preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Akşın Güngör

27.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Akşın Güngör

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Divan Grubu Pazarlama Direktörü Akşın Güngör anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, Divan Grubu Pazarlama Direktörü Akşın Güngör’den öğrenin.

Turizmin her kolu pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri, önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Sektörümüz için iletişimde hijyen ve kalite oldukça öncelikli bir hale geldi. Herkes konaklayacağı odanın temizliğinden emin olmak istiyor, güven duymak istiyor ve markaların misafirlerin endişe ve tercihlerini dikkate alarak, deneyimsel bir bakış açısıyla onlara hizmet sunmalarını önemsiyor. Online hiç olmadığı kadar önem kazandı.

Bu beklentiler ışığında siz neler yapıp, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Yukarıda bahsettiğim bütün bu değişimleri dijital platformlarda anlık olarak takip ediyor, analiz ediyor ve etkin iletişim stratejileri ve ürünler geliştiriyoruz. Örneğin kullanım şartları esnek 4 ve 10 gecelik paketler oluşturduk ve web sitemizden satışa açtık. Misafirler konaklama tarihlerini kalacakları otelleri kendileri belirleyerek paketi kendi ihtiyaç ve istekleri çerçevesinde kullanabiliyorlar.

Bakanlık spor salonu ve havuz gibi ortak alanlar konusunda bir çok tedbir ve kural seti geliştirdi. Randevu ile kullanım, azaltılmış kapasiteler ve aralıklı kullanım gibi. Biz de bu kurallara uyum göstermekle kalmıyor, tedbirlerimizi bu alanlarda çalışanlarımıza yönelik de yoğunlaştırıyoruz. Divan Life aplikasyonumuz ile spa rezervasyonlarını online olarak organize ediyoruz. Maalesef bu dönemden en çok etkilenen alanlardan birisi de düğünler oldu ama burada özellikle sınırlı davetli sayısı ve tedbirlere uygun bir şekilde düğünlerimizi “hygienic wedding” konseptimiz kapsamında gerçekleştiriliyoruz. Bu konuda en büyük avantajımız müthiş Divan ailesi çalışanlarının yetkin ve özenli yaklaşımı oluyor.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Akşın Güngör

Açık büfe servis ikramı yapmıyoruz. Catering hizmeti özellikle evlere özel artış gösterdi ama bu konuda da misafirlerin özellikle sertifika sahibi olmayan otel ve işletmelerden yana tercihlerini kullanmamaları son derece önemli. Pastanelerimiz ve fırınlarımız ilk günden itibaren hizmetlerine devam ettiler. Yine sektöründe bir ilk olarak Divan Taşdelen üretim tesislerimiz güvenli üretim sertifikamızı aldık. Sonrasında divanpastaneleri.com.tr online kanalımız sayesinde ciddi miktarda haneye hem tatlı, hem ekmek hem de gurme ürünlerimizi servis ettik. Kendi online platformumuz dışında Türkiye’nin en önemli online platformlarında da yer alarak, Türkiye çapında yaygın dağıtıma da odaklandık.

Restoran birimlerimizi bu dönemde online paket siparişine açtık ve oldukça başarılı oldu. Divan lezzetlerini çok özleyen misafirlerimize Divan lezzetlerini özel olarak endüstriyel bir bakış açısı ve sürdürülebilir bir yaklaşım ile tasarlanmış, çevreye duyarlı kutularda evlerine en büyük iki yemek platformu ile işbirliğimiz sayesinde ulaştırdık.

{773317}

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

Dünya üzerinde birçok yeri elbette herkes gibi ben de çok özledim. Özellikle bu dönemde benim gibi aileleri uzakta olanlar için en özlenilen şehirler onların yanları oldu. Bu dönemde çıkardığımız bir ders de “iyi ki zaman ve elverişli koşullar varken bu seyahatleri ertelemeyip yapmışız” oldu.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Akşın Güngör

Sınırlar açıldığında ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

Ailemin yanı olacak. Bundan sonra ise Divan’ın 19 otelinin yer aldığı her yerde bulunmak önceliğim olacak. Yurtdışı otellerimizde bunların başında gelecek. Çünkü biz Divan ailesi olarak turizme değer katmaya her birimimizle ve hep beraberce devam edeceğiz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları