanan markaları sıklıkla görmeye devam edeceğiz.

Kaynaklar

BOF (Business of Fashion), Bloomberg, Insider, Jing Daily, Highsnobiety, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları