• Arama

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En Güzel 6 Ülke

Adını Şafak Tanrıçası Aurora’dan alan Aurora Borealis, nam-ı diğer Kuzey Işıkları, güneşteki manyetik fırtınaların Dünya’ya ulaşması sonucu kutuplar ve çevresinde gözlemlenen renkli ışımalar olarak tanımlanıyor. Bu ışımalar öyle büyüleyici ki, sadece fotoğraflarına bakmak bile Kasım-Şubat aylarında Kuzey Kutbu’na doğru yola çıkmanız için sizi motive etmeye yeter. Kuzey Işıkları’nın bu etkileyici atmosferine en iyi hangi ülkelerde tanıklık edebilirsiniz, sizin için araştırdık.

 • 1/6
  Finlandiya

  Ren geyiği popülasyonu insandan fazla olduğu için havası berrak olan Finlandiya, Aurora avcıları için en ideal ortamı sunan ülkelerden. Sami kültürün kalbi olan ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Nellim, Muotka, Saariselka, Menesjarvi ve Inari Kuzey Işıklarının peşine düşenler arasında oldukça popüler noktalardan. Batıda ise Harriniva, Jeris, Torassieppi ve Kilpisjarvi daha karanlık bir gökyüzüne sahip olduğu için özellikle Aurora fotoğrafçıları arasında tercih edilen yerlerden. 

 • 2/6
  İsveç

  Özellikle kuzey bölgesinde yerleşimin az olduğu ve geceleri yapay ışıklara neredeyse hiç rastlanmayan İsveç, büyüleyici Kuzey Işıklarına tanıklık edebileceğiniz bir diğer ülke. Temiz gökyüzü ve dağlarla çevrili bir çanağın içinde yer alması sebebiyle gökyüzü bulutlarla neredeyse hiç kapanmayan Abisko, İsveç’e gittiğinizde tercih etmeniz gereken noktalardan. 1989’da inşa edilen dünyanın ilk buz oteli ICEHOTEL de seyahatseverlerin yapılacaklar listesinde yer alan eşsiz konaklama yerlerinden biri.

 • 3/6
  Norveç

  Joanna Lumley, BBC için hazırladığı belgesel esnasında bahsettiğinden beri Norveç de Aurora avcılarının ziyaret ettiği ülkelerden biri haline geldi. Karanlık gökyüzünde Kuzey Işıklarını izlemek kadar vahşi doğa deneyimi de yaşamak istiyorsanız Senja, Sortland ve Lofoten gibi noktaları kendinize seyahat rotası olarak belirleyebilirsiniz. Ülkenin Rusya sınırına yakın Kirkenes’de yer alan Kirkenes Snow Hotel’de kaldığınız takdirde bu unutulmaz deneyimi profesyonel bir şef tarafından hazırlanan kral yengeç yemeği ile taçlandırabilirsiniz.

 • 4/6
  İzlanda

  Harikulade coğrafyası ile uzun zamandır seyahatseverlerin ilgi odağı olan İzlanda, Kuzey Işıklarının peşinden gidenlerin de listesinde. Merkez Reykjavik’teki çeşitliliğin yanı sıra güney kıyıda yer alan Hotel Ranga, hem İzlanda’nın harikalarına tanıklık edebileceğiniz hem de benzersiz bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz yerlerden. Aurora’yı gözlemlemek için kış aylarını beklemeksizin havanın daha ılık olduğu sonbaharı tercih ederseniz, cruise seçenekleri ile okyanusun karanlık gökyüzünün altında üç günlük benzersiz bir turun tadını çıkarabilirsiniz.

 • 5/6
  Grönland

  Turist haritalarında ziyaret edilmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer almasa da, Grönland coğrafi konumu itibariyle Kuzey Işıklarına en etkileyici şekilde tanıklık edebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Gece ve gündüz arasındaki dramatik farkı da an be an yaşayabileceğiniz buz adası, başınızın üzerinde dans eden ışıklara en yakın olacağınız nokta. Nuuk bölgesinde yer alan Hotel Nordbo, bu zorlayıcı coğrafyada size kendinizi evinizde hissettirecek yerlerden.

 • 6/6
  Kanada

  Kuzey Işıklarının peşine düşmek için uzun bir mesafe gibi görünse de Yukon, Kanada bu yolculuğa değecek nadide yerlerden. El değmemiş arazisi ve karla kaplı dağları ile bölge, Aurora takipçilerinin son yıllarda ziyaret ettiği noktalardan biri haline geldi bile. Seyahatinizin sınırlarını biraz daha genişletmek isteseniz Dawson’dan Whitehorse’ye kadar olan bölgedeki ilgi çekici aktivitelere de katılabilirsiniz.