preloader

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Akşın Güngör

27.09.2020
Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Akşın Güngör

Yazı Boyutu:

Divan Grubu Pazarlama Direktörü Akşın Güngör ile pandemi sonrası otelcilik sektörü ve değişen trendler üzerine sohbet ettik.

Londra Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası ilişkiler Bölümünden dereceyle mezun olan Akşın Güngör, 2007 yılında Sabancı Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladı. Kariyerine 1999 yılında Koç Holding’de başlayan Güngör, 2000 yılında Sabancı Holding’de İş Geliştirme ve Stratejik Planlama Uzmanı olarak görev aldı. Aşkın Güngör; Mudo, Bilim İlaç, Kopaş Kozmetik gibi şirketlerde Pazarlama, Ticari Pazarlama, İş Geliştirme ve Satış Geliştirme konularında müdürlük ve direktörlük görevlerinde bulundu. 2017 yılında ise Divan Pazarlama ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü olarak çalışmaya başladı.

Öncelikle tebrikler! Uluslararası Stevie Ödülleri'nde ilk defa verilen “COVID – 19 En Değerli Kurumsal Hareket” kategorisinde gümüş ödülünü kazandınız! Bu ödülü kazanmanızın en büyük etkeni, hiç kuşkusuz büyük bir özveri göstererek 3 otelinizi sağlık çalışanlarına tahsis etmeniz oldu. Biraz bundan ve bu ödülün öneminden bahsedebilir misiniz?

Uluslararası Stevie Ödülleri’nde COVID-19 En Değerli Kurumsal Hareket ödülünü alan dünyada sektörümüzdeki tek marka olmak hepimizi gururlandırdı ve motive etti. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerin başında gelen konaklama sektörünün bir oyuncusu olarak kolay bir karar değildi ancak pandemiye en büyük emeği veren sağlık sektörüne destek verebilmek büyük gurur kaynağıydı. Koç Topluluğu’nun genelinde gösterilen reflekse biz de katıldık. Ne mutlu ki bu çabamız uluslararası alanda da değer buldu.

{773077}

Bunun yanı sıra, tüm otelleriniz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan Güvenli Turizm Belgelendirme Programı çerçevesinde ilk denetimlerinde Güvenli Turizm Belgesi'ni eksiksiz aldı. Bu belgeyi almanızı sağlayan özelliklerinizden ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Hem sağlık çalışanlarına hizmet veren otellerimiz hem de diğer otellerimiz denetimlerini eksiksiz olarak tamamlayarak açılma sürecindeler ve açılanlar sertifikalarını aldılar. Divan Grubu olarak herkesin alışkın olduğu 64 yıllık kalitemizi koruyabilmek adına zaten pandemi öncesinde de en yüksek hijyen standartları ile çalışmakta, tüm personelimize eğitimler vermekte ve sektörlerinin en iyisi global markalar ile iş birliği yapmaktaydık. Üzerine pandemi döneminde sağlık çalışanlarını ağırlamak da bizler için güçlü bir deneyim oldu. Bu dönemi 12 farklı hastaneden 16.500 geceleme ve sıfır bulaş ile tamamladık. Divan Taşdelen üretim tesislerimizde tüm hijyen standartlarına uygun olarak hazırlanmış kumanyalarımızla yeme içme alanında da otellerimizdeki misafirlerimize hizmet verdik. Çevik pazarlama stratejisi ile misafirlerin beklentilerini analiz ettik ve “Divan demek Güven demek” mottosu ile çalışmalarımızı bir iletişim kampanyası haline getirdik. Deneyim odaklı yaklaşımımızı teknoloji ile birleştirdik. Bugün bir Divan birimlerine gittiğinizde odalardan ortak alanlara, restoranlardan pastanelere, spa’lardan spor salonlarına kadar her alanda Divan Güven rozetlerini görebilir, QR kod ile alınan önlemleri anında görüntüleyebilirsiniz.

Hazır 27 Eylül Dünya Turizm Günü yaklaşmışken, bize biraz pandemi sürecinde turizm sektöründe meydana gelen trend değişikliklerinden söz edebilir misiniz? Grup olarak bu değişikliklere adapte olmak için neler yapıyorsunuz?

Sektörümüz için iletişimde hijyen ve kalite oldukça öncelikli bir hale geldi. Herkes konaklayacağı odanın temizliğinden emin olmak istiyor, güven duymak istiyor ve markaların misafirlerin endişe ve tercihlerini dikkate alarak, deneyimsel bir bakış açısıyla onlara hizmet sunmalarını önemsiyor. Online hiç olmadığı kadar önem kazandı. Bütün bu değişimleri dijital platformlarda anlık olarak takip ediyor, analiz ediyor ve etkin iletişim stratejileri ve ürünler geliştiriyoruz. Örneğin kullanım şartları esnek 4 ve 10 gecelik paketler oluşturduk ve web sitemizden satışa açtık. Misafirler konaklama tarihlerini kalacakları otelleri kendileri belirleyerek paketi kendi ihtiyaç ve istekleri çerçevesinde kullanabiliyorlar.

Bu dönemde en çok merak edilen konulardan biri spa, spor salonu ve havuz gibi ortak alanların geleceği. Bu alanlar için alınan önlemler neler? Misafirler neye dikkat etmeli?

Bakanlık bu konuda birçok tedbir ve kural seti geliştirdi. Randevu ile kullanım, azaltılmış kapasiteler ve aralıklı kullanım gibi. Biz de bu kurallara uyum göstermekle kalmıyor, tedbirlerimizi bu alanlarda çalışanlarımıza yönelik de yoğunlaştırıyoruz. Divan Life aplikasyonumuz ile spa rezervasyonlarını online olarak organize ediyoruz.

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Akşın Güngör

Otel davet alanlarında yapılan değişiklikler neler? Müşterilerin ne gibi talepleri oluyor?

Öncekli olarak herkes açık hava davetlerine yöneldi. Biz de kapasitelerimizi önemli ölçüde düşürerek sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak yeniden tasarladık. Açık büfe servis ikramı yapmıyoruz. Catering hizmeti özellikle evlere özel artış gösterdi ama bu konuda da misafirlerin özellikle sertifika sahibi olmayan otel ve işletmelerden yana tercihlerini kullanmamaları son derece önemli. Maalesef en çok etkilenen alanlardan birisi de düğünler oldu ama burada özellikle sınırlı davetli sayısı ve tedbirlere uygun bir şekilde düğünlerimizi “hygienic wedding” konseptimiz kapsamında gerçekleştiriyoruz. Bu konuda en büyük avantajımız müthiş Divan ailesi çalışanlarının yetkin ve özenli yaklaşımı oluyor.

Divan Bodrum’da gerçekleşen “Yapı Kredi Crystal Live By Divan” Konserleri kapsamında gerçekleşen Fazıl Say Konseri çok konuşuldu. Bu tarz etkinliklere devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, Yapı Kredi Bankası ile işbirliğimiz başta misafirlerimiz olmak oldukça özel bir proje oldu. 2021 yazında da Divan Bodrum’da yine ses getirecek aktiviteler yapmak için oldukça heyecanlıyız. Hatta bu etkinlikler sadece Bodrum’a özel kalmayabilir…

{773317}

Geçtiğimiz aylarda yaptığınız bir açıklamada Divan Grubu olarak yeni dönemde deneyime yatırım yapacağınızı söylemiştiniz. Pandemi ile birlikte “deneyim” kavramı da şekil değiştirmiş ve çeşitli şekillerde sınırlandırılmış durumda. Planlarınızı yeni “normal”e nasıl uyarladınız?

Pastanelerimiz ve fırınlarımız ilk günden itibaren hizmetlerine devam ettiler. Yine sektöründe bir ilk olarak Divan Taşdelen üretim tesislerimiz güvenli üretim sertifikamızı aldık. Sonrasında divanpastaneleri.com.tr online kanalımız sayesinde ciddi miktarda haneye hem tatlı, hem ekmek hem de gurme ürünlerimizi servis ettik. Kendi online platformumuz dışında Türkiye’nin en önemli online platformlarında da yer alarak, Türkiye çapında yaygın dağıtıma da odaklandık.

Restoran birimlerimizi bu dönemde online paket siparişine açtık ve oldukça başarılı oldu. Divan lezzetlerini çok özleyen misafirlerimize Divan lezzetlerini özel olarak endüstriyel bir bakış açısı ve sürdürülebilir bir yaklaşım ile tasarlanmış, çevreye duyarlı kutularda evlerine en büyük iki yemek platformu ile iş birliğimiz sayesinde ulaştırdık

Koronavirüs Sonrası Değişen Otelcilik Trendleri: Akşın Güngör

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları