preloader

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

28.05.2021
Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Yazı Boyutu:

Mükemmel bir çalışma alanı yaratarak motivasyonunuzu artırabilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. Önerilerimizi keşfedin!

Ofisten uzakta çalışmanın eksi yanlarını bir kenara bırakıp kendinize mükemmel bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Kendinize yeni bir çalışma ortamı yaratırken motivasyonunuzu yükseltecek ipuçlarını bu listede bulacaksınız.

Kendinize Zaman Tanıyın

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Tüm zamanınızı çalışarak geçiriyormuş gibi hissetmemek için güne kendinize zaman ayırarak başlayın. Saatinizi yarım saat daha erkene kurup yoga yapın, meditasyonla kendi içinize dönün, sadece 10 dakikalık kardio ile kalp ritminizi artırın ya da yakınınızda parkur varsa kısa bir yürüyüş yapın. Sonrasında duş alıp kahvenizi içerek güne çok daha mutlu ve motive başlayabilirsiniz. Kalkar kalmaz ilk şey iş olmazsa kendinizi çok daha çalışmaya, adapte olmaya hazır hissedeceksiniz.

Sevdiğiniz Kıyafetlerinizi Giyin

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Evden çalışmanın en konforlu yanlarından biri gardırop karşısında kombin yapmak için uzun zaman geçirmemek olsa da bir süre sonra ev kıyafetiyle bilgisayar başında oturmak sıkıcı bir rutin haline gelebiliyor. Eğer işlere adapte olmakta zorlanıyorsanız güne ofise gidecekmiş gibi hazırlanarak başlamayı deneyin. En sevdiğiniz kıyafetlerinizi giyip, önemli misafirlerinizin olduğu ofis toplantılarına gidiyormuş gibi stilinizi oluşturduktan sonra işlerin başına geçmek motivasyonu daha da artıracaktır. Hatta kimseyle görüntülü toplantılar gerçekleştirmeyecek olsanız bile hafif makyaj yapmak, saçınıza şekil vermek daha motive olmanıza yardım edecektir.

Fona Müzik Ekleyin

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Ofiste tüm ekiple birlikte çalışmak güzel ama tek başına çalışmanın da birçok artısı olduğunu görmek lazım. Evde çalışmanın iyi yanlarından biri de istediğiniz şarkıları kendinize fon olarak seçebilmeniz. İstediğiniz playlist’i açın ve hoparlörle tüm odaya yayılmasını sağlayın. Arka fondaki ritimler kesinlikle çalışmaya iyi geliyor.

https://open.spotify.com/playlist/0IR25rgrhVer9feJSBKWqc?si=5b0c29dac1af4a9e

Çalışma Köşesi Yaratın

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Pandemi sürecinde birçok kişi laptop’ını taşıyabildiği evdeki her köşeyi çalışmak için kullansa da motivasyon için ofis konforunda bir yer gerek. Sehpada, TV karşısında, mutfak masasında ya da yatak odasında değil odaklanabileceğiniz gerçek bir çalışma ortamınız olsun. Hatta eğer çalışırken rahat edemiyorsanız ergonomik sandalye, klavye, mouse edinmenizde fayda olabilir.

Uzmanlar çalışılan yerin dekoratif ve enerji açısından da sevilmesinin motivasyon için önemli olduğunun altını çiziyor. Sevdiğiniz bir resmi, tabloyu; farklı görsellerin ve yazıların olduğu kişisel mood board’unuzu, kırtasiye ürünlerini, bitkileri kullanarak kendi çalışma köşenizi yaratabilirsiniz.

Ödüllerinizi Artırın

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Pandemi süreciyle elimizde kendimizi mutlu edecek pek bir şey kalmadı. Bu yüzden sıradan rutininizin dışında olsa da sizi mutlu eden şeyleri daha sık yapmaya çalışın. Sevdiğiniz yemeği daha sık sipariş edin, kalorili olduğu için yemediğiniz tatlıyı yiyin, sevdiğiniz filmi daha sık açın, yeni dizilere başlayın ya da hep heves edip ama fırsat bulamadığınız hobiye adım atın. Eğer bu ödüllere zaman ayıramıyorsanız bilgisayarı daha erken kapatmak için neler yapabileceğinize bir göz atın. En sıradan olayların bile lüks olduğu bugünlerde, motivasyonunuzu daha da yükseltmek için kendinizi mutlu etmeyi ihmal etmeyin.

Arkadaşlarınızı Arayın

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Ailenizi, arkadaşlarınızı ve sevdiğiniz kişileri sık sık görüntülü arayın. Pandemide telefonla konuşmaktan sıkılmış olsanız bile bu şekilde görüşmeye mutlaka devam edin. Sık sık görüşmek pek mümkün olmasa da teknoloji sayesinde istediğimiz zaman sevdiklerimizin yüzünü görebiliyor; sesini duyabiliyoruz. Arkadaş gruplarıyla görüntülü konuşma randevuları ayarlamak, olan olayları birlikte konuşmak, günlerin nasıl geçtiğini anlatmak motivasyonunuza da iyi gelecektir. Gün içerisinde yaşanan en ufak bir mutluluk bile anlatacak, sizin için düşünecek biri olduğunu bildiğinizde daha da güzelleşecek.

Rutin Oluşturun

Uzaktan Çalışırken Motivasyonunuzu Artıracak İpuçları

Planlı olmak ve uyabileceğiniz gerçekçi bir program yapmak önünüzü görmeniz için iyi bir alternatif. Günlerinizi, haftanızı ve -eğer belliyse- taslak olarak da olsa tüm ayınızı şekillendirmeniz hem zamandan tasarruf etmenizi hem de daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Plana uyabildiğinizi, işleri bitirebildiğinizi görmek gelecek için daha da özverili olmayı sağlayacaktır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları