preloader

Çevreci Otomobiller Çağı

Çevreci Otomobiller Çağı

Yazı Boyutu:

Corona virüs, sadece üretim ve satış gibi alanlardaki çalışmaları değil otomotivin her alanını etkiledi. Otomotiv sektöründe neler olduğunu öğrenmek için analizi inceleyin.

Türkiye’de çevresel faktörler gözetilerek tüm otomobilleri kapsayan bir vergi sistemi uygulanmıyor. Dönem dönem elektrikli ya da hibrit araçlara yönelik teşvikler söz konusu ancak bunların hiçbiri uzun vadeli değil. Dünyanın pek çok bölgesinde çevreyi daha az kirleten araçlara özel teşvikler uygulanıyor. Sadece satın alınırken değil, kullanırken çeşitli avantajlara sahip oluyorsunuz. Haliyle Türkiye’de çevreyi daha az kirleten ya da kirlettiğini düşündüğümüz araçları sıklıkla göremiyoruz. Çünkü bu araçların üretim maliyetleri, daha fazla sayıda üretilen içten yanmalı motorlu otomobillerden daha yüksek. Hollanda gibi bazı ülkeler çevreci araçların daha yaygın biçimde kullanılması için öyle yasalar çıkartıyor ki, en düşük seviyeyi sağlayabilen araçlar neredeyse bulunamayabiliyor. Bulunan ise satış rekorları kırıyor. Öyle ki, Hollanda’da bir dönem en fazla satılan elektrikli otomobil hiç de ucuz olmayan Tesla Model S idi.

Çevreci Otomobiller Çağı

COVID-19 salgını sonrasında sürdürülebilir çevrecilik anlayışının yükseleceği öngörülüyor. Her ne kadar elektrikli araç üretimlerinde aksamalar yaşansa da salgının etkisini yitirmesiyle beraber bu alandaki siparişlerin artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Karantina altındaki şehirlerdeki havanın temizliği, sessizliği “alıştığımız” düzende şehirler içinde ne derece yıpratıcı bir ortamda yaşadığımızı hatırlattı.

Salgın sonrasında hükümetlerin çevreyi daha az kirleten araçlara teşvikleri arttırması bekleniyor. Bunun yapılma sebebi olarak da toplam tüketimin yeniden yükselişe geçirilmesi ancak aynı oranda zararlı gazın yeniden oluşmaması planlanıyor.

{773063}

Üreticiler de bu alanda yatırımlarını hızlandırdılar. Son dönemde dizel araçlardaki emisyon skandallarından kaynaklı imaj kaybı elektrikli otomobillerin sayısının artmasıyla telafi edilmeye çalışılıyor. 2025 yılına gelindiğinde belli başlı Avrupalı otomotiv markalarının ürün gamlarının neredeyse tamamında ya tam elektrikli bir versiyon olacak ya da tüm modeller elektrik destekli güç ünitelerine kavuşacaklar. Tesla’nın öncü olduğu bu alanda Audi, BMW, Mercedes-Benz gibi Premium markaları sıklıkla göreceğiz. Elbette hibrit araçların öncüsü Toyota ve Premium uzantısı Lexus de bu alanda hak sahibi olacaktır.

Kaynak

Electrek

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları