preloader

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Yazı Boyutu:

2024 yılında son zamanların en kuvvetli Kuzey Işıkları’nın görünmesi beklenirken bu muhteşem doğa olayını görebileceğiniz destinasyonları listeledik.

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, nam-ı diğer Kuzey Işıkları, güneşteki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalar olarak tanımlanıyor. Bu ışımalar öyle büyüleyici ki, sadece fotoğraflarına bakmak bile Kasım-Şubat aylarında Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkmanız için sizi motive etmeye yetiyor. Kuzey Işıkları’nın bu etkileyici atmosferine en iyi hangi ülkelerde tanıklık edebilirsiniz, sizin için araştırdık.

2024 yılında seyahat planlarınızda aurora borealis’leri görmek varsa bu destinasyonlar için şimdiden planınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Güneşin manyetik alanının artacağı bu yıl genelinde özellikle 21 Mart ve 23 Eylül ekinokslarında Kuzey Işıkları’nın görülme olasılığı oldukça artacak. En son 2014 yılında oldukça sık ve kuvvetli görünen Kuzey Işıkları, eğer beklendiği gibi olursa 2034’e kadar en iyisi olacak.

Finlandiya

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Liamuiga Dağı yamacında çevreye duyarlı lüks olarak adlandırılan otelde, araziye yayılmış evlerde konaklamak mümkün. Her şeyin çiftlikte yetiştirildiği malzemeleri kullanan mutfağı ve ağaçlardaki olgun meyvelere takılan “koparın” tabelaları ile öne çıkan otelin huzur verici temposu ile doğanın içinde dinlenmek mümkün. Finlandiya’nın Lapland bölgesi de aurora borealis’leri görmek için mükemmel yerlerden bir tanesi.

İsveç

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Özellikle kuzey bölgesinde yerleşimin az olduğu ve geceleri yapay ışıklara neredeyse hiç rastlanmayan İsveç, büyüleyici Kuzey Işıklarına tanıklık edebileceğiniz bir diğer ülke. Temiz gökyüzü ve dağlarla çevrili bir çanağın içinde yer alması sebebiyle gökyüzü bulutlarla neredeyse hiç kapanmayan Abisko, İsveç’e gittiğinizde tercih etmeniz gereken noktalardan. 1989’da inşa edilen dünyanın ilk buz oteli ICEHOTEL de seyahatseverlerin yapılacaklar listesinde yer alan eşsiz konaklama yerlerinden biri.

Norveç

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Joanna Lumley, BBC için hazırladığı belgesel esnasında bahsettiğinden beri Norveç de Aurora avcılarının ziyaret ettiği ülkelerden biri haline geldi. Karanlık gökyüzünde Kuzey Işıklarını izlemek kadar vahşi doğa deneyimi de yaşamak istiyorsanız Senja, Sortland ve Lofoten Adası gibi noktaları kendinize seyahat rotası olarak belirleyebilirsiniz. Ülkenin Rusya sınırına yakın Kirkenes’de yer alan Kirkenes Snow Hotel’de kaldığınız takdirde bu unutulmaz deneyimi profesyonel bir şef tarafından hazırlanan kral yengeç yemeği ile taçlandırabilirsiniz.

İzlanda

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Harikulade coğrafyası ile uzun zamandır seyahatseverlerin ilgi odağı olan İzlanda, Kuzey Işıklarının peşinden gidenlerin de listesinde. Merkez Reykjavik’teki çeşitliliğin yanı sıra güney kıyıda yer alan Hotel Ranga, hem İzlanda’nın harikalarına tanıklık edebileceğiniz hem de benzersiz bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz yerlerden. Aurora’yı gözlemlemek için kış aylarını beklemeksizin havanın daha ılık olduğu sonbaharı tercih ederseniz, cruise seçenekleri ile okyanusun karanlık gökyüzünün altında üç günlük benzersiz bir turun tadını çıkarabilirsiniz.

Grönland

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Turist haritalarında ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almasa da, Grönland coğrafi konumu itibariyle Kuzey Işıklarına en etkileyici şekilde tanıklık edebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Gece ve gündüz arasındaki dramatik farkı da an be an yaşayabileceğiniz buz adası, başınızın üzerinde dans eden ışıklara en yakın olacağınız nokta. Nuuk bölgesinde yer alan Hotel Nordbo, bu zorlayıcı coğrafyada size kendinizi evinizde hissettirecek yerlerden.

Kanada

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Kuzey Işıklarının peşine düşmek için uzun bir mesafe gibi görünse de Yukon, Kanada bu yolculuğa değecek nadide yerlerden. El değmemiş arazisi ve karla kaplı dağları ile bölge, Aurora takipçilerinin son yıllarda ziyaret ettiği noktalardan biri haline geldi bile. Seyahatinizin sınırlarını biraz daha genişletmek isteseniz Dawson’dan Whitehorse’ye kadar olan bölgedeki ilgi çekici aktivitelere de katılabilirsiniz.

Amerika – Alaska

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel Ülkeler

Alaska, özellikle Kuzey enlemlerine yakın noktalarda Kuzey Işıkları’nı görme şansının arttığı yerlerden biri. Fairbanks, Brooks Range, Denali National Park, Chena Hot Springs Kuzey Işıkları’nı görmek isteyenlerin en çok tercih ettiği noktalardan. Küçük köylere yakın noktalarda kurulan kamplarda havanın kararmasıyla gökyüzünde muhteşem görüntüler başlıyor.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları