Coachella Festivali Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Coachella Festivali Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pandemiden dolayı üç yıldır iptal edilen Coachella Festivali, bu yıl koronavirüs kısıtlamalarını geride bırakarak 15-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinlik öncesi, Coachella Festivali ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Indio şehrinde her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri olan Coachella Festivali, bu yıl dünyanın dört bir yanından gelecek katılımcıları bekliyor. Pandemiden dolayı üç yıldır iptal edilen festival, bu yıl pandemi kısıtlamalarını geride bırakarak 15-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Etkinlik öncesi, Coachella Festivali ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya getirdik.

Coachella Festivali Nedir?

Asıl adı “Coachella Valley Music and Arts Festival” olan Coachella Festivali, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Indio şehrinde düzenlenen müzik ve sanat festivalidir.

İlk olarak Goldenvoice şirketi tarafından 1999 yılında düzenlenen Coachella Festivali, müzikseverler tarafından büyük ilgi görmesinin ardından 2001 tarihinden itibaren geleneksel bir hal aldı. Devam eden yıllarda katılımcılardan gelen yoğun talep üzerine festival organizatörleri, 2004 yılından itibaren alanda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına izin vermeye başladı.

Müziğin yanı sıra çeşitli etkinliklere, sergilere ve sanatın birçok farklı dalından sanatçılara da ev sahipliği yapan festival, dünyanın en ünlü, en kârlı ve en büyük festivallerinden biri olarak biliniyor. Öyle ki 2017 yılında düzenlenen Coachella Festivali, 214 milyon dolar hasılat ile rekor kırarak tüm dünyada adından söz ettirmişti.

Coachella Ne Demek?

Coachella, aslında Güney Kaliforniya'nın Colorado Çölü bölgesindeki Indio'da yer alan Coachella Vadisi'nin adı. Coachella Festivali de adını bu Coachella Vadisi'nden alıyor.

Coachella Ne Zaman Kutlanır?

1999 yılında gerçekleştiği ilk dönem sadece bir gün süren Coachella Festivali, diğer yıllar iki gün boyunca düzenlenmeye başladı. Her yıl nisan ayında kutlanana festival, 2012 yılından beri cuma gününden başlayarak iki hafta sonu olmak üzere toplamda 6 gün sürüyor.

Geçmişten Bugüne Öne Çıkan Müzik Performansları

Coachella Festivali’nde bugüne kadar birçok ünlü sanatçı müzik ve sahne performansları ile aylarca konuşuldu. Herkesin müziğe doyasıya doyup dans ettiği festivalin sahnesinde Beyoncé, Madonna, The Weekend, Coldplay ve Daft Punk gibi ünlü şarkıcı ve müzik grupları yer aldı.

Rage Against the Machine (1999)

 

The White Stripes (2003)

 

Radiohead (2004)

 

Coldplay (2005)

 

Madonna (2006)

 

Daft Punk (2006)

 

Amy Winehouse (2007)

 

The Cure (2009)

 

Jay Z (2010)

 

Kanye West (2011)

 

2PAC Hologramı (2012)

 

Red Hot Chili Peppers (2013)

 

MGMT (2014)

 

Drake (2015)

 

Guns N' Roses (2016)

 

Lady Gaga (2017)

 

Beyoncé (2018)

 

The Weekend (2018)

 

Eminem (2018)

 

Blackpink (2019)

 

Ariana Grande (2019)

 

Billie Eilish (2019)

 

Fisher - Losing It (2019)

 

Coachella ve Sanat

Coachella Festivali’nde yer alan sanat eserleri hemen hemen her Instagram fotoğrafının arkasında yer alıyor. Her yıl festivale katılanların stilleri, makyajları, sanatçılar derken geri planda kalan sanat eserleri aslında Coachelle Festivali olarak bilinen Coachella Vadisi Müzik ve Sanat Festivali’nin ana damarlarından birini oluşturuyor. Bu zamana kadar birçok sanatçının çalışmalarının sergilendiği festivaldeki birkaç eseri sizler için bir araya getirdik.

Sofia Enriquez, “MISMO” (2019)

@sofiaenriquez

Andrew Kovacs, “Colossal Cacti” (2019)

@coachella

Poetic Kinetics, “Overview Effect” (2019)

@coachella

Francis Kéré, “Sarbalé ke” (2019)

@coachella

Newsubstance, “Spectra” (2018)

@coachella

Robert Bahr ve Rosario Marquardt, “Supernova” (2018)

@coachella

Edoardo Tresoldi, “Etherea” (2018)

@edoardotresoldiofficial

Simón Vega, “Palm-3 World Station” (2018)

@simonvegaestudio

Olalekan Jeyifous, “Crown Ether” (2017)

@kidcadaver

Gustavo Prado, “Lamp Beside the Golden Door” (2017)

@coachella

Coachella ve Sürdürülebilirlik

Birçok marka gibi Coachella Festivali de sürdürülebilirlik alanında çalışmalar yaparak dünyanın korunmasına destek oluyor. Özellikle festival alanlarında yaşanan kirlilik ve doğaya zararın karşısında Coachella, farklı sürdürülebilirlik projeleri geliştirdi. Bunlardan ilki Carpoolchella… Global Inheritance firması ile geliştirilen Carpoolchella, seyahat emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmak için dört veya daha fazla arkadaşı ile tek bir arabada birlikte seyahat eden katılımcıları ödüllendirmek için oluşturulan bir proje. Uzun yıllardır devam eden bu proje ile arabasında dört veya daha fazla yolcu ile seyahat eden katılımcılar ödüllendiriliyor. Araçlarında Carpoolchella amblemi olan katılımcılar, sahne arkası geçişleri, biletlerini VIP olarak yükseltmeleri ve hatta ömür boyu VIP biletleri kazanabilme şansına sahip oluyorlar.

TRASHed Coachella projesi ise yetenekli sanatçılara sıradan geri dönüşüm kutularını dünyanın dört bir yanındaki insanlara geri dönüşümün güzelliğini görmeleri için ilham veren sanat eserlerine dönüştürmesine fırsat sunuyor. 50'den fazla sanatçı, her iki hafta sonu festival alanını süsleyecek inanılmaz koleksiyonları tasarlıyor. Festival alanında plastik kullanımını azaltmak için de su istasyonları bulunuyor. Katılımcıların kullandıkları su şişelerini yeniden doldurabilmeleri için festival alanında su istasyonları yer alıyor.

Alanda yer alan tüm gıda satıcılarının kullandıkları tabaklar, bardaklar ve mutfak eşyaları dahil olmak üzere tüm servis gereçleri çevreci geri dönüştürülebilir malzemelerden oluşuyor.

Festival alanında artık yiyecekler ve kampçıların bıraktığı malzemeler ise Doğu Coachella Vadisi'ndeki dezavantajlı yerel çocuklar, aileler ve tarım işçileri için yiyecek, giyecek ve temel ihtiyaçları karşılayan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “The Galilee Center”a bağışlanıyor.

Coachella Stili

Tüm dünyada uyandırdığı yankı ile kendini kanıtlamış olan bu festival, sadece müzik alanında değil, aynı zamanda moda ve güzellik dünyasında da adından söz ettiriyor. Ünlü isimler de dahil festivale katılan davetlilerin festival stilleri, senenin trendlerine de ilham veriyor. Kısa şortlar, mini etekler, crop top’lar, kovboy botları ve birbirinden renkli aksesuarların ön plana çıktığı Coachella’da yapılan renkli, neon, ışıltılı makyajlar ise güzellik trendlerine göz kırpıyor.

Coachella 2022’de Kim Var?

Coachella Festivali’nde bu yıl sahnede Harry Styles, Billie Eilish, Ye (eski adıyla Kanye West) ve Swedish House Mafia’nın yer alacağı açıklandı. Ancak yapılan son açıklamaya göre Kanye West’in Coachella’daki performansının iptal edildiği duyuruldu. Nedeninin ise Kanye West’in eski eşi ve Pete Davidson için sosyal medya üzerinden yaptığı tacizler ve nefret söylemleri. Kanye West’in bu yılki performansının iptal edildiği bilgisinin hemen ardından ise yerine The Weeknd’in sahne alacağı duyuruldu.

Coachella 2022’de Kanye West’in yanında sahne alacak isimlerden biri de ünlü rapçi Travis Scott idi. Ancak Kanye West’in katılmayacak olması ile Travis Scott’un da performansı iptal oldu. Travis Scott’un Astroworld Festivali’ndeki sahnesinde yaşanan korkunç olaydan sonra sanatçının Coachella’da yer almaması için imza kampanyası toplanmış ve 60.000 imzaya ulaşılmıştı.

Coachella Festivali NFT Dünyasında

Coachella Festivali de NFT dünyasına giriş yapanlar arasında bu yıl yerini aldı. Goldenvoice şirketi, kripto para borsası şirketi FTX ile iş birliği yaptı ve birliktelik sonucunda satacakları NFT’ler ile NFT’leri satın alacak kişilere ömür boyu festivale giriş imkanı sağladı. Coachella Collectibles adıyla anılan bu projede NFT’ler 4 Şubat tarihinde satışa sunuldu. 10 kişi tarafından satın alınan bu dijital anahtar ile festival alanındaki diğer birçok etkinliklere de erişim sağlanabilecek.

 

OGGUSTO Kategori Yöneticisi Sinem Genç’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.