preloader

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

24.01.2020
Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

Yazı Boyutu:

LVMH Grubu bünyesindeki Louis Vuitton, yüksek mücevher sektöründeki iddiasını güçlendirmek amacıyla dünya üzerinde bulunan en büyük ikinci elması satın aldı.

Dünyadaki en büyük ikinci elmas sahibini buldu. Forbes dergisinin haberine göre, LVMH Grubu bünyesindeki Louis Vuitton yaklaşık bir hafta önce dünyanın en büyük 2. elması satın aldı. Geçtiğimiz Nisan ayında Botswana’daki Karowe Madeni’nde bulunan 1758 karat elmas, 83 mm x 62 mm x 46 mm ölçüleriyle bir tenis topu büyüklüğünde ve 353 gram ağırlığında. 2 milyar yaşında olduğu tahmin edilen elmasa Setswana dilinde “nadir keşif” anlamına gelen Sewelô adı verildi.

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasının Değeri

Louis Vuitton, Sewelô’nun incelenmesi ve sonraki aşamalara karar verilmesi de dahil olmak üzere, sürece dair bütün adımlarda Karowe Madeni’nin sahibi olan Lucara Diamond Corp ile çalışmaya devam edeceklerini açıklasa da anlaşmanın finansal boyutu gizliliğini koruyor. Elmasın değerinin 6,5 ile 19,5 milyon dolar arasında olduğu tahminleri yapılsa da, an itibariyle bu konuyla ilgili yapılan tek resmi açıklama iki tarafın da satışlardan gelecek karın %5’ini Botswana’daki toplumsal organizasyonlara bağışlamak konusunda hemfikir olduklarına dair.

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

Böyle iddialı bir atılımın Louis Vuitton gibi 10 seneden az bir süredir yüksek mücevher sektöründe yer alan bir markadan gelmesi kimileri tarafından şok edici olarak tanımlansa da, bu hamle markanın bünyesinde bulunduğu LVMH Grubu’nun bir süredir sinyallerini açıkça vermekte olduğu yeni stratejilerinin bir ürünü aslında. LVMH, sadece 2 ay önce, lüks sektöründe bugüne kadar görülmüş en büyük anlaşmayla 16,2 milyar dolara Tiffany&Co’yu satın aldı. Louis Vuitton’un CEO’su Michael Burke ise, 2018 yılında Financial Times ile yaptığı bir röportajda markayı 270 milyar dolarlık mücevher pazarının en büyük 5 aktöründen biri yapmayı amaçladıklarını söylemişti zaten. Bu bilgiler ışığında grubun odak noktasını mücevher sektörüne kaydırmakta olduğunu söylemek mümkün.

{772669}

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

The Guardian’ın haberine göre, 21 Ocak’ta markanın Place Vendôme’deki ikonik mağazasında çok özel bir davetli grubuna takdim edilen elmas henüz karbonla kaplı ve işlenmemiş vaziyette. Mücevher tutkunlarının yanı sıra mücevher uzmanları arasında da büyük heyecan yaratan Sewelô, akıllara 1905 yılında Güney Afrika’da bulunan ve hala dünyanın en büyük elması ünvanını koruyan 3016 karat Cullinan’ı getirdi. 9 parçaya bölünen ve an itibariyle İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait mücevher koleksiyonunda da yer alan elmas, Sewelô’nun potansiyeline dair merakı artırıyor.

Dünyanın En Büyük İkinci Elmasını Louis Vuitton Satın Aldı

Louis Vuitton’un ikonik monogramlarının formunda işlenmesi planlan taşın büyüklüğünün, pek çok müşteriye sipariş üzerine özel tasarımlar yapılmasını mümkün kıldığı ifade ediliyor. Louis Vuitton, bu özel yapım sürecine müşterilerini dahil ederek onlara tam anlamıyla benzersiz bir deneyim yaşatabilecek. Daha çok uzun süre gizemini korumaya ve konuşulmaya devam edeceği kesin olan Sewelô’ya dair gelişmeleri biz de merakla bekliyor olacağız.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları