preloader

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

24.10.2023
Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Yazı Boyutu:

İlk bakışta üşütse de farklı bir deneyim sunan buz otellerini keşfedin.

Dünyanın en sıra dışı otel konseptlerinden biri buz oteller olsa gerek. Özellikle Kuzey Kutup Dairesi’nin içinde yer alan; alışık olunan yaşamdan çok farklı bir deneyim sunan buz oteller hayat boyu unutulmaz anlar yaşatıyor.

Kirkenes Snow Hotel, Bjørnevatn, Norveç

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Kar kıyafetlerinin dekor olarak kullanıldığı Kirkenes‘in, Çin’den gelen kar ustaları tarafından yapılan “eriyebilir sanat” eserleri çok ünlü. Üç restoranında kullanılan tüm ürünlerin yerel olması ile ayrıcalığı olan otelin geyikleri evcilleşmiş olduğundan beraber vakit geçirmek, kutup yengeci avına çıkmak ve kar sporları yapmak mümkün. Her yıl farklı dekore edilen buz barını görmeye gelenler, bu soğuk olması gereken mekânı sımsıcak yapmasıyla da tanınıyor.

Ice Hotel, İsveç

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

En iyi bilinen buz oteli olan ICE Hotel, Torne Nehri’nin donmuş suları kullanılarak inşa ediliyor. Otele köpeklerin çektiği kızak veya kar motosikletleriyle ulaşılıyor ve yataklarda ren geyiği postu kullanılıyor. Fotoğraf ve ışık gösterisi olan girişi ve restoranında buzdan yapılmış tabakların kullanıldığı otel yıl boyunca açık. Her türlü kar sporuna ilave, Kuzey Işıkları’nı görmeye at sırtında gitmek mümkün.

{27105}

Sorrisniva Igloo Hotel, Norveç

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Snow mobile turları ile ün kazanan Sorrisniva‘nın, igloo odalarının yanında lavvo olarak bilenen kuzey Norveç yerel halkının kullandığı üzeri açık çadırlarında kalmak da mümkün. Sadece dört ay açık olan otel, her yıl Alta Nehri’nin donan suları kesilerek inşa ediliyor. Lakesestua Restaurant ile de tanınan otelin buz kilisesinde yapılan düğünler ise masalsı görünümleriyle büyüleyici olabilir.

Snow Village Hotel, Finlandiya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Sinettä köyünün yanında olan Snow Village Hotel, Lapland kar bölgesinin tüm güzelliği içinde yer alıyor. Kuzey mutfağından örnekler sunan restoranın duvarlarındaki kar rölyefleri, Salvador Dali’nin eserlerini andırıyor. Kar saunası ile tanınan otel, Lehtojärvi Gölü kıyısında igloo odalarının konforu içinde Kuzey Işıkları’nı seyretmeye imkân sağlıyor.

The Hotel Kakslauttanen Igloo Village in Saariselkä, Finlandiya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Misafirlerine, termal cam veya kar igloo alternatifi sunan Kakslauttanen‘de, seçim yapmak zor olabilir. Buz heykel bahçesinde gezmek, hatta heykel yapmak, dünyanın en büyük kar restoranında yemek yemek ve duman saunasında vakit geçirmek mümkün. Çocuklar için Noel Baba’nın evine düzenlenen geziler ve ren geyiklerinin çektiği kızak ile gezinti baş döndürücü olabilir.

Snow Castle, Finlandiya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri
Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Her yıl farklı mimarı tarz ile inşa edildiğinden, ziyaretçiler tarafından merakla beklenen 21 odalı Snow Castle‘da, ışıltılı buz masalarda Lapland’ın en güzel yemeklerinin tadına bakmak ve her yıl düzenlenen kar gösterilerini seyretmek mümkün.

Eskimsa Vas, Slovenya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Teleferik ile ulaşılan Eskimska Vas‘ta, her türlü geleneksel kış sporlarının yanı sıra ski-siklet ile kayılabiliyor. Slovenya mutfağında örneklerin ikram edildiği mutfağı, farklı tarzlarda hazırlanmış odalara ilave, her türlü eskimo aktivitesine katılmak da mümkün.

Alpeniglu Dorf, Avusturya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Avusturya’nın en büyük kayak merkezi olan Wilder Kaiser-Brixental SkiWelt yakınındaki Alpeniglu‘nun, 18 igloo odası bulunuyor. Igloo restoranının peynir fondüsü ve buz heykelleri ile de ünlü otelin, karların içine oyulmuş jakuzisi ise yepyeni deneyimler sunuyor.

Hôtel de Glace, Kanada

Dünyanın En İyi Buz Otelleri
Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Québec şehri yakınlarında bulunan Hôtel de Glace‘ın girişinde karşınıza çıkan heykeltraşlık şaheseri buz heykeller, sizleri adeta bir kış masalının içine çekiyor. Her bir oda ise farklı bir tema ve tasarım ile donatılmış. Hôtel de Glace’ın buz barında bir içki yudumlamak, buzdan yapılmış kürsülerde oturmak ve buz tünellerini keşfetmek için de mükemmel bir yer.

Arctic SnowHotel & Glass Igloos, Finlandiya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Finlandiya’nın Rovaniemi yakınlarındaki Arctic SnowHotel & Glass Igloos, Kuzey Kutbu’nun kalbinde yer alıyor. Buzdan yapılmış şık odalarıyla SnowHotel’de sıcak uyku tulumlarınız sayesinde, soğuğu hissetmeden derin bir uykuya dalabilirsiniz. Aynı zamanda şeffaf kubbeli cam iglolarda Kuzey Işıkları’nın dansını doğrudan gözlerinizin önünde izleyebilirsiniz.

Schneedorf Igloo Hotel, Avusturya

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Schneedorf Igloo Hotel, tatildeyken eğlenceli aktiviteler yapmak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır; Meşale yürüyüşü, Igloo yapma workshop’ları, kayak imkânları ve Ötztal Alpleri’nin eşsiz dağ manzarası eşliğinde açık hava parkuru seçenekleri cesaretinizi test etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Aqua Dome Spa’sı, açık alanda kaplıca ve sauna imkânı sunuyor.

{152162}

Iglu-Dorf, Zermatt

Dünyanın En İyi Buz Otelleri

Iglo köyleri Iglu-Dorf, İsviçre’nin Zermatt ve Davos bölgelerinden, Almanya’nın Zugspitze dağlarına, hatta Pyrenees’in mistik doğasına kadar Andorra’nın karla kaplı tepelerine uzanıyor. Gündüzleri karla kaplı tepelerde kayak yapabilir, akşamlarıysa etkileyici buz sanat eserlerinin arasında dolaşabilir, içeceğinizi yudumlayabilir; yıldızların altında bir jakuzide kafanızı dinleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Hôtel de Glace

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları