preloader

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

12.12.2020
Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Yazı Boyutu:

Dünyanın sanat ve kültür merkezlerinden biri olan Los Angeles’ı kilometrelerce yol gitmeden gezmek için bu rehberi inceleyin.

İspanyolca anlamı melekler şehri demek olan Los Angeles şimdilerde dünyanın en güzel sanat galerilerine ev sahipliği yapan; sinema denildiğinde akıllara ilk gelen, herkesin tanıdığı ünlü isimlere ev olan, trendlerin başladığı bir şehir. Kalabalık şehirle birlikte sıcak iklimi, uzun plajları, farklı etnik kökenleri bir araya getiren yaşamıyla Los Angeles mutlaka görülmesi gereken şehirlerin arasında yer alıyor.

Los Angeles’ı okyanus aşırı uçmadan, vize-pasaport ile uğraşmadan görmek; taksi beklemeden şehri dolaşmak için önerilerimize göz atın.

Universal’ı gezin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Dünyanın en büyük film setlerinden biri olan Universal Studios Hollywood, Los Angeles şehir merkezine arabayla 15 dakika mesafede bulunuyor. Her sahnesini ezbere bildiğimiz filmlerin çekildiği Universal Studios Hollywood aynı zamanda gezilebilen tema parkı olarak da ziyaret edilebiliyor. Dünyanın en meşhur turu olarak bilinen, stüdyo içerisindeki mini otobüslerle yapılan turları izlerken oradaymış gibi heyecanlanacaksınız.

Universal Studios Hollywood içerisinde farklı seriler için farklı bölümler de var. Harry Potter’ın en beğenilen stüdyolarından birine sahip olan Universal’da büyücüler dünyasını hikaye değil de gerçekmiş gibi hissederek gezebilir ya da The Simpsons’ın rengarenk kasabası Springfield’a gidebilirsiniz.

Universal Studios Hollywood’un en çok ilgi çeken yerlerinden biri de şüphesiz Jurassic World kısmı. Dinozorların ele geçirdiği bir dünyanın canlandırıldığı tema içerisinde dinozorlardan kaçmak zorunda kalacaksınız. Eğer Despicable Me filmini seviyorsanız Universal Studios Hollywood içerisinde yer alan Minion Mayhem’i de görmelisiniz. Dreamworks yapımı olan Shrek, Trolls, Kung Fu Panda ve Madagascar filmlerinden karakterlerin yer aldığı efektlerle yapılan tiyatroyu da izlemeyi ihmal etmeyin.

Los Angeles’taki stüdyonun en korkunç yeri ise şüphesiz Walking Dead kısmı. Zombilerle dolu bir yerde geçen yürüyüşü izlemek bile ürpertici.

Disneyland’ı evinize getirin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Şüphesiz dünyanın en mutlu yerlerinden biri olan Disneyland Los Angeles’ta da bulunuyor. Açıldığı 1955 yılından bugüne kadar yaklaşık 900 milyon insanın ziyaret ettiği Disneyland ,sadece Los Angeles’ın değil Amerika’nın da en popüler yerlerinden biri. Her köşesinde karşınıza çıkan Disney karakterleri, kocaman şatosu, eğlenceli etkinlikleriyle Disneyland’i evinize getirebilirsiniz.

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Tashen
Satın Al

Disney’in kurucusu Walt Disney’in 1950’lerde ilk adımlarını attığı Disneyland’in hikayesini kitapta okumak hoş olur. Los Angeles’a şu an 40 dakika mesafede bulunan unutulmuş portakal bahçelerinin Disneyland’e dönüşme hikayesini kare kare anlatan kitap adeta özel arşiv niteliğinde.

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Ravensburger
Satın al

Eğer ince detaylarla uğraşmayı seviyorsanız, tüm disney karakterlerinin olduğu 1000 parçalık puzzle ile vakit geçirebilirsiniz.

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Lego
Satın Al

Lego ve Disney sevginizi de bir araya getirebilirsiniz. 4080 parçadan oluşan Lego Disney şatosu, masal diyarını seven yetişkinler için de harika bir alternatif.

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Kinect
Satın al

Eğer konsol oyunlarını seviyorsanız Disney’i bu şekilde de evinize getirebilirsiniz. Xbox’lar için tasarlanmış oyun ile Disneyland’i 360 derece keşfedebilirsiniz.

Hollywood tabelasını canlı izleyin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Eğer Los Angeles’taysanız meşhur Hollywood tabelasını yoldayken denk gelerek görmeniz çok muhtemel. Ama evinizden Los Angeles’ı gezerken de bu ikonik yazıyı görmeden olmaz. Tabelanın etrafına yerleştirilen canlı yayın kameraları ile günün her saatinde tabelayı görebilirsiniz. Eğer detaylı bakarsanız önünde durup poz verenleri, yakın olmak için tabelaya doğru tırmananları da fark edeceksiniz.

Los Angeles caddelerinde araba kullanın

Los Angeles toplu taşıma sisteminin çok az, araba kullanımının çok olduğu bir şehir. Durum böyle olunca da Los Angeles’ı tam olarak anlamak için şehir merkezinde arabayla uzun uzun dolaşmanız gerekiyor. Yukarıdaki videoya tıklayın ve kendinizi eski Amerikan tarzı arabalardan birinin direksiyonundaymışsınız gibi hissedin.

Los Angeles şarkıları dinleyin

Dinlerken sizi upuzun Pasifik sahillerine götürecek, renkli sokakları hissettirecek, Los Angeles’ı melodilere taşıyacak playlist’i mutlaka kaydedin. Adı sanatın her dalıyla anılan şehrin şarkılarıyla, kendinizi Los Angeles sokaklarındaymış gibi hissedeceksiniz.

Los Angeles’ın plajlarını keşfedin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Online olarak Los Angeles’ı gezerken şehirle özdeşeleşmiş plajlarını unutmak olmaz. Pasifik boyunca uzanan, uzun palmiyeli, beyaz kumsallı, sahil boyunca sıralanan evleri; hem kumsalda hem de okyanusta spor yapanlarla Los Angeles’ın plajları yaşam dolu. Elegan detaylarla dikkat çeken Venice Beach, kocaman dönme dolabıyla akıllarda kalan Santa Monica Pier, yamaçta bulunan Malibu ve upuzun iskelesiyle Manhattan Beach hayatın en hareketli ve eğlenceli şekilde aktığı yerlerden.

Griffith Gözlemevine gidin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Los Angeles’a gittiğinizde mutlaka görmeden dönmemeniz gereken yerler var. Bunlardan ilk Griffith Gözlemevi. Hem gökyüzünü gözlemleme hem de içerisindeki sergiler ve planetaryumla gezme imkanı bulunan Griffith Gözlemevi’ni oradaymış gibi gezebilirsiniz. Eğer Griffith Gözlemevi Los Angeles’ın diğer yerleri gibi tanıdık geliyorsa nedeni şu: La La Land, Yes Man, Under Silver Lake, Love and Mercy, Charlie’s Angels, Terminator, Transformers gibi filmlerin bazı sahnelerinin burada geçiyor olması.

Beverly Hills’i görün

Hollywood’un ünlü isimleri yaşamak için Beverly Hills’i tercih ediyorsa bir nedenleri var. Geniş sokakları, ışıltılı mağazaları, palmiyeleri ve meşhur restoranlarıyla Beverly Hills’i mutlaka görmelisiniz. Ünlülerin sıkça tercih ettiği Bel Air de, Beverly Hills kadar ışıltılı olmasa da evleriyle cezbediyor.

Walk of Fame’de yürüyün

Ünlü aktör ve aktristlerin adının kocaman yıldızlarda yazdığı Walk of Fame oldukça uzun bir yol. Los Angeles’ın şehir merkezine yakın olan Walk of Fame’de sinema, televizyon, müzik, spor ve şov dünyasından biçok ünlü ismin adını görebilirsiniz.

Mutlaka görün

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Los Angeles’ı online gezerken mutlaka şu noktalara da göz atın. Muhteşem akustiği ile bilinen ve sıradışı tasarımıyla dikkat çeken Walt Disney Concert Hall etkinlik dışında da görülebilir. No Strings Attached filminin romantik sahnelerinin geçtiği LACMA ise bulundurduğu sanat eserleriyle mutlaka görülmeli. Eğer modern sanata ilginiz varsa The Broad kesinlikle favori mekanınız olacak. Resimler, illüstrasyonlar, heykeller ve fotoğrafların bulunduğu Getty Center müze kısmı kadar sunduğu şehir manzarası kadar cezbediyor. Los Angeles’ın en tanınmış modern sanat müzelerinden biri olan MOCA’nın güncel sergilerini kendi kanalları üzerinden online olarak takip edebilirsiniz.

Los Angeles food truck’larına gidin

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Philippe The Original, Pink’s Hot Dogs, Gus’s Fried Chichken

Çok kültürlü bir şehir olduğu için Los Angeles’ta her türlü mutfağı, farklı farklı lezzetleri bulmak mümkün. Ama Los Angeles’ta yemek dendiğinde akıllara food truck denilen büyük yemek arabaları geliyor. Elbette her mutfaktan yemeklerin bulunabildiği bu arabalarda en beğenilenler kesinlikle kızarmış tavuk, kat kat malzemelerle hazırlanmış sandviçler ve hot dog. Eğer Los Angeles’ı evinizden keşfetmek isterseniz mutfakta pratik ve lezzetli Los Angeles sokak yemeği hazırlayabilirsiniz.

Los Angeles maratonu yapın

Evinizden Los Angeles'ı Yaşamanın Yolları

Adı filmlerle bu kadar özdeşlen bir şehir olunca akıllara hemen orada geçen yapımlar geliyor. Los Angeles’ı online gezerken kendinize de film ya da dizi maratonu hediye edebilirsiniz. Mickey ve Gus’ın ilginç aşk hikayesini anlatan Love; ikinci sezonu Los Angeles’ta geçen You; eğlenceli ve kalabalık bir aileyi konu alan Modern Family; 1950’lerdeki ünlü olma hevesinden yola çıkan Hollywood; 1980’lerin renkli dünyasında geçen Glow; Orange County’nin zengin gençlerini hikayeleştiren The O.C.; polisiye dizi Bosch; son zamanlarda dikkatleri çeken Lucifer; Los Angeles cankurtaran ekibini anlatan Baywatch; cenaze evinde geçen Six Feet Under ve New Girl izlerken sizi Los Angeles’a götürecek dizilerden.

Pretty Woman, The Holiday, Once Upon a Time in Hollywood, Grease, Her (gelecek sahneleriyle olsa da), La La Land, Marriage Story, The Bling Ring, Clueless, Pulp Fiction, City of Angels şehri en güzel görebileceğiniz filmlerden bazıları.

OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları