preloader

İş Dünyasının Yeni Gözdesi: B Corp

31.10.2023
İş Dünyasının Yeni Gözdesi: B Corp

Yazı Boyutu:

Yeni nesil iş dünyasında öne çıkan B Corp şirketler hakkında detaylı bilgilere birlikte bakalım.

Herhangi bir işi yaparken sadece para kazanmaya odaklanabilir ya da kazanımlarınızın yanında dünyaya katkıda bulunmayı da tercih edebilirsiniz. Sizi yeni yüzyılın şirket kavramı B Corp ile tanıştıralım…

B Corp nedir?

“Benefit Corporation” kısaltması olarak karşımıza çıkan B Corp kavramı, sadece kar amacı güden bir organizasyon olmanın ötesine geçip şirket değerini farklı noktalarda ortaya koyabilen, toplumsal ve çevresel etkileri önemseyen şirketleri kapsamına alıyor. Bu tür şirketler geleneksel iş yapış şekillerinin bir adım ötesine geçerek toplum, çevre ve paydaşlar üzerinde olumlu etkiler yaratmayı amaçlıyor. B Corp sertifikası alabilmek içinse bağımsız bir kuruluş tarafından değerlendirilip kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Şirketin sürdürülebilirlik eforları, etik iş uygulamaları ve toplumsal etki gibi faktörleri içeren bu kriterleri aynı zamanda devam ettirilebilir olmalı.

B Corp sertifikalı şirketlerin ekonomiye katkısı

İş Dünyasının Yeni Gözdesi: B Corp

Tüm şirketler doğrudan ya da dolaylı olarak ekonomiye katkı sağlar ancak B Corp gibi, toplumsal faydayı da odağına alarak hareket eden şirketler ekonomiyi daha geniş kapsamda pozitif etkiliyor. B Corp şirketleri, sadece kar elde etmeyi değil, aynı zamanda toplumsal ve çevresel etkilere duyarlı olmayı amaçladığından çevresel sürdürülebilirlik uygulamaları, adalet, işyeri koşulları ve toplumsal sorumluluğa daha fazla önem vererek genel refahı artırmayı hedefliyor. Aynı zamanda çevre ve toplum dostu bir şirket olarak görülen B Corp şirketleri, tüketicilerin ve yatırımcıları da olumlu yönde etkileyebiliyor.

B Corp şirketleri sürdürülebilirlik ve etik iş uygulamalarına odaklandıkları için, bu alanlarda yenilikçi çözümler geliştirme eğilimindeler. Bu da yeni pazarlar yaratma ve rekabet avantajı sağlama potansiyeli yaratmasına olanak tanıyabiliyor. Sürdürülebilir iş modellerine odaklanıldığı için de uzun vadeli başarı için daha sağlam bir temel oluşturabiliyorlar.

B Corp şirketlerinin sürdürülebilirlik eforlarına etkisi

Farklı açılardan şirketlere olumlu etki sağlayan B Corp sertifikası, şirketlerin sürüdürlebilirlik eforları konusunda da dünya standartlarında bir noktada yer almasına katkı sağlıyor. Alanında öncü olma ve liderlik edebilme eğiliminde olan bu şirketler iş dünyasında trend belirleyici ve ilham veren olarak konumlanırken hem kendi işlerini iyileştirme hem de bu inovasyonları diğer şirketlere ve endüstrilere yayma potansiyeli sunuyorlar.

B Corp şirketleri çalışma kültürünü nasıl değiştiriyor?

İş Dünyasının Yeni Gözdesi: B Corp

B Corp şirketleri iş yerlerindeki çalışma kültürünü dönüştürme konusunda çeşitli yolları benimseyebilirler. Bu dönüşüm, şirketin sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk değerlerini genellikle işyeri kültürüne entegre etmeyi içerir. Çalışanlara sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluğun neden önemli olduğu ve bu değerleri nasıl hayata geçirebilecekleri konusunda eğitim vermek de gittikçe daha önemli hale geliyor. Çalışanların bu konularda farkındalığının artması, bulunduğu organizasyona katkı sağlama oranını da yükseltebiliyor. Bu, hem çalışanların daha motive olmalarını hem de şirketin toplumsal ve çevresel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabiliyor.

Öne çıkan B Corp sertifikalı şirketler

B Corp hareketi dünya genelinde büyümeye devam ediyor ve bu şirketlerin sayısı sürekli artmakta… “B Corp” sertifikasyonuna sahip şirketler dünya genelinde çeşitli sektörlerde bulunuyor ve bu şirketler sürdürülebilir iş uygulamaları ve toplumsal sorumluluk alanında öncü konumundalar. Patagonya, Ben&Jerry, Danone, Etsy, Nespresso gibi global şirketlerin yanında lokal hareketlerde de B Corp sertifikası daha çok karşımıza çıkıyor.

B Corp şirketler arasında yer almak hangi adımlar izlenmeli?

İş Dünyasının Yeni Gözdesi: B Corp

Bir şirketin B Corp sertifikası alabilmesi için takip edilmesi gereken birçok adım bulunuyor. Denetleme ve sürdürülebilir bir yapı inşa etmekle devam eden bu süreçte ilk adım B Lab veya bağımsız bir B Corp değerlendirme şirketi tarafından yapılan bir değerlendirme olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerlendirme, şirketin sürdürülebilirlik uygulamalarını, iş etiği, toplumsal sorumluluk ve çevresel performansını değerlendirmeyi amaçlıyor.

Değerlendirme sonuçlarına göre, şirketin eksikliklerini ve zayıf noktalarını tanımlamak ve bu alanlarda iyileştirmeler yapmak önemli. Bu süreçte, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk alanlarında daha iyi performans göstermek için aksiyon planları geliştirilir.

Şirket, B Corp sertifikasını alabilmek için B Corp sertifikasyonu gerekliliklerine uygun hale gelmelidir. Bu, belirli standartlara ve kriterlere uymayı içerebilir. B Corp sertifikasyonu gereksinimlerini anlamak ve bu gereksinimlere uyum sağlamak önemlidir.

Şirket, B Lab veya bağımsız bir değerlendirme şirketi tarafından yeniden değerlendirilir ve sertifikasyon için başvuru yapar. Bu süreç, şirketin değerlendirme sonuçlarını ve uygulamalarını bağımsız bir denetimle doğrulamayı içerir.

Şirket, B Corp sertifikası aldıktan sonra, B Corp hareketinin değerlerine ve taahhütlerine uygun hareket etmeye devam etmeyi kabul eder ve bu sayede topluluğa katılım sağlanır.

Bir şirket, B Corp sertifikası almak için çaba gösterirken, sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluğa olan taahhüdünü kanıtlamak ve sürdürülebilir iş uygulamalarını entegre etmek için ciddi bir çaba gerektirir. Ancak B Corp sertifikasyonu, şirketin bu değerleri ve taahhütleri toplum ve paydaşlarına açıkça göstermesini sağlar ve toplumsal ve çevresel etkileri önemseyen bir iş yapma modeline geçişi teşvik eder.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları