preloader

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

Yazı Boyutu:

Türk moda tasarımcısı Can Tarlan, markası Nocturne’ü ve günümüz Türkiye’sinin moda endüstrisini OGGUSTO okuyucularına anlattı.

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

2012 yılında deneyimli ve bir o kadar da genç bir takım ile kurulan Nocturne markası, 6 yıl gibi kısa bir sürede Türk kadının benimsediği bir marka haline geldi. Adını Frederic Chopin’in bir bestesinden alan marka, tasarımda özgünlüğe, kullandığı malzemelerde doğallık ve kaliteye verdiği önem ile şehirli kadının gardrobunda kısa sürede yerini almayı başardı.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Babamın mesleği gereği çocukluğum Amerika, Belçika, Fransa ve Brezilya’da geçti. Daha sonra İstanbul’a döndük. Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesinde sosyoloji bölümünde okudum. Sonrasında da genç ve bir o kadar deneyimli ekip arkadaşlarım ile Nocturne markasını yarattım.

Markanızın kuruluşu hikayenizin hangi noktasına/zamanına denk geliyor?

Bir yenilik, güzel geleceği olan bir atılım arayışındayken çevrem ve aile geçmişim sayesinde Nocturne’ü kurarak tekstil sektörüne atıldım.

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

Markanızı birkaç kelime ile ifade etmenizi istesek…

Yenilikçi, cesur, şık.

Tasarım yapmayı başka bir ‘şey’e benzetseydiniz bu ne olurdu?

Bir çocuk yetiştirmeye benzetebilirdim. Doğumu ve büyümesi…

Koleksiyon yaratım sürecinde nelerden besleniyorsunuz?

Her sene değişen bir moda anlayışı var ama bunun yanında da klasikleşen olmazsa olmazlar var. Biz bunları harmanlayarak; öncü renk, desen ve çizgileri takip edip modaseverlere sunuyoruz.

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne
Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

Koleksiyonunuzu oluştururken izlediğiniz kriterler ve bağlı kaldığınız prensipler var mı?

Tabii ki. Nocturne ailesi olarak sezon başlarında her zaman yeniliğe açık, cesur bir tavır sergiliyoruz fakat müşterilerimizin ve mağazalarımızın nabızlarını da iyi tutmak ve ona göre koleksiyonu şekillendirmek gerekiyor. Sevilen sezonsal renkler, desenler ve materyal oyunları hep dikkate alınan kriterler.

Kullanmayı en çok sevdiğiniz malzemeler (kumaş, aksesuar vs) ve renkler neler?

Nocturne, doğal kumaş ve sentetik olmayan materyallerle bir şeyler oluşturmayı seviyor. Her zaman en kalitelisi için uğraşıyoruz. Bu tasarımları kimi zaman dikkat çekici, kimi zaman ise ufak tamamlayıcı aksesuarlarla bitiriyoruz. Renk olarak siyah ve beyaz, tüm koleksiyonlarımızda vazgeçilmezimiz diyebilirim.

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

‘Trend’ kavramı sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trend, olağan ve sürekli değişen bir moda kavramı. Hitler, daha çok tercih edilenler trendi belirliyor.

Moda endüstrisinin aldığı bu yeni (hızla değişen vitrinler ve stiller) form hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu girdaba kapılmalı mı, yoksa çemberin dışında mı kalmalı?

Dediğim gibi her zaman yeniliğe açık olunmalı. Tasarımsal anlamda da bunların vitrinlerdeki sunumları anlamında da çok lezzetli, farklı gelişmeler oluyor.

İdeal bir moda haftası kurgulasanız bu nasıl bir organizasyon olurdu?

Mevcut moda haftamız ne yazık ki yurt dışındaki Paris, Milano, NYC gibi organizasyonların yanında zayıf kalıyor. Bunun nedeni tercih edilmeme olabilir. Dünyada sektöre yön veren yenilikçi markaları daha fazla davet ederek belki daha dinamik ve dikkat çekici organizasyonlara imza atabiliriz.

Türk Moda Tasarımcıları: Nocturne

OGGUSTO okurları markanıza ve koleksiyonlarınıza nereden ulaşabilir?

Tüm modaseverler, Nocturne yurt içi ve yurt dışı mağazaları ve online alışveriş imkanı sağlayan websitemiz ‪www.nocturne.com.tr adresinden ürünlerimize ulaşabilirler.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları