preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

25.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Traveller Made'in kurucusu ve CEO'su Quentin Desurmont anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, dünyanın en lüks otellerinin, seyahat acentelerinin, destinasyon gurularının üyesi olduğu Traveller Made networkünün kurucusu ve CEO'su Quentin Desurmont’tan öğrenin.

Turizmin her kolu pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri, önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Traveler Made olarak, mevcut koşullara rağmen iyimserliğimizi korumaya karar verdik. Neler olduğunu öğrenmek isteyenler ile iletişim halinde kaldık böylece ağımızdaki herkesin daha iyi hissetmesine yardımcı olduk. Dünyanın dört bir yanından, deneyimlerini ve gözlemlerini paylaşabilecek seyahat tasarımcıları ve tedarikçileriyle görüşmeler düzenledik. Bu görüşmeler, tüm paydaşlar için çeşitli fırsatlar yaratmamıza olanak sağladı. Bu fırsatları sizinle de paylaşmak istiyoruz ki, yakın gelecekte işinizi büyütmek istediğinizde Traveler Made'den yararlanabilin.

Başarılı bir toparlanma süreci için 7 seyahat trendini inceleyin;

1. Yurt içi ve eve yakın seyahat

Uluslararası ve bölgeler arası sınırlar bir süre kapalı kalırken, çoğu ülke artık kendi topraklarında yurt içi seyahatine izin vermeye başlıyor. Bu tür seyahatler, ABD ve Çin gibi dünyanın bazı bölgelerinde zaten popülerdi ancak uzun mesafelere ve sınırların ötesine seyahat etmeye daha alışkın olan Avrupalılar için yeni bir trendi temsil ediyor.

Bu trendin birkaç aşamadan geçtiğini görüyoruz:

  • İlk aşama; vatandaşların kendi ülkelerinden başka bir seyahat seçeneğinin olmaması (Haziran, Temmuz ve Ağustos 2020).

  • Ağustos'tan sonra gelen ikinci aşama; insanların uçakla seyahat etme korkusu yaşaması bu yüzden kendi ülkeleri içinde, kısa mesafelere arabayla gitmesi.

  • Daha uzun ömürlü olarak gördüğümüz üçüncü aşama, insanların hem yurt içi hem de yurt dışı seyahati yapması. Bu noktada vatandaşlar, normal şartlarda turist akımına uğrayan popüler yerel destinasyonları ziyaret etme fırsatı bulacak.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

Ekonomik geliri yüksek kişiler, seyahat ettikleri herhangi bir destinasyonda alıştıkları deneyimleri ve yüksek hizmet seviyesini arayacaklar. Dolayısıyla seyahat tedarikçileri bu yeni talebi karşılamaya hazır olmalı. Yurt içinde seyahat edenler, aradıkları deneyimi bulmak için seyahat tasarımcılarına da başvuracaklar. Golf veya wellness gibi farklı özelliklere sahip olan oteller, iç pazarda daha güçlü bir hale gelecek.

Traveler Made, dünya çapında 70 ülkede 450 üye acenteye sahip. Bu nedenle kısa, orta ve uzun vadede işinizi büyütmek için yararlanabileceğiniz yeni ve ilginç bir oluşum diyebiliriz.

2. Akrabalar ve arkadaşlarla seyahat

Akrabalar ve arkadaşlarla seyahat etmek, geçtiğimiz yıllarda kendini kanıtlamış bir trenddi ancak içinde bulunduğumuz durum onu başka bir boyuta taşıdı. Uzun süreli bir hapisten sonra aileler ve yakın arkadaşlar, en üst düzeyde hizmet, güvenlik ve hijyen sağlayabilen ortamlarda yeniden buluşup özlem gideriyorlar. Bir araya gelmek ya da kutlama yapmak için herhangi bir sebebin olması yeterli oluyor!

Bu eğilimin birkaç aşamada geliştiğini görüyoruz:

  • İlk aşama, önümüzdeki 1 ila 3 ay boyunca yapılacak aile toplantıları.

  • İkinci aşama, dünyanın çeşitli yerlerinden insanların bir araya gelmesi güvenli olur olmaz, geniş aile ve arkadaş tatilleri.

  • Üçüncü aşama; önemli yıldönümleri, düğünler vb. gibi daha büyük kutlamalar.

Seyahat tasarımcıları; gizli kalmış destinasyonları belirleme ve birinci sınıf hizmet sağlayıcıları hakkındaki fikirler için başvuru kaynağı olacak.

{773317}

3. Mahremiyet

Şimdiye kadar çoğunlukla gelir düzeyi yüksek kişiler tarafından aranan mahremiyet, popüler bir istek haline geldi. Bu sadece bir yaşam tarzı seçimi değil, kişinin kendi güvende hissetmesi için bir zorunluluk haline geldi. Bu durumda seyahat sırasında kimse kimseyle yakın temasta olmuyor, aynı zamanda personelin de temas noktaları en aza iniyor.

Mahremiyet çeşitli şekillerde oluşturulabilir;

  • Özel villalar, siteler ve diğer müstakil konaklama yerleri… Villa komisyoncuları ve yöneticileri, yakın gelecekte talep artışını görecek. Aynı zamanda otel ve tatil köyleri, portföylerinde villa tipi odalar ekleyecek.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

  • Daha küçük oteller ve pansiyonlar tamamen kapanabilir. Daha büyük oteller ise misafirlerne daha fazla alan sunabilmek için belirli katları özelleştirebilir.

  • Özel yatlar mahremiyeti en iyi şekilde simgeliyor! Yat kiralama talebi yakın gelecekte büyük ölçüde artacak. Plajda tatil yapmayı tercih edenler; mahremiyet, güvenlik ve sunduğu mükemmel hizmet seviyesi açısından bu tatil seçeneğine yönelecekler.

  • Bir yerden diğerine tam güvenlik ile gidebilmek için ekstra para harcayacak olan iş insanları ve birinci sınıf kişiler özel jetleri tercih edecek. Bu eğilim kalıcı olacak. Tüm tedarikçileri bu talebi karşılamak için organize olmaya çağırıyoruz. Seyahat tasarımcıları, talepkar müşterileri için sorunsuz tatiller düzenlemede her zamankinden daha fazla kilit rol oynayacak. Bu talepler ile ilgili seyahat tasarımcılarımız ile iletişim kurulmasını öneriyoruz.

4. Doğa ve Açık Alanlar

Nefes almanızı sağlayacak alanlar yeni lüks. Şehirde yaşayan kişiler; açık alan lüksü sunan yerleri tercih edecek. Şehirden uzak küçük destinasyonlar; daha geniş alanlar yaratmak, mahremiyet sunmak ve daha iyi hizmet verebilmek için çalışacaklar. Bu tarz yerler, mevcut seyahat kısıtlamaları nedeniyle şimdilik yalnızda yurt içinden misafirlerini ağırlayacak. Traveler Made’in seyahat tasarımcıları, bu mülkleri ve destinasyonları dünya çapında alım gücü yüksek kişilerden oluşan bir kitleye tanıtmak için kullanılabilir.

Dağlar, engebeli kıyı alanları, kırsal alanlar gibi destinasyonlar için seyahat tasarımcılarından tavsiye alan kişi sayısı giderecek artacak ve siz bir tedarikçi olarak bu düzeyde farkındalık yaratmak için doğru fırsata sahip olacaksınız. Şehirden kaçış lüksü, kriz sonrası senaryoyu atlatacak bir trend. Uzun vadede bu trendi incelemenizi tavsiye ederiz.

5. Spor ve Sağlıklı Yaşam Tarzı

İnsanlar bir süredir sağlıklı yaşam seyahatleriyle ilgileniyorlar, ancak sağlığın önemi hiç olmadığı kadar büyük. "Sağlık, yeni servettir" ifadesi artık mutlak bir gerçek ve özellikle varlıklı kişiler buna her zamankinden daha fazla değer veriyor. Yukarıda belirtilen trendlerin yanı sıra, kişiler tatillerine sağlık boyutu da eklemek isteyecekler. Bazıları spa ve terapileri tercih ederken, bazıları ise çok daha aktif spor aktiviteleri arayacak. Bu nedenle çevrenizde egzersiz yapan sporcular varsa, onlardan yararlanmayı unutmayın.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

Yine, aradıkları türde bir deneyime sahip olacaklarından emin olmak isteyenler için seyahat tasarımcısının rolü çok önemli. Seyahat tasarımcılar, lüks ticaretle tutarlı bir şekilde iletişim kurma fırsatı.

6. Sürdürülebilirlik ve Kişisel Gelişim

Pandeminin ardından zirvelere tırmanan bir başka trend, hem çevre hem de insanlık için sürdürülebilir yaşamdır. Aslında turizmin, ekosisteme çok fazla zararı olsa da seyahat etmeyi sevenler, kendilerini bunun bir parçası olarak tanımlamayı başaramadılar. Ancak doğa bunu bize kanıtladı. Evde kaldığımız süreçte, Venedik'te yunuslar ortaya çıktı, Himalaya zirveleri 100 milden fazla uzaktan bile görülebildi. Karantina, doğanın gücünü yeniden kazanmasına ve kendisini bize tam ihtişamıyla göstermesine izin verdi. Son 30 yıldan beri ilk kez, sürdürülebilirlik kişisel gelişimle el ele ilerlerken, insanlar artık hem dünyayı hem de kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak bir amaç için seyahat edecekler.

Seyahat endüstrisi, doğayı kirletici bir sektör olsa da lüks oyuncular artık bir şeyin doğaya ve insanlığa geri verildiğinden emin olmalı ve misafirlerini bu sürece daha iyi bir şekilde dahil etmelidir. Seyahat tasarımcıları; müşterilerini, onların hassasiyetlerini ve iyilikseverliğini bilir. O yüzden bu güvenilir danışmanlarla bir diyalog kurmak büyük önem taşır.

7. Eşsiz Deneyimler

Yukarıdaki trendlerden birini veya birkaçını kapsıyor olsun, varlıklı kişilerin aradığı şey Eşsiz deneyimler ve onu Şimdi istiyorlar. Bu kriz bizi alçalttı ve herkesin kırılganlığını ve hayattaki her şeyin olabileceğini fark etmesini sağladı. Bu nedenle, "şimdi" yeni ufuklar kazandı ve seyahat edenler artık eşsiz deneyimler yaşamayı ertelemek istemiyor. "Günlük" taleplerde bir artış öngörüyoruz, bu nedenle seyahat tasarımcılarının her zaman yeni deneyimler üretmesi gerekecek.

Lüks seyahat tedarikçileri, bu dalgayı yalnızca mevcut deneyimleri teşvik ederek değil, aynı zamanda uzman seyahat tasarımcılarıyla birlikte yeni ve en iyileri hayal etmek için iş birliği yapabilir. Olağanüstü deyimlere yönelik bu yeni susuzluk devam edeceği için, satışları artırmanın tam zamanı.

Bu beklentiler ışığında siz neler yapıp, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Gittikçe daha fazla macera geliştirmeye ve "paranın satın alamayacağı" benzersiz seyahat deneyimleri yaratmaya odaklanıyoruz.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Quentin Desurmont

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

Genelde çok seyahat ederim. Bütün dünyayı özledim! Ladakh dağlarını, İstanbul'daki gece kalabalığının atmosferini, Arjantin’de bulanan Mendoza'daki üzüm bağlarını, Güney Afrika'daki çalıları ve vahşi hayvanları, New York'taki enerji verici ışığı, Yen, Zelanda’daki maori halkını… Ama en önemlisi, lüks seyahat endüstrisinde çalışan dünya çapındaki tüm arkadaşlarımı özlüyordum.

Sınırlar açılında ilk gitmek isteyeceğiniz yer neresi olacak?

Haziran ayında sınırlar açıldıktan hemen sonra Roma'ya gittim. Şehir merkezindeki tek Traveler Made oteli The Vilon'da kaldım ve GM Giorgia Tozzi beni Palazzo Farnese'ye bisikletle gezmeye götürdü. Normal şartlarda Roma'da bisiklete binmek imkansız. Fakat şimdi… Gerçekten harika bir deneyim! İtalya'yı çok özlüyordum. Sonra İsviçre'ye ve Cenevre'ye gittim. Ve son olarak temmuz ayı sonlarında İbiza'yı ziyaret ettim. Sonrasında nereye giderim henüz bilmiyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları