preloader

2021’in Home Office Trendleri

09.06.2021
2021’in Home Office Trendleri

Yazı Boyutu:

Ofisini evine taşıyıp home office çalışanlar için takip edilebilecek yeni trendler var. Çalışmanızı verimli hale getirecek önerileri, ofis stilinize uyarlamanın yollarını keşfedin.

Artık çok tanıdık olan home office kavramında da acemiliğimizi atlattık ve yeni trendlerini takip etmeye başladık. Görüntülü toplantılara katılırken, tüm gün boyunca bilgisayar başında otururken ya da sadece çok daha iyi konsantre olup çalışmak için bu trendleri takip edebilirsiniz.

Çalışma Alanı Oluşturun

2021’in Home Office Trendleri

Bilgisayarın olduğu her yerden ofis işlerini yürütebiliyor olsanız da çalışmak için ayrı bir odanız ya da en azından köşeniz olsun. Bilgisayarı alıp koltukta, yatakta ya da sehpa üzerinde çalışmanın verimi düşürdüğü ve konsantre olmayı engellediği herkesin kabul ettiği bir gerçek.

Home office çalışırken de iş saatlerinizi geçireceğiniz bir alanınız mutlaka olsun. Eğer evinizde müsait oda varsa birkaç adımı takip ederek zevkli dekorasyonu olan bir ofise çevirin ya da ışığını beğendiğiniz bir köşeyi çalışmak için ayırın. Sadece çalışmak için zaman geçirdiğiniz bu yerde işlerinizin çok daha hızlı ve kolay yürüdüğünü göreceksiniz.

Konforlu Bir Sandalye Seçin

2021’in Home Office Trendleri

Bir yıldan süredir çalışmaya evden devam edenlerdenseniz rahat bir sandalyenin ne denli önemli olduğunun da farkındasınızdır. Uzun saatler boyunca bilgisayar karşısında otururken hem rahat etmek hem de omurga sağlığını korumak için ergonomik bir sandalye edinmekte fayda var.

Sırtı, kol desteği ve yüksekliği ayarlanabilen çalışma sandalyeleri sayesinde mesai saati bittiğinde günden geriye sırt ağrısı kalmayacaktır. Bunun için de çalışırken kullanacağınız sandalyeyi seçerken sırt desteği ayarlanabilen modellere yönelmenizde fayda var. Eğer daha dekoratif, koltuk tarzındaki sabit sandalyelerden seçim yaparsanız da ilk dikkat edeceğiniz kriter yüksekliğinin bilgisayar kullanmaya uygun olması, ekranı görmek için eğilmek zorunda kalmayacağınız bir model olması olsun.

Işıklandırmaya Önem Verin

2021’in Home Office Trendleri

Loş ışıklı ya da karanlık yerlerin çalışma açısından daha rahat olduğunu düşünüyorsanız bu seçiminizi bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Uzmanlar karanlıkta bilgisayar ekranına bakmanın göz sağlığını olumsuz etkilediğini, mavi ışık filtresi olsa bile loş ışıkta uzun süre bilgisayara ya da telefona bakmamak gerektiğini söylüyorlar.

Aydınlık bir ortamda çalışmanın gerekliliklerinden biri de tabi ki yeni vazgeçilmezimiz video aramalar. Gün içerisinde sık sık online görüntülü toplantılara katılanlardansanız iyi görünmek için aydınlık bir yerde çalışıyor olmanız şart.

{772891}

Duvar Dekorasyonuna Yatırım Yapın

2021’in Home Office Trendleri

Ofisinizin sadece size ait olmasını bir avantaja çevirin ve dilediğiniz tarzda, her zaman hayal ettiğiniz ofis gibi dekore edin. Çalıştığınız yerin duvarını kişiselleştirecek dekoratif parçalar seçmek de bu ortamı yaratmanın ilk adımı olsun.

Aynalar, tablolar, üç boyutlu objeler, aydınlatmalar, raflar ve çok daha fazla kreatif fikir ile duvarınızı kendinize özgü hale getirebilirsiniz. Hatta dekore etmek için video görüşmelerinde arka planınızda kalan duvarı seçerseniz yeni ofis tarzınızı sık sık görüştüğünüz iş ortaklarınıza da gösterebilirsiniz.

Yaşam Alanlarından Soyutlanın

2021’in Home Office Trendleri

Evden çalışmanın en büyük dezavantajı hiç şüphesiz evdeki rutin işlerden kopamamak. Kargo geldiği için çalan kapı, mutfak işleri, makinede bekleyen çamaşır ve çok daha fazlası çalışma sürecini olumsuz etkiliyor. Bundan kurtulmak için çalışırken kendinizi soyutlamanız gerekiyor. İşe başlamadan gün içerisinde neler yiyeceğinizi planlayabilir, çalışma ortamınızı diğer yaşam alanlarından ayırabilir, diğer işleri ofise gitmiş gibi erteleyebilirseniz çok daha konsantre çalışabilirsiniz.

Tatile Gidin

2021’in Home Office Trendleri

Home office çalışmanın yeni bir trendi de tatilden çalışmak. Butik otellerden büyük otel zincirlerine bir çok yer hem çalışıp hem tatil yapmak isteyenler için wi-fi ağlarını büyüttüler ve internete sorunsuz bağlanma çözümleri sundular. Birçok tesis çalışarak tatilini geçirmek isteyenlerin rahat edeceği şekilde oturma alanlarını düzenledi. Müthiş manzara eşliğinde çalışarak günü geçirmek mesai bitiminde denizin ve tatilin tadını çıkarmak için harika bir fırsat.

{77813}

Sıra Dışı Parçalar Seçin

2021’in Home Office Trendleri

Uzun süredir evden çalışanlardansanız bu maddeyi çok daha fazla dikkate almalısınız. Sadece birkaç günlüğüne evden çalışmayacaksanız farklı tarzlara yönelin. Duvar rengini dikkat çekici bir ton ile değiştirin, çalışırken etrafınızda olmasına alıştığınız aksesuarların yerine yenisini koyarak yeni bir motivasyon kaynağı yaratın. Daha renkli bir halı, masa üstündeki aksesuarlar, farklı perdeler, kitaplık çalışma ortamınızı hızlıca değiştireceklerden. Eğer bunlar için bütçe ayırmak istemiyorsanız evin diğer köşelerinde bulunan aksesuarları kullanarak da evdeki ofisinizi yenileyebilirsiniz.

Masanıza İlham Getirin

2021’in Home Office Trendleri

Evden çalışmak artık kısa süreli bir şey olmadığı için çalışma masasına da gerekli özeni göstermek gerekiyor. Çeşit çeşit organizerler, masaüstü planlayıcılar, kalemlikler ve çok daha fazlasıyla özverili bir masa düzenine kavuşabilirsiniz. Masanızın üzerine küçük bitkiler koyabilir, video görüşmeler öncesinde göz atabilmek için ayna seçebilir ya da karşı duvarınıza ilham veren parçalar koyabileceğiniz mood board hazırlayabilirsiniz.

Bitkileri Kullanın

2021’in Home Office Trendleri

Pandemi ile birlikte edinilen hobilerden biri de bitki yetiştirmek oldu ve kabul etmeliyiz ki bu konuda içindeki cevheri çıkaranların sayısı hiç de az değil. Evde kalınan günlerin iyi yanlarından biri olan bitkilerle ilgilenmeyi yeni ofisinize de taşıyabilirsiniz. Özellikle kapalı ortamların havasını temizleyen areka palmiyesi, paşa kılıcı, benjamin, eğrelti otu gibi bitkiler ofisinize çok yakışacak.

Eviniz İçin Ofis Stili Yaratın

2021’in Home Office Trendleri

Ev içerisinde eşofman ya da pijamalarla yaşayan sadece siz değilsiniz. Ama hem işe başlarken hem de işleri yürütürken daha fazla konsantre olmak için biraz toparlanmakta fayda var. Hem şık duran hem de rahat olan parçalar giyerek; basic parçalar seçseniz bile bir – iki farklı aksesuarlar havanızı değiştirerek hatta cilt bakım rutininizi yaparak güne başlarsanız işlere çok daha iyi odaklandığınızı göreceksiniz.

{774104}

İyi Bir Bilgisayar Edinin

2021’in Home Office Trendleri

Gün içerisinde çalışırken işlerin aksamadan ilerleyebilmesi için en gerekli faktör kesinlikle iyi bir bilgisayar edinmek. Evinize, ofise ya da farklı yerlerde çalışacağınızda yanınızda taşıması zor olmayan, uzun pil ömrüne sahip, hızlı çalışan, ekran görüntüsüyle kendisinden bekleneni veren hatta telefona bağlanabilme teknolojisi ise işlerinizi kolaylaştıran bir bilgisayar seçerek hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz. Bilgisayar teknolojisinin en yeni modellerinden biri olan Dell XPS 13, mükemmelliğini detaylarında saklayan ve yeni çalışma sistemi home office’e kusursuzca ayak uyduran bir model.

2021’in Home Office Trendleri

Sadece ev ya da ofiste değil dışarıda çalışmak istediğiniz günlerde açık havada kolay çalışma imkanı sunması, 1,3 kg ağırlığı ile kolayca taşınabilmesi, 4K Ultra HD ekranı, 14 saat kullanılabilen pili, 13 inç’lik boyu ve güçlü çalışma özellikleriyle Dell XPS 13 beklentileri yükselten bilgisayar modeli. Farklı işlemci sayısıyla iki farklı modeli bulunan Dell XPS 13’ün Platinum Silver ve Frost olmak üzere iki farklı rengi de bulunuyor.

Bu içerik Dell sponsorluğunda hazırlanmıştır.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları