preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Andre Van Der Bijl

24.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Andre Van Der Bijl

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Mundus Representation London’ın Yönetici Ortağı Andre Van der Bijl anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, Malta’dan Umman’a, Sri Linka’dan Nepal’e birçok ülkenin dünyaya tanıtılmasında önemli bir rolü olan Mundus Representation London’ın Yönetici Ortağı Andre Van der Bijl’den öğrenin.

Önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Covid-19, dünyayı nasıl gördüğümüzü değiştirdi. Karantina, çoğumuza durmak ve hayatımızın muhasebesini yapmak için zaman verdi. Ailelerimiz ve arkadaşlarımız daha önemli hale gelirken, gezegenin kaynaklarının bir sonu olduğu da her geçen daha açık hale geldi. Bütün bunların önümüzdeki dönemde tüm dünyanın nasıl seyahat ettiğine etki edeceğini düşünüyorum.

Bu doğrultuda en büyük değişiklikler bence şunlar olacak;

İlk olarak, destinasyon yönetimi (Destination Management) giderek daha önemli hale gelecek. Hayatta bir kez çıkılacak, daha uzun süreli “rüya” seyahatlere ve destinasyonlara olan ilgi artarken; küçük kaçamaklar azalacak. Kalite, sayının önüne geçecek ve bence, 3-5 yıl içerisinde daha az ama daha anlamlı seyahatler yapıyor olacağız.

İkinci olarak ise; bence “daha temiz ve çevre dostu” konseptler artacak. Havayollarının çevreye zarar veren uçaklar yerine daha yeni ve yakıt açısından daha çevre dostu modeller tercih etmeye başladığını görmeye başladık bile. Keşfetmeye yönelik istek artarkan daha uzak ve çevre dostu destinasyonlar da daha çok rağbet görecek.

Son olarak, gelecek yıllarda daha az tüketim ve daha çok mindfulness prensiplerinin artacağını göreceğiz ve bu durum seyahat endüstrisine de etki edecek. Turistler; fiziksel, zihinsel ve ruhsal wellbeing’lerine katkı sağlayacak lokasyonları ve fırsatları arayacaklar.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Andre Van Der Bijl

Bu beklentiler ışığında sizin planlarınınz nedir, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Destinasyon Yönetim Şirketleri ve Lüks Otelleri temsil eden Londra temelli bir şirketin kurucu ortağı olarak, odak noktamızın kurumsal ve ticari sektörler olduğunu söyleyebilirim. Biz zaten iş geliştirme stratejimizi kurumsal sosyal sorumluluk çevresinde kurmaya başlamıştık. Şirketlerin, konferanslar gibi denizaşırı etkinliklerin kültürle daha iç içe olması gereksinimini benimsediklerinden emin olmak istiyoruz. Bu yerler ile yeni bağlantılar oluşturduklarından ve ziyaret ettikleri, iletişim kurdukları topluluklara ve çevreye bir iyilik yapabildiklerinden de tabii …

Aynı zamanda, mindfulness ve kurumsal sosyal sorumluluğu temel alan isteklerdeki beklenmedik artışı karşılayabilmek ve ve daha sıra dışı uluslararası destinasyonlar sunabilmek için müşterilerimizin bazılarıyla çalışıyoruz.

Teknoloji kullanımındaki artışi hepimiz gördük fakat, özellikle bizim sektörde, bu kullanım şirketler için bir boşluğu doldurdu ve bu şirketlerin sanal da olsa buluşmaya devam etmesine vesile oldu. Teknolojideki bu patlamanın pandemi kontrol altına alındıktan çok sonra bile devam etmesini bekliyoruz. Yerel toplulukların ve kişisel bağlantıların hayatımızda oynadığı önemli rolün giderek daha çok fark edilmesi ise şirketlerin, “Global düşün, yerel hareket et” konseptini yeniden değerlendirmesine sebep oldu.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Andre Van Der Bijl

Bu durumun büyük etkinliklerin nasıl organize edildiğini ve yönetildiğini etkileyeceğini düşünüyoruz. Büyük etkinlikler talep edilmeye devam edecekler fakat bildiğimizden farklı görünecekler; ya daha küçük, topluluk odaklı bir etkinlik serisi olarak ya da farklı coğrafi lokasyonlarda aynı anda düzenlenen 3-4 farklı etkinlik olarak…Bu etkinliklerde ise temsilcilere ilham verecek ve onları katılıma teşvik edecek hibrit teknolojiler kullanılacak.

Önümüzde bizi bekleyen bazı belirsizlikler ve zorluklar var ama Covid-19 sonrası dünyaya hazırlıklı olanlar için aynı zamanda büyük fırsatlar da var.

{773317}

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke yada şehir neresi oldu?

Londra’da yaşayan bir Hollandalıyım bu yüzden bu sorunun en doğru cevabı Hollanda olacaktır. İngiltere’de Mart ayında başlayan karantinadan beri orayı ziyaret edemedim. Ailemle bir arada olmayı özledim fakat biraz daha beklemem gerekecek çünkü hala izin verilmiyor ülkeye girişe. Teknoloji ne kadar güzel olursa olsun; bu dönemde öğrendiğimiz şeylerden bir tanesi, yüz yüze iletişimin yerine başka bir şey koyulamayacağı oldu.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Andre Van Der Bijl

Sınırlar açıldığına ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

Söz konusu geziyi, Ağustos ayının başında yaptık bile… Bodrum yarımadasında yer alan Gümüşlük’te bir villa sahibi olacak kadar şanslıyım ve İngiltere ile Türkiye hükümetleri ülkeler arasında bir hava koridoru oluşturmaya karar verdikleri anda bir uçağa atladık. Kendi küçük cennetime Eylül sonunda geri döneceğim ve bunun için sabırsızlanıyorum!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları