preloader

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

01.02.2024
Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Yazı Boyutu:

Kişinin geleceğini de şekillendiren doğum haritası ile ilgili merak edilen tüm sorular için gözlerimizi gökyüzüne çeviriyoruz.

Geleceğinizin, hangi zaman diliminde ve hangi koşullarda doğduğunuz ile doğrudan ilintili olduğunu biliyor muydunuz? Evet, çok doğru; kişinin doğum haritası, geleceğini de şekillendiriyor. Doğum haritası nedir? Doğum haritası nasıl hesaplanır? Doğum haritası bizlere ne anlatır? Tüm bu soruların yanıtını bulmak için, bu hafta, gözlerimizi bir kez daha gökyüzüne çeviriyoruz.

Doğum Haritası Nedir?

Doğum haritası; güneş, ay ve gezegenlerin gün ay ve saat bazında konumlarının dikkate alınarak hesaplandığı bir sistemdir. Doğum anında gökyüzünde yer alan cisimlerin konumlanması, kişinin doğum haritasını gösterir. Bu sistem, yıldız haritası ve horoskop olarak da adlandırılır.

Zodyak’ta; koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova ve balık olmak üzere 12 burç bulunur. Her bir zodyak burcu ise farkı bir hisse sahiptir; her biri, farklı evleri temsil eder. Kişinin ruhunu kavramak ve anlamak için, güneş ve ayın yanı sıra 10 gezegene başvuran astrologlar, doğum haritasını da bu doğrultuda yorumlar.

Doğum Haritası Hesaplama

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Doğum haritası; karakterinizi, zayıflıklarınızı, güçlü yönlerinizi ve hayatınızda eksik ya da fazla kısımları belirleyerek, kendinizi dengelemenize yardımcı olan bir döngüdür.

İş hayatında doğru kariyer hedefine yönelme, sosyal yaşamda insan ilişkilerini iyileştirme ve genel anlamıyla güçlü yönleri keşfederek kendini tanıma adına yol gösteren doğum haritası, kişinin hayatını da kolaylaştırır.

Doğum haritasının hesaplanması için, doğum gün, ay, yıl ve saat verilerinin biliniyor olması gereklidir. Saat; çocuklarınızla olan ilişkinizi gösterirken, gün; karakterinizi açıklar. Ay; evlilik ve aile ilişkilerini ifade ederken, yıl ise çevre ile olan ilişkileri anlatır. Dilerseniz, link üzerinden doğum haritanızı ücretsiz hesaplayabilirsiniz.

Doğum Haritasında Juno Hesaplama

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Roma mitolojisinde evlilik tanrıçası olarak bilinen Juno, astrolojide de partner ile ilişkilendirilir. Doğum haritasında evlilik ilişkililerine dair önemli detaylar veren Juno, kişinin evliliğe dair beklentilerini, arzularını ve tercihlerini gösterir. Juno’nun hangi burçta ve hangi evde olduğu, evlilikle ilgili özellikleri işaret eder.

Juno’nun hesaplanması için, ilk olarak doğum saati ve doğum yeri gibi bilgilere sahip olmak gerekiyor. Bu, bizi doğum haritasına yönlendiriyor. Doğum haritasının oluşturulmasının ardından, Juno’nun hangi evde ve hangi konumda olduğu belirleniyor. Juno’nun hangi burçta olduğu bilgisi ise gelecekteki sevgili ya da eş konusunda bilgi veriyor. Ücretsiz Juno hesaplama için linki tıklayabilirsiniz.

Doğum Haritası Yorumlama

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Doğum haritası, hayata karşı bir kılavuz olma niteliği taşıyor. Kişinin gerçek beklentileri ve potansiyeli hakkında çok sayıda bilgi veren harita, astrolojik anlamda birtakım öngörüler de sunuyor.

Belirli dönemler için öngörülen astrolojik olaylar, bir işe başlamadan yahut bir adım atmadan önce de yol gösterici oluyor. Böylelikle yepyeni bir hedefe doğru ilerlerken bilinen harita, bu yolculuğu da kolaylaştırıyor. İlişki belirleme, iş seçimi, doğru eş seçimi, sosyal yaşama yön verme gibi eylemlerde de yol gösterici niteliğinde olan doğum haritaları, bir başka deyişle gelecek hakkında öngörüler sunuyor.

Daire şeklindeki doğum haritasında, kimi gezegenler belirli bir alanda toplanmış olabilir. Haritanın sol tarafında bir yoğunlaşma söz konusu ise bu durum kişinin sübjektif, olayları kendine göre yorumlayan bir yapısı olduğunu gösterir. Sağ taraftaki yoğunlaşma ise ilişkilerin kişinin yaşamında etkili olduğunu ve kişinin kendi başına karar almaktan ziyade, karşısındakine göre kararlar aldığını ifade eder. Yoğunlaşma haritanın alt kısmında ise kişinin içe dönük olabileceği öngörülür. Haritanın üst kısmındaki yoğunlaşma ise oldukça dışa dönük ve sosyal bir görünüme işaret eder.

Doğum Haritası Evlerin Anlamı

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Astrolojide, evler sahip olunan enerjinin verdiği mesajları ifade eder. Kariyer planlaması, çalışma ortamı, arkadaş ve aile ilişkileri, bu evlere göre yorumlanır.

Modern astrolojiye göre doğum haritasında yer alan 12 farklı ev, kişinin bilinçaltını açığa çıkarır. Örneğin; ikinci ev parasal konuları işaret ederken, 12. ev ruh sağlığı olarak yorumlanır.

Birinci ev; kişinin yaşamı, bedeni, yetenekleri ve genel olarak kimliği ile ilgilidir. İkinci ev; parasal konuları ve maddi gücü işaret eder. İkinci evdeki gösterge, kişinin maddi durumunu ortaya koyar. Üçüncü ev; eğitim hayatı ve kardeşleri temsil eder. Dördüncü ev; ev ve ailedir. Herkesten gizlenen özel yaşam ve gelenekler, dördüncü evdedir. Beşinci ev; eğlencedir. Hobiler, tercihler, kişinin kendini ifade etmesi için takındığı tutumlar, bu evde yorumlanır. Altıncı ev; iş hayatı ve sağlıktır. Sekizinci ev; nafaka, miras, sigorta gibi ortak gelirleri tanımlar. Dokuzuncu ev; uzak yollar, uzun mesafeli yolculuklar ve felsefi konuları temsil eder. 10. ev kariyer hayatı, 11. ev sosyal çevre ve 12. ev ise ruhsal konularla ilintilidir.

Doğum Haritası Uyumu

Doğum Haritası Nedir? Nasıl Hesaplanır? Bizlere Ne Anlatır?

Astrolojik dünyanın en ilgi çekici konularından biri de ilişkilerdir. Uyumlu ilişkiyi gösteren doğum haritasının işaretleri de kişilerin doğum yeri ve zamanına göre yorumlanır. Sinastri olarak adlandırılan ilişki haritası kesin sonuçlar vermese de, astrolojik olarak açıklanan bilgiler, ikili ilişkiler konusunda yönlendirme yapar. Doğum haritasında karşılıklı konumlanan burçlar, birbiriyle uyumu gösterir.

Sinastri haritasına göre; terazi koç, ikizler yay, yengeç oğlak, kova aslan, başak balık ve akrep boğa, birbirini tamamlayan burçlardır.

Sinastri yorumlanırken, diğer gezegenlerin bulunduğu konumlar ve açılar da incelenmelidir. Güneş; kişiliği ve özgüveni, ay; partnerlerin duygusal uyumununu, venüs; aşk ve romantizmi, mars; cinsel uyumu, Jüpiter; ilişkideki büyümeyi ifade eder. Satürn; sorumlulukları, uranüs; ilişki özgünlüklerini, neptün; romantik idealleri ve hayalleri, plüton ise ilişkinin güç dinamiklerini yorumlar.

{234520}

Müge Vardar
Müge Vardar Tüm Yazıları