preloader

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

28.10.2023
Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Yazı Boyutu:

Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri var olan markaların yöneticileriyle bir araya geldik ve başarılarının sırrını sorduk.

Markaların arkalarındaki tarihe inanan ve bir asra şahit olan markaları bir araya getiren Yüzyıllık Markalar Derneği bir anlamda kültürel zenginlik yaratıyor. Bu derneğin üyeleri ve Cumhuriyetin tarihine eşlik eden markaların yöneticilerine ‘Markanızın 100 yıllık başarısının arkasındaki sır nedir?’ diye sorduk ve bir asrı devirmenin arkasındaki detayları öğrendik.

Ali Aleks Ağca – Apikoğlu Yönetim Kurulu Üyesi

Markamızın 113 yıllık öyküsü, 1910 yılında Kayseri’de Apikoğlu ailesinin hem kendileri için hem de komşularına ikram etmek için ürettikleri sucukların gördüğü rağbet üzerine satışa sunulmasıyla başlamış. Geleneksel yöntemlerle modern tesisleşmenin yan yana ilerlediği üçüncü ve dördüncü kuşak yönetimindeki Apikoğlu, 113 yılı aşan marka serüveninde sadece bir aile geleneğini sürdürmenin değil aynı zamanda Anadolu’ya özgü bir kültür mirasını yaşatma arzusunun da canlı kanıtı.

113 Yıllık Apikoğlu markasının saygınlığını ve güvenirliğini korumak ve geliştirmek en önemli hedefimiz. 100 Yıllık başarımızın sırrı temel değerlerimizden taviz vermemektir diyebiliriz.

Temel değerlerimiz:

  • Geleneksel lezzetlerin korunması için zor ama doğru olan yöntemlerden vazgeçmemek.
  • En kaliteli hammaddenin kullanılması ve kalite standardının her şart altında taviz verilmeden korunması.
  • En önemli sermayemizin kıdemli ve aidiyet duygusu yüksek personelimizin olduğunun unutulmaması.
  • Çalışma barışının sürekliliğini sağlamak için çalışanlara değer vermek, haklarına saygılı ve iletişime açık olmak.
  • Yasalara daima uyumak ve ahlaki ve ticari etik değerlere saygılı ve sadık olmak.
  • Disiplinli ve sıkı çalışmak, emek ve çaba harcamadan başarıya ulaşılamayacağını bilmek.

Âsude Alkaylı – Yüzyıllık Markalar Derneği Başkan Yardımcısı

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Yüzyıllık markalar gelenek ve yeniliğin özgün örüntüsüne sahipler. Bu örüntü marka miraslarının katmanlarında gizli. Yüzyıllık Markalar Derneği’nin üyesi olan markalar ile yapılan bir araştırma sonucuna “marka”yı itibar, güven ve taahhüt kavramları ile tanımlıyorlar. Sadece müşterileri değil, tüm paydaşları için geçerli bir tanımlama bu. Tedarikçileri ve çalışanları ile de güvene dayalı uzun soluklu işbirlikleri var. Kültürel kodlarında vazgeçmek yok, esnek olmayı, dayanıklılığı, her koşulda ayakta kalmayı adeta ilke edinmişler. Ve en önemlisi işlerini iyi yapıyorlar.


Atılay Bingöl – İlancılık Reklam Ajansı Genel Müdürü

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

1909 yılında kurulmuş olan ajansımızın 114 yıl gibi ciddi bir süreyi geride bırakmasını tekil bir argümana bağlamak doğru olmaz. Birden fazla ilkenin anlayışın, uygulamanın bir sentezidir bu oluşumun sırrı. Peki nedir bu argümanlar, illkeler…

Öncelikle vurgulamak isterim ki; iş alanı, sektör ne olursa olsun, uzun soluklu bir ticari yaşamın vazgeçimezleri takım olarak çok çalışmak, gündemi takip etmek, ürün veya hizmet üretiminde kaliteyi temel ilke olarak almak, en önemlisi müşteriye-hedef kitleye saygı duymak ve etik değerlere ödünsüz uymaktır.

Ajansımız bu genel ilkeleri sürekli gözeterek günümüze gelmeyi başarmıştır.

Ancak iletişim sektörünün yüklediği farklı ve özgün yapı taşlarını da özümseyerek yılları geride bıraktığımızı ifade etmem gerekecek. Yaratıcılık her zaman temel misyonumuz oldu. Sektörümüze kazandırdığımız birçok ilk, birçok yenilikle öncülüğümüzü her zaman pekiştirdik. Yeni bir fikri besleyip geliştirme anlayışını her zaman benimsedik.

Özetle; kurulduğumuz günden bu yana felsefemiz hep daha iyisini, daha doğrusunu aramak oldu.


Cüneyt Güneş – Çift Geyik Karaca Yönetim Kurulu Başkanı

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Sırrımız en temelde 106 yıllık marka mirasımızı, moda gibi güncel olma iddiasına sahip bir çalışma alanına entegre ederken gösterdiğimiz titizlik ve özende gizli. Bu özen; kaliteden ödün vermeme ve her zaman katma değerli ürünleri koleksiyon ekleme ile birleşerek somut bir stratejiye dönüşüyor.


K. Emin Dindar – Koska – Merter Helva Yönetim Kurulu Üyesi

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

100 yılı aşkın süre devam eden başarımızın sırrı geçmişimizi her zaman bir cep kılavuzu gibi kullanmak olduğunu düşünüyorum. Geçmişimiz, bizim için markamızın kuruluş değerlerini, ilkelerini ve hedeflerini temsil eder. Geçmişimize duyduğumuz saygı ile beraber bize öğrettiklerini değerlendirirken, aynı zamanda değişen dünyaya uyum sağlama yeteneğimizi her zaman koruruz. Geçmişimizden ilham alarak, markamızın temel kimliğini ve misyonunu güçlendiririz. Marka yönetiminde bugün 3. ve 4. kuşaklar beraber aktif görev alırken, artık 5. kuşak aile bireyleri de yavaş yavaş aramıza katılmaya başladı. Uzun yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübenin, yeni jenerasyonunun farklı bakış açısı ve enerjisiyle harmanlanması markamız için doğru stratejileri belirlememizde ve başarımızı yükselen bir ivme ile ileriye taşımamızda çok faydalı oluyor.


Gözde Küçük Adıyaman – Elit Çikolata Yönetim Kurulu Üyesi

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Kalite, çağa uyum, müşterimizle aramızdaki sağlam bağ ve samimi diyalog. Yöneticiler olarak en önemli görevimiz, bir yandan markamızın güçlü köklerine sahip çıkarken, diğer yandan markamıza dünyanın dört bir yanına ulaşmasını sağlayacak kadar sağlam kanatlar kazandırmaktır. Marka mirası, markanın kökleri ve kanatları kadar güçlü, ikisinin dengesi kadar sürdürülebilir.


Dr. Gürsel Arseven – Saffet Abdullah Güllaçları Yönetim Kurulu Üyesi

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Bu soru aslen “başarı” ifadesini tanımlamayı tercih ettiğiniz şekillere göre değişen cevaplar alabilir. 100 sene önce yola çıkan kurucu kuşağın hedeflerini geleceğe aktarmadaki devamlılığı ve bu hedefin ne olduğu, belki de soruya cevap vermek için en doğru odak noktası olacaktır. Saffet Abdullah ailesi için bu, köklerini göçebe yaşam kültüründen alan bir ürünü, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan süreçte geliştirerek gerek günümüze gerekse de geleceğe yani modern zamanlara, yeni nesillere ve farklı kültürlere tanıtmak için ilerlediğimiz yolculukta, geleneksel bir misyonun kaybolmadan devamını sağlayabilme hedefidir. Bu düşünce finansal bir karlılık hedefinin çok ötesinde, merkezine itibarı ve toplumsal iletişimi yerleştiren bir yapıyı içerir. Dönemselliği nedeniyle yılda sadece bir defa ve dar bir zaman aralığında talep gören bir ürüne sahip çıkmak; iktisadi yönden çok anlamlı olmadığı düşünülse de, bizim hedefimiz için, gerek geleneksel bir misyonu devam ettirme gerekse de ailevi emek zincirini koruma motivasyonu başarının önemli unsurları arasında yer alabilir.


Ömer F. Aydın – Tevfik Aydın Saat Yönetim Kurulu Başkanı

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Kültürel mirası korurken bugüne ait olabilmek

Doğru organizasyonu yaparak hizmetten ve kaliteden ödün vermemek

Kaliteden ödün verip fiyatla rekabet yapmamak

Geçici trendlere heves etmemek


M. Nadir GÜLLÜ – Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Bizim en önemli özelliğimiz 11S 1G kuralına sadık kalmamız.

Mesleğe saygı duymak, sevmek, sorumluluk sahibi olmak, sadakat, kimsenin yaptığı işte gözümüzün olmaması, sabredip, savaşmak, sistemi kurmak, bunlar bizim için çok önemli.

Yemediğimizi yedirmiyoruz. Tüccar değil esnaf ruhuyla çalışıyoruz. Kendimize özgü üretim, yönetim, pazarlama sistemimiz var. Marka olmak zor, marka kalmak daha zor… Yüzyıllık marka olmak ise çok daha zor…


{199123}

M. Serra Hamamcıoğlu Taşkent, Splendid Palas Büyükada İcradan sorumlu yönetim kurulu üyesi

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Bizim sırrımız; geçmişimize ve var olma değerlerimize sonuna kadar sahip çıkarken, kalitemizden ödün vermeden, modernleşmeyi & yenilikleri göz ardı etmeden, zamansız ve “Splendid” kalabilmeyi başarmaktır.


Nathalie Stoyanof Suda – Beyaz Fırın 5.Nesil Temsilcisi

Cumhuriyet’e Eşlik Eden 100 Yıllık Markaların Sırları

Biz iki asırlık marka olmanın gücümüzden besleniyoruz. Markayı büyütmek için geçmişimizi geleceğe taşıyoruz. Yenilikçi bir markayız, 360 derece markayı ele alıyoruz. Çağın ihtiyaçlarına ayak uyduracak şekilde markamızı geliştirip dönüştürüyoruz.

Kuzey yıldızımız ürün. Ürüne saygı duyuyoruz. Lezzeti ve kalitesi bizim için çok önemli.

Toplumun, çevrenin aslında ekosistemin ihtiyaçlarını bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Yerel ürünü ve üreticiyi destekliyoruz. Tedarikçilerimizi çözüm ortağımız olarak görüyoruz, onların işlerini geliştirmelerini önemsiyoruz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları