preloader

Korona Döneminin Kazananı Lüks İkinci El Markalar mı?

31.05.2020
Korona Döneminin Kazananı Lüks İkinci El Markalar mı?

Yazı Boyutu:

Koronovirüs sonrasında ikinci el sektörünü bekleyen değişimleri yazdık.

Son yılların en hızlı büyüyen pazarlarından biri ikinci el oldu. BCG’nin 2019 yılında yayınladığı bir rapora göre, 2021 yılında 36 milyar dolar değerine ulaşıp kişisel lüks ürünleri pazarının %9’unu oluşturması bekleniyordu. Yaşanan kriz ile birlikte, lüksün kendisinden bile daha hızlı büyümekte olan ikinci el pazarının geleceği hakkında soru işaretler oluşmaya başladı. Rakamlar ise umut vadediyor. Konuya dair en sevindirici haber, Avrupa’da bu pazarın lideri olan Vestiaire Collective’den geldi. Hem yeni yatırımcılardan hem de var olan yatırımcılarından 59 milyon euro’luk bir yatırım aldıklarını açıklayan Vestiaire Collective, bu yatırım ile Asya pazarındaki varlığını güçlendirmeyi amaçlıyor.

{773060}

Dahası, salgın öncesine göre satışlarının %20, siteye ürün eklenme oranının ise %33 arttığını ifade ediyorlar. Pazarın önemli oyuncularından olan The RealReal da satışlarında artış görüldüğünü ve müşterilerin klasik stillerdeki yatırım parçalarını tercih ettiklerini açıkladı. 2008 krizinin ardından indirim sitelerinin çok popüler hale gelmesi gibi, bu krizin kazananı da ikinci el siteleri olabilir. Uzun zamandır kendi ürünlerini düşük fiyatlarla sunan bu platformları eleştiren lüks markalar, stok fazlası ürünlerinden kurtulmak için bu yerlerden faydalanmak isteyeceklerdir. Böylece ürün seçkilerini daha da genişleten bu platformlar, lüks tüketicilerinin dahi kriz sonrasında dikkatli harcamalar yapmak istemesiyle daha da popüler hale gelecekler.

Korona Döneminin Kazananı Lüks İkinci El Markalar mı?

Bunun yanı sıra, sürdürülebilirliğin her zamankinden daha önemli hale gelmesi de bu popülerliğe katkıda bulunacaktır. Özellikle, bu pazardaki tüketimin büyük kısmını gerçekleştiren Y ve Z jenerasyonları için bu durum büyük önem taşıyor. Bu jenerasyonların kriz sonrasında yaşayacakları ekonomik sıkıntılar da ikinci el tüketimlerinin artmasına sebep olacaktır. Öte yandan kısa süreli kiralama alternatifleri çanta başta olmak üzere moda sektöründe daha sıkı konuşulmaya başlayan konulardan biri olacak.

{773064}

Tabii ki, ikinci el satışları ve kiralama adına her şey güllük gülistanlık değil. Tüketicilerin, daha önce kullanılmış bir ürünü kullanmayı hijyenik bulup bulmayacakları sorusu halen bir cevap bulabilmiş değil. Öte yandan, bu sadece ikinci elin değil tüm moda sektörünün cevap aradığı bir soru. Daha önce bir başkasına ait olmuş bir elbiseyi giymek hijyenik olmayabilir ama daha önce defalarca denenmiş bir elbiseyi deneme kabininde giymek de pek farklı değil. Bu sorulara bir cevap ve çözüm üretebilmek için tüm sektörün düşünmesi gereken çok şey var.

Kaynaklar:

Bain & Company, BCG (Boston Consulting Group), BOF (Business of Fashion), Forbes, Fortune, Jing Daily, Luxury Daily, McKinsey, Vogue Business, WWD (Women’s Wear Daily)

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları