preloader

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

04.01.2023
Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Yazı Boyutu:

İlk bakışta üşütse de farklı bir deneyim sunan buz otellerini keşfedin.

Kirkenes Snow Hotel, Bjørnevatn, Kirkenes, Norveç

Kar kıyafetlerinin dekor olarak kullanıldığı Kirkenes‘in, Çin’den gelen kar ustaları tarafından yapılan “eriyebilir sanat” eserleri çok ünlü. Üç restoranında kullanılan tüm ürünlerin yerel olması ile ayrıcalığı olan otelin geyikleri evcilleşmiş olduğundan beraber vakit geçirmek, kutup yengeci avına çıkmak ve kar sporları yapmak mümkün. Her yıl farklı dekore edilen buz barını görmeye gelenler, bu soğuk olması gereken mekânı sımsıcak yapması ile de tanınıyor.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Ice Hotel, Jukkasjärvi, Kiruna, İsveç

En iyi bilinen buz oteli olan ICE Hotel, Torne Nehrinin donmuş suları kullanılarak inşa ediliyor. Otele köpeklerin çektiği kızak veya kar motosikletleriyle ulaşılıyor ve yataklarda ren geyiği postu kullanılıyor. Fotoğraf ve ışık gösterisi olan girişi ve restoranında buzdan yapılmış tabakların kullanıldığı otel yıl boyunca açık. Her türlü kar sporuna ilave, kuzey ışıklarını görmeye at sırtında gitmek mümkün.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Sorrisniva Igloo Hotel, Alta, Norveç

Snow mobile turları ile ün kazanan Sorrisniva‘nın, igloo odalarına ilave lavvo olarak bilenen kuzey Norveç yerel halkının kullandığı üzeri açık çadırlarda kalmak mümkün. Sadece dört ay açık olan otel, her yıl Alta Nehri’nin donan suları kesilerek inşa ediliyor. Lakesestua Restaurant ile de tanınan otelin buz kilisesindeki düğünler ise masalsı görünümleri ile büyüleyici olabilir.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Snow Village Hotel, Yllasjarvi, Finlandiya

Sinettä köyünün yanında olan Snow Village Hotel, Lapland kar bölgesinin tüm güzelliği içinde yer alıyor. Kuzey mutfağından örnekler sunan restoranın duvarlarındaki kar rölyefleri, Salvador Dali’nin eserlerini andırıyor. Kar saunası ile tanınan otel, Lehtojärvi Gölü kıyısında igloo odalarının konforu içinde Kuzey ışıklarını seyretmeye imkân sağlıyor.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

The Hotel Kakslauttanen Igloo Village in Saariselkä, Finlandiya

Misafirlerine, termal cam veya kar igloo alternatifi sunan Kakslauttanen‘de, seçim yapmak zor olabilir. Buz heykel bahçesinde gezmek, hatta heykel yapmak, dünyanın en büyük kar restoranında yemek yemek ve duman saunasında vakit geçirmek mümkün. Çocuklar için Noel Babanın evine düzenlenen geziler ve ren geyiklerinin çektiği kızak ile gezinti baş döndürücü olabilir.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Snow Castle, Kemi, Finlandiya

Her yıl farklı mimarı tarz ile inşa edildiğinden, ziyaretçiler tarafından merakla beklenen 21 odalı Snow Castle‘da, ışıltılı buz masalarda Lapland’ın en güzel yemeklerinin tadına bakmak ve her yıl düzenlenen kar gösterilerini seyretmek mümkün.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Eskimsa Vas, Slovenya

Teleferik ile ulaşılan Eskimska Vas‘ta, her türlü geleneksel kış sporlarının yanı sıra ski-siklet ile kayılabiliyor. Slovenya mutfağında örneklerin ikram edildiği mutfağı, farklı tarzlarda hazırlanmış odalara ilave, her türlü eskimo aktivitesine katılmak mümkün.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli

Alpeniglu Dorf, Avusturya

Avusturya’nın en büyük kayak merkezi olan Wilder Kaiser-Brixental SkiWelt yakınındaki Alpeniglu‘nun, 18 igloo odası bulunuyor. Igloo restoranının peynir fondüsü ve buz heykelleri ile de ünlü otelin, karların içine oyulmuş jakuzisi ise yepyeni deneyimler sunuyor.

Dünyanın En İyi 10 Buz Oteli
Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları