preloader

Otonom Otomobillerin En Yenisi: Volvo 360C

Otonom Otomobillerin En Yenisi: Volvo 360C

Yazı Boyutu:

Yeni bir yaşam alanı sunan ve kendi kendine gidebilen yeni Volvo 360C Concept’i keşfedin.

“İş dünyası gelecek yıllar içerisinde değişecek ve endüstrimizde bu değişime Volvo liderlik etmeli”

-Volvo Cars Başkan ve CEO’su Håkan Samuelsson

Otonom yani kendi kendine giden otomobiller son dönemde en fazla konuşulan konular arasında. Radar ve lidar gibi parçalar kullanılarak otomobillerinin hızının sabitlendiği ve önlerine bir engel çıktığında yavaşlayan ve hatta panik fren bile yaparak durabilen otomobilleri an itibarıyla satın alabiliyoruz. Ama yine de tam anlamıyla bizi bir yerden alıp başka bir yere kendi kendine götürebilen otomobillerimiz yok. Bazılarınızın aslında var; “Taksi” dediklerini duyar gibiyim ama onlarda da şoförler var. Peki o zaman neden halen o sürücü koltuğunda birinin oturması gerekiyor? Cevabı aslında basit: Henüz dünya buna hazır değil!

{771644}

Trafik akışında kaza olması halinde sorumlusu aracın kendisi mi yoksa ona komutları veren mi olacak? Otonom araçların önündeki en büyük engel bu tartışma etrafında dönerken üreticiler şimdiden kendi kendine gidebilen ürünlerini göstermeye başladılar. Bunların en yeni ve ses getirenlerinden biri Volvo’dan geldi. 360c Concept olarak adlandırılan bu kavram otomobilini henüz satın alamasak da yakın gelecekte bizi nelerin beklediğine ve belki de yaşam tarzımızın ne denli değişebileceğine bakabiliriz.

Volvo, 360c Concept’te içten yanmalı bir motor yok. Bunun yerine yüzde 100 elektrikli bir altyapı var. Durum böyle olunca aracın tamamı kabin için kullanılabiliyor. Bu da 4 kişinin karşılıklı oturarak seyahat etmesine olanak sağlıyor. Yolculuk yönünde oturanlar arkadakilerle yüz yüze oturabilirler çünkü 360c Concept tamamen kendi kendine seyahat imkanı sağlıyor. Dolayısıyla bir direksiyona ya da sürüş pozisyonuna sahip olunmasını gereksiz kılıyor. Dolayısıyla 360c Concept’te bunlar yok!

“Uyku kabini, premium bir konfor yaşamanızı, huzurlu bir gece yolculuğu geçirmenizi ve varış noktasında tazelenmiş bir şekilde uyanmanızı sağlayacak.”

-Volvo Cars Kurumsal Strateji Kıdemli Başkan Yardımcısı Marten Levenstam

{771640}

Volvo 360c Concept’in yukarı doğru açılan kapısından içeriye adım attığınızda, istenildiği takdirde iç mekanın first class uçuşlardaki koltuklar gibi ayarlanabileceğine şahit oluyoruz. Bu da kısa mesafeli uçuşların veya özel jetlerin kullanımını gereksiz kılabilir bir değişimi doğurabilir. En özel kişilerden biri dahi olsanız; o havaalanına gitmek, güvenlikten geçmek ve uçağa binmek zorundasınız. Uçakla seyahatinizin başladığı ve bittikten sonraki ek sürede kaybettiğiniz zamanı neden yolda uyuyarak geçirmeyesiniz ki? İşte Volvo 360c Concept’in vadettikleri böylesine bir yaşam tarzı. Bir de elbette; bir uçağın yaktığı yakıt ve çevreye verdiği zararları, yüzde 100 elektrikli bir otomobille karşılaştırdığınızda, üstünde yaşadığımız dünyaya ne denli duyarlı bir yaklaşım sunulduğunu daha iyi tespit edebilirsiniz.

“Otonom otomobil konseptleri, insanların onları nasıl kullanacağı vizyonunu sunmak yerine bir teknoloji şovu olmaya eğilimlidirler. Ancak, Volvo insan odaklı bir markadır. Biz insanların gündelik yaşamlarına ve onu nasıl daha iyileştireceğimize odaklanırız. 360c, bu yaklaşımın bir sonucudur.”

-Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Page

{771639}

Volvo 360C Concept’in dört potansiyel kullanım şekli bulunuyor: Uyku ortamı, mobil ofis, oturma odası ve eğlence kabini. Aracı hangi amaçla kullanmak isterseniz o şekilde düzenlenebileceğini bilmek harika bir his olsa gerek. Belki bu otomobili Volvo hemen yollara çıkarabilecek birikimde ancak halen yollar ve kontrolü elinden bırakmayan sürücülerin yarattığı kaygıdan dolayı ulusal ve uluslararası otoriteler kendi kendine gidebilen otomobillere yeşil ışık yakamıyorlar. Ama bu hayale her zamankinden daha yakın olduğumuz kesin. Otonom sürüşe bir anda değil kademeli olarak geçişimiz sürüyor. Bunu, güncel Volvo modellerinde sunulan ileri teknolojik destek sistemlerinde görebiliyoruz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları