preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ferit Aksun

26.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ferit Aksun

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Qatar Airways Güneydoğu Avrupa Ülke Müdürü Ferit Aksun anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, Qatar Airways Güneydoğu Avrupa Ülke Müdürü Ferit Aksun’dan öğrenin.

Önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

COVID-19 salgını, küresel havacılık endüstrisi için benzeri görülmemiş zorluklar yarattı. Qatar Airways, uluslararası seyahatlerin ve hayati önem taşıyan küresel tedarik zincirlerinin devamlılığını sağlamak için diğer havayollarından daha fazla yolcu ve kargo taşıyarak, bu kriz sırasında önde gelen uluslararası taşıyıcı haline geldi. Ülkelere giriş kısıtlamaları, birçok insanın seyahate yeniden başlamasının önündeki en büyük engel oldu. Dünyadaki seyahat kısıtlamaları azalmaya başladıkça, yolcu talebinin kademeli olarak artmasını bekliyoruz; seyahatlerin, müşteri güveninden ziyade giriş kısıtlamalarından kaynaklı olmasından dolayı da istikrarlı bir şekilde geri döneceğine inanıyoruz.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ferit Aksun

Bu beklentiler ışığında sizin planlarınınz nedir, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Qatar Airways, bu kriz boyunca uçuşları asla durdurmayan birkaç küresel havayolundan biri oldu. Yakıtı verimli kullanan modern uçak filomuz, sürdürülebilir ve uyarlanmış bir çözüm geliştirmemize yardımcı oldu. Her pazarda doğru kapasiteyi sunabileceğimiz çeşitli uçak tiplerine sahip olduğumuzdan talebin daha az olduğu hatlarda bile uçuşlara devam etmemizi sağladı.

Qatar Airways ayrıca, kabin ekibi için eldivenler, yüz maskeleri, güvenlik gözlükleri ve üniformalarının üzerine giyilen yeni bir koruyucu önlük içeren Kişisel Koruyucu Ekipman (KKE)’ı da hayata geçirerek yolcular ve kabin ekibi için uçak içi güvenlik önlemlerini daha da artırmış oldu. Yolcular ve uçuş ekibi arasındaki etkileşimi azaltan geliştirilmiş bir hizmet sunuldu.

Uçakta, tüm Qatar Airways yolcularına artık ücretsiz bir koruyucu kit verilmektedir. Yolcularımız, ağzı kapalı bir poşetin içinde, tek kullanımlık bir cerrahi yüz maskesi, büyük tek kullanımlık pudrasız eldivenler ve alkol bazlı el dezenfektan jeli bulacaklar. Ayrıca yetişkinler ve çocuklar için tek kullanımlık yüz koruyucuları da sunuyoruz.

{772621}

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

Pek çok ülke salgın sırasında sınırlarını kapatırken, en çok özlediğim şehir Doha oldu diyebilirim. Katar henüz ziyaretçilere kapalı olduğundan, şu anda Qatar Airways uçuş ağında seyahat edenler Doha’da bir iki gün mola verme lüksüne sahip değiller. Şimdilik bu canlı ve güzel şehri, dost canlısı insanları ve zengin kültürü özlemekle yetineceğiz. Sınırlar yeniden açıldığında geri dönüp tüm bunlardan ve daha fazlasından keyif almayı umuyorum.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Ferit Aksun

Sınırlar açıldığına ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

Uçuş ağımızı genişletmeye devam ettiğimiz ve şu anda 90'dan fazla noktaya haftada 650'den fazla uçuş gerçekleştirdiğimiz için seçim yapmakta neredeyse zorlanacağımı düşünüyorum. Doha'nın sınırları turistlere yeniden açıldığında tekrar ziyaret etmekten kesinlikle heyecan duyacağım fakat o zamana kadar pandeminin başlangıcından bu yana başlattığımız dört yeni destinasyondan biri olan Gana’nın başkenti Akra'yı ziyaret etmek isteyebileceğimi düşünüyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları