preloader

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

03.11.2023
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Yazı Boyutu:

Yaşanmakta olan küresel krizden en çok zarar gören sektörlerden biri moda sektörü. Bu dönemde destekleyebileceğiniz bağımsız Türk moda markalarını bir araya getirdik.

İçerisinde bulunduğumuz dönemden en çok etkilenen sektörlerden biri moda sektörü oldu. Diğer sektörlerde olduğu gibi burada da en büyük darbeyi bağımsız, nispeten küçük markalar aldı. Tekstil üretimi konusunda yıllardır dünyanın önde gelen ülkelerinden bir olan ülkemizde de son yıllarda çok sayıda bağımsız moda markası kuruldu. Lokal zanaatkarlar ya da küçük üreticiler ile yerli üretim yapan bu markaların pek çoğu, ülkemizi dünyanın en prestijli satış noktalarında da temsil ediyorlar. Bu dönemde alışveriş yapacaksanız, tercihinizi yerli üretim yapan bu markalardan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece sadece bu markalara değil; onlar için üretim yapan yerli zanaatkarlar ve diğer küçük işletmelere de destek olmuş olacaksınız. Ayrıca alışveriş yapmıyor olsanız bile, bu markaları desteklemenin pek çok farklı yolu olduğunu unutmayın!

one square meter

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Yavaş ve sürdürülebilir moda ilkeleri ile üretim yapan Türk moda markası one square meter, Zeynep Özar Berksü ve Çağrı Berksü tarafından 2016 senesinde kuruldu. Senelik çıkarttıkları koleksiyonlarında gündelik yaşamı kucaklayan modellere yer veren one square meter, tasarım sürecinde ihtiyaçları gözetiyor ve güzel olanı ortaya çıkarıyor. Senelerce sevilerek kullanılacak sezonsuz tasarımlar yapan marka, atıksız üretim prensibi ile sipariş üzerine çalışıyor.

Piece of White

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

2017 yılında Zeynep Tansuğ tarafından kurulan Piece of White, her gardırobun vazgeçilmezi olan beyaz gömleğe bir saygı duruşu niteliği taşıyor aslında. Klasik beyaz gömleklerin modern bir tavırla tekrar yorumlanmasıyla ortaya çıkan tasarımlar; son derece kaliteli kumaşlar, üstün işçilik, ilginç kesimler ve sıradışı detaylar ile birleşiyor. Markanın çıkış noktası ve en güçlü olduğu alan kuşkusuz beyaz gömlekleri olsa da, Piece of White bunlarla sınırlı kalmıyor. Her sezon daha da zenginleşen koleksiyonlar markanın zamansız zerafetini yansıtmaktan hiç vazgeçmiyor.

Mehry Mu

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Güneş Mutlu tarafından 2009 yılında kurulan Mehry Mu, “ulaşılabilir lüks” kategorisinde konumlanıyor. Hem nostaljik hem de modern olmayı başaran tasrımlarıyla dikkat çeken markanın öne çıkan diğer özellikleri arasında ise üst düzey kalitesi ve işçiliği yer alıyor. Markanın adeta imzası haline gelmiş dikişleri, Fatma’nın Eli sembolü, astar olarak kullanılan ikat kumaşar gibi ince düşünülmüş pek çok detay da Mehry Mu’nun kendine has stilini oluşturuyor.

Reflect Studio

Eray Erdoğan’ın Edipcan Yıldız ve Ece Altunmaral ile birlikte kurduğu Reflect Studio markası sadece sürdürülebilir materyaller kullanarak, adil ticari şartların sağlandığı atölyelerde ürünlerini üreten tekstil odaklı bir tasarım stüdyosu. Türk moda dünyasının alternatif yüzü olarak kabul edilen markanın her koleksiyonun arkasında büyük bir hikaye yatıyor. Gelecek için iyimserliğin rehberliğinde, iyi hissetmenin ve iyi görünmenin birlikte uyum sağladığı bu markada; erkekler ve kadınlar için fonksiyonel, inovatif, dayanıklı ve çok yönlü giysiler üretiyor. Farklı kumaşlar, teknikler ve kesimlerle oynayarak yalnızca birinci sınıf kalite değil, aynı zamanda dayanıklı ve rahat giysiler de yaratan Reflect Studio, dikiş, düğmeler ve astarlara kadar her ayrıntıya dikkat ediyor.

Giyi

Göknil Bigan tarafından 2019 yılında kurulan Giyi, kadın yaratıcılığı ile sürdürülebilirliğin kesişiminde yer alıyor. Kadın kooperatifleriyle sıkı bir iş birliği içerisinde olan markanın lansmanı da bu prensibe uygun olarak 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleşmiş. Üretimin arka planında doğada çözülebilen materyaller özenle seçilirken atık kumaşlar da aksesuarlara dönüşüyor. Döngüsel tasarım anlayışı ile yola çıkan Bigan, çevresel ve sosyal konuların yanı sıra kültürel sürdürülebilirliğin önemini de vurguluyor. Markanın ilham kaynaklarını da Türkiye’nin dört bir yanındaki kadınlar oluşturuyor. Bilinçli tüketimi destekleyen Giyi; beden tipleri, yaş ve mekandan bağımsız bir stil sunuyor. Bu özgür stili ise özgün bir tavır ile birleştiriyor. Zamansız gardıropların parçası olmayı amaçlayan markanın ürünleri farklı kullanım alanları ve fonksiyonel tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

KAFT

2 yıl süren ön hazırlık çalışmasının ardından 2011 yılında resmen kurulan KAFT, sıradanlıktan uzak tasarımlarıyla 10 yılı aşkın süredir dikkat çekiyor. Hedef kitlesini “estetik kaygısı olan ve popüler kültürden uzak” bir topluluk olarak tanımlayan markanın yolculuğu tişörtleri ile başladı. Kaliteli kumaşları ve incelikli dikişleri ile sanata göz kırpan desenleri birleştiren Kaft, kendine has bir topluluk yaratmaya başardı. Türkiye’nin en yetenekli illüstratör ve dijital sanatçıları ile çalışan marka ürün skalasını genişletti. Akif Kaynar, Andrea Minini ve İbrahim Dilek gibi isimler tasarımlarıyla markanın bir parçası oldu. Çantadan pantolona pek çok kategoride ürüne sahip Kaft, an itibariyle aralarında Hong Kong ve Toronto gibi destinasyonların da olduğu 84 lokasyonda satışa sunuluyor. Marka aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor ve LÖSEV gibi kurumlarla sıklıkla iş birliği yapıyor.

KNTLGY

Fiziksel ve dijitali bir araya getiren KNTLGY, giyilebilir teknoloji ile tasarlanmış ürünlerini Metaverse’de sunuyor. Yüzlerce numune üretmenin zaman kaybı olduğunu savunan marka, aynı zamanda sürdürülebilirlik prensipleri doğrultusunda hareket ediyor. Doğa dostu kumaşlar ve üretim teknikleri ile maksimum verimlilik anlayışını birleştiren KNTLGY, bir yandan da geçmiş ve bugünü, yeni ile eskiyi dengeliyor. Kültürel miras ve çeşitlilik markanın logosundan tasarımlarına kadar pek çok noktada kendini gösterirken teknoloji ise KNTLGY’nin özünü oluşturuyor. Dijital sanat, yeni nesil teknolojilerle buluşuyor ve ortaya güçlü kadınların spiritüel yolculuklarına eşlik etmeyi hedefleyen ürünler çıkıyor. Söz konusu isimler Metaverse’de deneyimlenip etkileyici dijital dokunuşlarla bezeli bir sürecin sonucunda satın alınabiliyor.

Lumoths

Kurucusu Funda Gülay Cengiz tarafından “yaratıcı, sanatsal ve özgün” olarak tanımlanan Lumoths, sihirli bir dünya vadediyor. Eşsiz yaşam çeşitliliğinden ilham alan marka, multidisipliner tasarım ilkeleri ile birbirinden farklı pek çok hikaye anlatıyor. Funda Gülay Cengiz’in çocukken başlayan çizim aşkının bir sonucu olan Lumoths, zamansızlığı hedefliyor. Kara kalem el çizimi tekniği ile oluşturulan desenler, İtalyan boyaları ile saf ipek kumaşların üzerinde hayat buluyor. Etik yaklaşımlı yavaş bir moda markası olan Lumoths, giyilebilir sanat konsepti ile sürdürülebilir tasarım anlayışını birleştiriyor. Tarihsel ve sanatsal öğelerin izlerini taşıyan tasarımlar, çok amaçlı kullanıma imkan sunuyor. Gezegendeki her türlü yaşamın çeşitliliğine ve sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla her ürünün satışından gelen gelirin bir kısmı bağışlanıyor.

ALLSOME


Uzun zamandır arkadaş olan 3 kadın tarafından kurulan ALLSOME, günümüzün yoğun temposunda çalışan ve üreten kadınların hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Gündüzden geceye, günlük yaşamdan davetlere her türlü saat ve durum için uyarlanabilen ALLSOME tasarımları, özgür ruhlu ve kendinden emin kadınlar için kurtarıcı niteliği taşıyor. Markanın romantik, eklektik ve eğlenceli elbiseleri gardıropların anahtar parçası haline geliyor. Mevsimsel trendlerden bağımsız kalarak zamansızlığı savunan marka, sürdürülebilir yaklaşımı ile de öne çıkıyor. Doğaya duyarlı malzemeleri ince işçilikle birleştirmek kurucuların en büyük önceliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Reis Kuyumculuk

1982 yılında Hümeyra Pasajı olarak da bilinen Hak Pasajı’nda kurulan Reis Kuyumculuk, sonraki 40 yıl boyunca sıklıkla kendini yenilemiş ve gelenek ile geleceği birleştirmiştir. 2010 yılında ailenin yeni kuşağının işe dahil olmasıyla markaya yenilikçi ve minimal bir tavır hakim olmuştur. “Kuyumcu” kelimesinin verdiği ağırlıktan uzaklaşmayı hedefleyen marka, klasiğin kıymetini her daim bilmeye devam ederken sadeleşmenin hafifliğine inanıyor. Uluslararası tasarımcılar ve iş ortaklıklarıyla dikkat çeken Reis Kuyumculuk, dünyanın pek çok noktasında faaliyet gösteriyor. Markanın bir imza haline gelen tasarımları aynı anda hem mütevazi hem de dikkat çekici bir şıklık sunuyor.

MARCHÉ İSTANBUL


MARCHÉ İSTANBUL, Levantin ve İstanbul’un eski Bon Marchês tarihinden ilham alınarak 2018 yılında hayata geçmiş yerli markalardan. Yerli üreticileri ortak üründe buluşturan, kullanışlı, sürdürülebilir, zamanı geçmeyen ve her döneme uygun ürünleri modaseverle buluşturmayı hedefleyen MARCHÉ İSTANBUL, zahmetsiz stil arayanlara geleneksel malzemelerin bir araya getirilerek yorumlandığı çantalar sunuyor.

Siren Ertan

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Siren Ertan, 2004 yılında kendi ismiyle kurduğu marka ile moda dünyasında ses getirmeye devam ediyor. Giyim, çanta, ayakkabının yanı sıra parfüm ve ev ürünleri de bulabileceğiz markada, geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Marka, sürdürülebilirliğe önem veriyor ve 2. el ürünlere de sitede satışa sunuyor. Gardırobunuzda Siren Ertan için mutlaka yer açın.

HiVa Atelier

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

2016 yılında İstanbul’da kurulan HiVa Atelier markası, üst düzey deri işçiliği ve kalitesini, herkesin bir rengi olduğu fikriyle buluşturuyor ve sizin için rengarenk deri çantalar ve cüzdanlar üretiyor. Zamansız ve fonksiyonel tasarımlar, yaşamınızın her anında tarzınıza eşlik edebilir sadelikteler. Ayrıca, markanın tasarımcısı Dilara Ertan tarafından el boyaması yapılarak kişiselleştirilen deri ürünler, hikayenizin vazgeçilmez bir parçası haline gelecek.

Lupa Project

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Nalan Cengiz ve Azem Hastürkoğlu’nun kurumsal hayattan ayrılarak kurdukları oldukça genç bir marka olan Lupa Project, iki temel modele ve çokça renge sahip. Eğlenceli ve kullanışlı çantalarıyla özellikle şehir hayatında büyük kolaylık sağlayan markanın ürünleri, aktif ve yaşamayı seven kadınlar için tasarlanıyor ve “Şehri içine sığdıran çanta” olarak tanımlanıyor. Farklı boyutlarıyla farklı ihtiyaçlara fonksiyonel ve şık çözümler sunan çantalar, her gardıropta bulunmayı hak ediyor.

Milagron

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Milagron; rahatlığından ve estetiğinden vazgeçemediğimiz global ve Türk markaları aynı çatı altında buluşturan yeni bir alışveriş platformu. Alışveriş süreçlerini kısaltmayı ve daha verimli hale getirmeyi birincil hedef olarak belirleyen Milagron, yeniliğe ve gelişime olan inançla, özgün bir alışveriş deneyimi sunuyor. Kolay alışveriş için Milagran.com’u mutlaka ziyaret edin!

è lei

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

è lei, Melodi Talvi tarafından 2017 yılında kurulan oldukça yeni bir marka. Eğlenceli ve gösterişli siluetlere sahip olan marka, modern sanat ve müzikten ilham alıyor. Modern şehir hayatının ruhunu yansıtan tasarımlar ile gündüzden geceye kolayca geçiş yapılabiliyor.

Ninon

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Moda editörü Mert Aslan ve vintage kostüm mücevheri uzmanı Ahmet Güneş’in aklına 2017 yılında Paris’te düşen bir fikirden doğan Ninon, tek kelimeyle ekstravagan bir mücevher markası. Gösterişli ve eğlenceli tasarımlarıyla dikkat çeken marka, ismini 17. yüzyıl Paris’inin en ikonik isimlerinden olan Ninon de l’Enclos’dan alıyor. Her biri İstanbul’daki lokal zanaatkarlar tarafından elde üretilen tasarımların ilham kaynakları arasında ise Loulou de la Falaise, Mina Mazzini ve Elizabeth Taylor gibi ikonik kadınlar başta olmak üzere sanattan mitolojiye pek çok alana ait ögeler yer alıyor.

Gül Hürgel

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

İlhamını Portofino ve Positano gibi Akdeniz sahil şehirlerinden alan tasarımcı Gül Hürgel, kendi adını taşıyan markası ile bizlere yazın hayalini kurduruyor. Zarif ve romantik elbiseleriyle ünlü olan markanın tüm ürünleri %100 keten kumaş kullanılarak üretiliyor. Sezonsuz parçalarıyla dikkat çeken Gül Hürgel’in tüm tasarımları, bölgedeki kadınların el emeği ile hayat buluyor.

Anatolian Craft

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Bilge Can tarafından kurulan Anatolian Craft, isminden de tahmin edebileceğiniz üzere Anadolu’nun kadim el sanatlarını günümüze uyarlıyor. Anadolu kadınları tarafından geleneksel yöntemler ile elde üretilen ayakkabılar, “giyilebilir sanat” anlayışını yansıtıyorlar.

Pop + Sandy

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Online shop Pop + Sandy, muhteşem kumaş ve detaylarıyla zamansız vintage parçaları ve el yapımı ürünleri özenle seçiyor ve bir araya getiriyor. Aynı zamanda vintage ve değerlendirilmeyen kumaşlardan özel dikim eşsiz parçalar yaratan Pop + Sandy, doğaya ve geri dönüşüme sahip çıkarak sürdürülebilir seçimler yapmak isteyenlere çok özel bir koleksiyon sunuyor.

Pop+Sandy’nin ürünlerini satın almak için buradan iletişime geçebilirsiniz.

Mysummerblue

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Uzun yıllardır tekstil sektöründe çalışan Aydan Kurnaz ve Nurdan Bilsen, 3 sene önce Mysummerblue markalarını kurdular. Çok şey öğrenerek, kendilerini ve markalarını geliştirerek yolculuklarına kararlılıkla devam ediyorlar. Marka; pırıl pırıl yaz günlerini kıyafet seçmekle değil “yaşamakla” geçirmek isteyen kadınlara, kendilerini kolayca güzel ve çekici hissettirecek kaliteli, kullanışlı, doğal kumaşlardan üretilmiş kalıcı parçalardan oluşan yazlık ürünler sunuyor. İçinizi açacak ürünleri mutlaka keşfedin.

Nammu

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Geleneksel ebru sanatından ilham alan Müge Ersin tarafından 2015 yılında kurulan Nammu, renkli ve sofistike tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Tasarımcının suda yarattığı sihirli desenler, önce kağıda sonra da dijital teknikler ile yüksek kalite kumaşlara taşınıyor. Tasarımlara adeta mucizevi bir dokunuş katan bu teknik, ürünleri eşsiz hale getiriyor.

Misela

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Serra Türker tarafından 2008 yılında New York’ta kurulan Misela, Doğu ve Batı kültürlerini dikkat çekici bir harmoniyle yansıtıyor. Cesur renk kombinasyonları ve üst düzey kalitesiyle tanınan marka, zamansız tasarımlara sahip. İstanbul’un zengin tarihinden ilham alan Misela’nın ilk butiği 2012 yılında şehrin en tarihi bölgelerinden biri olan Pera’da açıldı.

In The Mood For Love

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Moda tasarımcısı Banu Bora Mumcu ve iç mimar Rezzan Benardete tarafından 2016 yılında kurulan In The Mood For Love, cesur ve eğlenceli tarzıyla dikkat çekiyor. Markanın çabasız bir zerafet sunan tasarımları, giyenlerin hayatına birer doz neşe ve ihtişam katmayı garanti ediyor. Markanın çok çeşitli ilham kaynakları arasında ise Hollywood’un Altın Çağ’ı, Uzak Doğu’nun oryantal cazibesi ile Marina Abramovic ve Wolfgang Tillmans gibi yön veren sanatçılar yer alıyor.

tiny

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Cansın Saglam tarafından kurulan tiny, “Çabasız şıklık”tan hareketle ortaya çıkan tasarımlarında doğadan esinlendiği renk ve desenlere yer veriyor. Fonksiyonelliğe verdiği önemle dikkat çeken markanın ürünleri çoğunlukla tek bedende üretiliyor. Her lokasyona uyum sağlayacak minimal tasarımlar, sınırsız kombin seçeneği sunuyor.

Fonfique

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

IED’de Illustrasyon ve Animasyon bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine desen tasarımcısı olarak devam etmeye karar veren Ceylan Kolat, eğitimine Central Saint Martins Londra’da devam etti. İstanbul’a dönünce 3 sene tekstil sektöründe tecrübe kazandı ve 2014 yılında uzun süredir hayal ettiği Fonfique’i kurdu. Heyecan verici renk kombinleri ve Ceylan Kolat’ın sulu boya çizimlerinden yaratılan desenleriyle dikkat çeken markanın tüm ürünleri çok eğlenceli.

Rumisu

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

İki kız kardeş olan Deniz Yeğin İkiışık ve Pınar Yeğin’in tasarıma ve illüstrasyona olan tutkularından 2013 yılında doğan Rumisu, kardeşlerin hayatı çok da ciddiye almayan eğlenceli duruşlarının bir yansıması. Şimdilerde koleksiyonlarında gömlek ve elbise gibi parçalara da yer veriyor olsalar da; koleksiyonlarının bel kemiğini kendi çizdikleri illüstrasyonları kullanarak yarattıkları ipek ve koton fularlar oluşturuyor. Her biri farklı bir hikayeyi anlatan fularlar, etik yollarla üretiliyor. Yaş ve cinsiyet gözetmeksizin tasarlanan ürünlerin hepsi, kullananların gününe neşe katacak cinsten.

Frea

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

2009 yılında açtığı bloğu ile moda sektörüne giriş yapan Nil Ertürk, sektördeki tecrübesini ve kendi ihtiyaçlarını birleştirerek Frea’yı kurdu. Nefes alan, doğal içerikli kumaşlar kullanılmış ve iyi dikilmiş kaliteli ürünler ortaya çıkarmayı amaçlayan marka, uzun süre kullanılabilecekler tasarımlara sahip. Markanın yaratıcısı Nil Ertürk, ulaşılabilir bir fiyat aralığında konumlandırdığı Frea’nın çizgisini günlük, özellikli, sade ama kendinden emin olarak tanımlıyor.

Ponponiere

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Uzun yıllar boyunca aksesuar satın almacısı olarak çalışan İpek Aktaş, el emeği takılara duyduğu tutkunun peşinden giderek 2017 yılında Ponponiere’yi kurdu. Yola kendine has tarzıyla dikkat çeken küpelerle çıkan marka, ürün skalasına zaman içinde bileklikler, kolyeler ve çantalar da ekledi. İlhamını doğa, egzotik destinasyonlar ve astroloji gibi hayal kurmaya teşvik eden konulardan alan Ponponiere, eğlenceli ve cesur tasarımlarıyla kısa sürede çok sevildi. Geniş kullanım alanına sahip bu tasarımlar, en sade kombine bile dinamizm ve neşe katıyor.

Mybestfriends

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

2011 yılında kurulan Mybestfriends, aynı yıl katıldığı lokal bir moda festivalinde ilk kapsül koleksiyonu ile dikkatleri üzerine çekti. Gördüğü büyük talep karşısında kendisine daha kurumsal bir rota çizen marka, ilk showroom’unun açtı. Ardından kendi üretim atölyesini kuran marka, modern ve güçlü kadınlar için yaptığı tasarımlarıyla Türkiye’deki pek çok prestijli satış noktasında yer alıyor.

Fabula & Tales

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Bir anne kız ikilisi tarafından yaratılan Fabula & Tales, bir “sürdürülebilir lüks” markası. Üretimin her aşamasında etik prensiplere bağlı kalan marka, kumaş seçimlerinde doğaya minimum zarar verecek tercihler yapmayı önemsiyor. Desenlerini geleneksel yollarla ile üretmek yerine; dijital teknikler ile üretiyor ve kirliliği azaltıyor. Tüm ürünler ihtiyaç sahibi kadınlar tarafından elde üretiliyor. Ürünleri ile üst düzey kalite sunmayı amaçlayan Fabula & Tales, özgün tarzı ile de dikkat çekiyor.

Muun

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Billur Saatçi ve Dinemis Miral tarafından kurulan Muun, her kadının dolabında olması gereken zamansız ve klasik parçaları üretmek için yola çıkmış. Trendlerden bağımsız, kolayca gündüzden geceye taşınabilen tasarımları ile dikkat çeken marka, birbirinden farklı vücut tiplerine uygun modeller yaratmaya büyük özen gösteriyor. En hassas oldukları konunun başında ise kumaş seçimi geliyor. Büyük oranda çevreye duyarlı kumaş tercihleri yapan marka, üretimi de kendi atölyesinde gerçekleştiriyor. Toplumsal fayda sağlamayı da amaçlayan Muun, AÇEV ve Kırmızı Çocuklar Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarıyla sıkı bir işbirliği içerisinde.

BAGO

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Kelime anlamı ‘ormanın ruhu’ demek olan Bago; koleksiyonları ile tropik ruhu ortaya çıkartıp göz alıcı canlı renklerin özgürce kullanıldığı koleksiyonlarda farklı boy ve şekillerdeki el portföyleri, gündelik çantalar ve rengarenk plaj çantaları ile geniş bir yelpaze sunuyor. Sürdürülebilir modaya ve çevreye dost olarak üretilen Bago aynı zamanda zanaatkarlara ve kadın komitelerine de destek veriyor.

Faraway

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Uzun yıllar Beymen ve Boyner’de satın alma bölümünde yöneticilik yapan Ayşe Boyner tarafından kurulan Faraway, ruhu olan kıyafetler sunuyor. Oldukça yeni bir marka olan Faraway, ilhamını uzak coğrafyalardan alırken özgür ruhlu bir tavrı yansıtıyor. “Çabasız şıklık” ilkesini benimseyen tasarımlara sahip markanın her bir parçası, kendine özgü detayları ile dikkat çekiyor. İlk koleksiyonda yüzünü Afrika’ya dönen Faraway’ın ikinci koleksiyonu ise rotayı Meksika’ya doğru çiziyor.

Seen Pieces

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

Seda Şen tarafından 2017 yılında İstanbul’da kurulan Seen, ilhamını geçmişten alan çantalar yaratıyor. Üniversitede heykel bölümünde okuduktan sonra yaratıcılığını başka bir alanda kullanmaya karar veren Şen, kendi markasını çıkarmış. Ulaşılabilir lüks kategorisinde sunulan vintage görünümlü çantalar, artık markanın imzası haline gelmiş detaylarıyla çok dikkat çekiyorlar.

SORBÉ

Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda
Destekleyebileceğiniz Türk Markaları: Moda

İşletme bölümünden mezun olmasının ardından başladığı kariyerini 10. yılında sonlandıran Başak Barlas, moda tutkusunun peşinden gitti ve SORBÉ’yi kurdu. Kadınların içerisinde iyi hissedecekleri zamansız ceketler yaratmayı amaçlayan Barlas, farklı ceket modelleri ile her geçen gün daha fazla gardıroba giriyor. Hem günlük hayatta hem de özel davetlerde zahmetsiz bir şıklık sunan Sorbe ceketler, üç temel kategoride yer alıyor. İçlerinden bir tanesinde mutlaka aradığınızı bulacaksınız.

Kübra Anaç
Kübra Anaç Tüm Yazıları