preloader

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Meltem ve Levend İskit

24.09.2020
Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Meltem ve Levend İskit

Yazı Boyutu:

Koronavirüs sonrası değişecek seyahat trendlerini, Far’n Away Travel’ın kurucuları Meltem ve Levend İskit anlattı.

Covid-19 sonrasında nasıl seyahat edeceğiz? Sektörde neler değişecek? Pandemi sonrası köklü bir değişim sürecine girecek olan seyahat sektörünün geleceğine dair detayları, Far’n Away Travel’ın kurucuları Meltem ve Levend İskit’ten öğrenin.

Turizmin her kolu pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri, önümüzdeki üç – beş yılda seyahat dünyasında neler değişecek. Göreceğimiz yenilikler ve artık hayatımızda olmayacak neler var?

Önümüzdeki yıllarda seyahatlerin ne kadar rahat yapılabileceğini Covid19 pandeminin seyri belirleyecek, aşının bulunması ve yaygınlaşma hızına göre değişebilecek. Doğal olarak zorlaşan seyahatler daha az ve daha pahalı hale gelecek. İnsanlar bir yere gitmeden önce çok daha fazla düşünecek, eskisi gibi sık sık kısa kaçamaklar veya rahatça uzak destinasyonlara gitmek istemeyecekler. Belki önceleri senede 10 yurt dışı gezisi yapan bir kişi önümüzdeki senelerde bunu 4-5’e düşürecek ve seyahat edeceği yerlerin mutlaka gitmeye değer olup olmadığından emin olmak isteyecek. ‘Bucket list’ tarzı ölmeden önce mutlaka yapılmak istenenler daha önemli hale gelecek, planlamada bunlar önceliği alacak. Bu süreçte doğaya daha yakın, kalabalıklardan uzak seyahatler öne çıkacak. Tabii villa ve tekne gibi daha kişiye özel kullanılabilecek konaklama alternatifleri tercih görmeye devam edecek. Özel araçla gidilebilecek mesafedeki doğa içinde sıradışı yerler de kısa kaçamaklarda ön plana çıkacak, bu pazarda daha özgün ürünler gelişmeye devam edecek.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Meltem ve Levend İskit

Bu beklentiler ışığında siz neler yapıp, ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Biz de bu süreçte kısa mesafede müşterilerimize hitap edebilecek doğa rotaları ve lokal lezzetlerin keyfine varabileceğimiz destinasyonları keşfediyoruz. Daha butik, küçük kapalı gruplar ve kişiye özel seyahatler zaten bizim hep odağımız ve en güçlü yanımız oldu, bunu artık evimize daha yakın yerlerde de yapmaya çalışıyoruz. Bu dönemde virüsten en az etkilenen, kalabalıktan uzak ve ulaşımı kolay destinasyonlara programlarımızı hazırlamaya devam ediyoruz ve vakti geldiğinde müşterilerimize sunmak üzere özel promosyonları ve fırsatları takip ediyoruz. Özellikle Afrika’da safari konusundaki çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Kışa doğru Maldivler, Seyşeller, Mauritius gibi virüsün yaygınlaşmadığı ve misafirlerin güvende hissedebilecekleri tropik adalara taleplerin başlamasını bekliyoruz. Güney Amerika, Avustralya gibi en uzak destinasyonlara ve Hindistan, Çin gibi kalabalık ülkelere planlamış olduğumuz gezilerimizi şimdilik biraz daha ertelemeye karar verdik.

{773317}

Pandemi döneminde en özlediğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?

En çok özlediğimiz yerlerin başında Afrika geliyor. Bu yıl büyük göçü kalabalıklardan uzak takip etmek muhteşem bir deneyim olur diye çok hayallerini kurduk.

Pandemi Sonrası Seyahatin Geleceği: Meltem ve Levend İskit

Sınırlar açıldığına ilk gitmek istediğiniz yer neresi olacak?

İlk fırsatta yapmak istediğimiz şey Kenya, Tanzanya ve Botswana’da safari olacak. Şehir olarak da en özlediğimiz yerlerin başında Cape Town geliyor, muhteşem doğası, etrafındaki şarap bağları ve çiftlikleri ile en çok gitmek istediğimiz şehir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları