preloader

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

08.03.2023
Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

Yazı Boyutu:

İş dünyasının en önemli unsuru; farklılaşma. Fark yaratmak ise kişisel markalaşmadan geçiyor. İş hayatınızda başarılı olmak için kişisel markalaşma kavramını benimseyin.

Günümüz iş dünyasında en önemli ayrıştırıcı unsur “farklılaşma.” İster kurumsal hayattan bir çalışan ister kendi çabamızla yol almaya çalışan bir girişimci olun, her iki yolda da fark yaratmanın önemi karşınıza çıkıyor. Fark yaratmak ise hem işinize dair ortaya koyduğunuz fikirlerle hem de çalışma tarzınız, iletişiminiz ve imajınızla mümkün. Kişisel markalaşma işte bu noktalarda kariyerinizde başarılı bir şekilde ilerlemenizde çok büyük katkılar sağlayabilir. O zaman haydi gelin giderek daha da önem kazanan kişisel markalaşma kavramına biraz daha yakından bakalım.

Kişisel markalaşma kavramı nedir?

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

Öncelikle ‘marka’ kavramına hepimiz aşinayız. Kavram olarak ‘marka’ bir ürünü diğerlerinden ayırmaya yarayan ve bu ürüne bir kişilik, kimlik kazandıran unsurlar bütünü şeklinde tanımlanır. Hatta bu farklılaşma ihtiyacının tarihi oldukça eskilere uzanıyor ve ürünlerin birbirinden ayırt edilmesini sağlayan semboller, simgeler, damgalar kullanıldığı biliniyor. Örneğin Antik Yunanistan’da zeytinyağı üreticileri, ürünleri için özel seramik küpler ürettirip ürünlerinin sunumunu farklılaştırırlarmış. M.Ö. 1300’lü yıllarda da zanaatkârlar, ürünlerin imalatçısının tanınması amacıyla çeşitli ayrıştırıcı semboller çizerlermiş. Tüm bu uygulamalarda gördüğümüz üzere marka kavramında öne çıkan noktanın diğerlerinden ayrışmak, farkını ve kalitesini ortaya çıkarmak olduğunu görüyoruz.

Markalaşmanın kişisel olarak kullanılması da aslında benzer noktadan yola çıkıyor. Hep birlikte deneyimlediğimiz üzere dünyamız artık eskiye göre çok daha hızlı değişiyor ve bu durum çalışanlar için oldukça rekabetçi koşullar yaratıyor. Bu rekabetçi ortamda iş dünyasındaki çalışanlarında niteliklerini ve yeteneklerini doğru şekilde öne çıkarması ve bu sayede farkını ortaya koyması gerekiyor. Bu durum iş görüşmesinden tutun da terfi süreçlerinde kadar geçerliliğini koruyor. Kendini bütünsel olarak doğru ifade edebilenler hep bir adım öne geçiyor.

Kişisel markalaşmayı doğru anlamak önemli!

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

“Kişisel markalaşma”yı doğru anlamak için bu kavramı bir “değer önerisi” paketi olarak düşünmeniz gerekiyor. Çünkü bazen kavramın ne yazık ki yanlış anlaşıldığına şahit oluyoruz. Burada amacımız kendi yeteneklerimizi ve yetkinliklerimizi hem iş yaptığımız şirketlere veya insanlara hem de kariyerimize değer katacak şekilde şekillendirmek, imajımızı ve iletişimimizi doğru yönetmek. Yanlış anlaşılan nokta ise sadece görsellik, giysi veya imaj oluşturma ile kişisel marka oluşturulabileceği yanılgısı. Bunlar işinize katkı sağlayacak bilgi donanımınız olmadan ne yazık ki kişisel markalaşmaya yetmeyecektir.

Kişisel markalaşmadaki esas amaç ise değer yaratımı, katma değer sağlama, vizyon ve misyon sahibi olma, kendini geliştirme, iş ortamındaki paydaşlarına hitap etme, kendini doğru ifade etme gibi hususların kariyere uyarlanması. Bunu şöyle ifade etmek de mümkün. Markalaşma şirketlerin ürün ve hizmetlerine ticari büyüme ve sürdürülebilirlik sağlarken, kişisel markalaşma da bizim yeteneklerimiz ve ayırt edici özelliklerimizle kariyer yolculuğumuzdaki basamakları başarıyla çıkmamızı sağlıyor. Fark yaratmak ancak farkınızı gerçek anlamda fark etmeniz ve bunu doğru şekilde yansıtmanızla mümkün olabiliyor. Peki kişisel marka yaratmada nasıl ilerlemek gerekiyor? Kişisel farkındalık, misyon, vizyon belirleme, sürekli gelişim güncellenme ve kişisel imaj ele alacağımız noktalar.

Kişisel marka yaratırken dikkat edilmesi gerekenler

Kendinizi analiz edin

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

Kişisel farkındalık ile kişinin kendi kişisel markasını oluşturma sürecinde kendisini doğru tanıması ilgi, tutum, beceri ve yeteneklerinin farkına varması, güçlü yönlerini keşfetmesi gerekiyor. Doğuştan sahip olduğunuzu düşündüğünüz yetenekleriniz, sizi diğerlerinden farklı kılan eylemleriniz neler? Bu sayede yeteneklerinizi nasıl faydalara dönüştürebileceğinizi, onları kullanarak kariyerinize nasıl katkı sağlayabileceğinizi keşfedebilirsiniz. Örneğin çalıştığınız şirkette iş alanınızla ilgili ihtiyaç duyulan bir noktayı tespit ederek o yönünüzü ön plana çıkarabilir veya geliştirebilir böylece görünürlük kazanabilirsiniz.

Kendinizi doğru şekilde analiz edip size özgün yönlerinizi ve farklarınızı ortaya koymanız hem özgüveninizi artıracak hem de iş yerinizdeki ekibinizin bunu fark etmesini sağlayacaktır. Kariyer misyonu oluşturabilmek için aşağıdaki noktaların üzerinde durmakta fayda var:

  • Ne yapmak, neye odaklanmak, hayatta neleri gerçekleştirmek istediğiniz.
  • Hangi alanlara katkı sağlamak veya yardımda bulunmak istediğiniz.
  • Hangi sonuca varmak, ne alanda nasıl bir değer yaratmak istediğiniz.

Misyon belirlemenin önemi sevdiğiniz işi belirlemekle de ilişkilidir.

Vizyonunuzu belirleyin

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

Vizyon ise insanı canlı, dinamik tutar, konfor alanı ve rutinden uzaklaştırır, hayal kurmanızı, motive olmanızı sağlar. Kişisel markalaşmanın bir değer yaratma süreci olduğundan bahsetmiştik. İşte kişisel markanızla ilişkili vizyonunuz kariyerinizde uzun vadede yaratacağınız değeri tanımlıyor bu noktada. Örneğin 5 yıl sonra nerede olmak istediğiniz net bir şekilde tanımlı mı? Terfi etmek, yönetici olmak mı, kendi işinizi kurmak mı, kendi işiniz varsa onu başka bir coğrafyaya taşımak mı, master yapmak mı vb.

İşte bu yaklaşımla vizyonunuzu belirleyip o doğrultuda ilerledikçe kendi değerinizi artırmaya ve fark yaratmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Sürekli gelişim ve güncellenme kişisel markalaşmanın olmazsa olmazı. Şirketlerin markalarını düşünün. Yıllar içerisinde reklamlarından ambalajlarına, ürün çeşitliliğine kadar sürekli kendilerini güncelliyorlar.

Sizin de kariyeriniz hangi alanda olursa olsun güncel gelişmelere, trendlere, teknolojik yeniliklere hâkim olmanız gerekiyor. Hani en baştan beri fark yaratmak demiştik ya. Tüm bu saydığım alanlar, yaptığınız işe katkı sağlayacak, bakış açınızı genişletecek, dolayısıyla da kariyer ilerlemenize, iş performansınıza destek olacak ve sizi durağanlıktan uzak tutacak.

İmajınıza özen gösterin

Kişisel Markalaşmayla Kariyerinizde Fark Yaratın

Kişisel imaj, başkalarının zihnindeki oluşan algılardır. Konuşma tarzımız, beden dilimiz, iletişim becerilerimiz, giyim stilimiz hatta sosyal medya paylaşımlarımız bizi temsil eden ve bu algıyı oluşturan bileşenlerdir. Bu unsurların kişisel marka çerçevesinde bütünsel olarak ele alınması yarattığımız imaj bakımından son derece önemlidir. Kişisel markamızı kullandığımız aksesuarla, seçtiğimiz giysilerle, bir sunum esnasındaki bilgi seviyemizle, beden dilimizle, seçtiğimiz sözcüklerle destekleriz. Bu sebeple her birine ayrı ayrı önem verilmeli ve bize en doğru katkıyı sağlamalarına çalışılmalıdır. İlaveten iş yerindeki çalışma tarzınız, işi ne kadar benimsediğiniz, teslim tarihlerine ne derece uyduğunuz sizin değer yaratma stilinizi belirlediğinden imajınızın da nasıl oluşacağını etkileyecektir.

Tüm bu bahsettiğim bileşenleri doğru yönetmek ve kariyerinizi destekleyici doğrultuda geliştirmek, güven ve itibar kazanmanızla ve tercih edilmenizle doğrudan ilişkilidir.

Kişisel markanızı sizi en doğru şekilde yansıtacak ve kariyer yolunuzu aydınlatacak şekilde oluşturmanız dileğiyle.

Ecehan Ersöz
Ecehan Ersöz Tüm Yazıları