preloader

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar 

23.11.2023
Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar 

Yazı Boyutu:

Lüks ürünlerin yatırım aracı olarak kullanılmasının nedenlerini ve bu alanlarda başarılı olabilmek için neler yapılabileceğini inceliyoruz…

Yatırım dünyası, gelinen teknolojinin de etkisiyle her geçen gün değişirken yatırımcılar da geleneksel yatırım varlıklarının sınırlarını aşarak yeni fırsat arayışına giriyor. Bu yenilikçi bakış açısı ise lüks ürünlerin yatırım aracı olarak görülmesi konusunun önünü açıyor. Önceleri sadece prestij ve kişisel tatmin kaynağı olarak değerlendirilen lüks ürünler, şimdi değer artışı potansiyeli ile yatırımcıların portföylerinde kendilerine yer buluyor.

Geleneksel yatırım araçlarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar sanat eserleri, mücevherler, antikalar ve hatta lüks araçlar gibi lüks ürünleri yatırım portföylerine dahil ederken dijital varlıkları da gündemlerinde tutuyorlar.

Lüks Ürünlerin Yatırım Potansiyeli

Lüks ürünler geleneksel finansal varlıklardan farklı olduğu için portföy çeşitlendirmesi konusunda daha geniş olanaklara sahiptir. Bu da riskleri dağıtmanın bir yolu olarak avantajlı görülebilir.

Para piyasalarından farklı olarak trendlere, arz ve talebe, kültürel ya da tarihsel faktörlere göre farklı değerlemelere imkan sağlayabilir. Bununla birlikte direkt mali politikalardan etkilenmediği için de enflasyona karşı alternatif bir koruma sağlayabilir. Değerli taşlar, sanat eserleri ve benzeri öğeler, zamanla değerlerini sürdürebilir veya artırabilir.

Sanat Eserleri

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Sanat eserleri, yatırım dünyasında giderek daha fazla ilgi gören bir alternatif yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle son dönemlerde çağdaş sanatın her alanda kendine izleyici bulması ve edinebilme potansiyellerinin yüksekliği her ölçekte koleksiyoner oluşmasına imkan tanıyor.

Zamanla değer kazanabileceği öngörülen eserlere yatırım yapılacaksa bir sanat danışmanının ya da galerinin desteğini almak burada önemli hale geliyor. Hem profesyonel değerleme sağlama hem de sanat piyasasında öngörüde bulunma yeteneği, alıştığımız geleneksel yatırım araçlarının ortamından farklı bir alanda size destek sağlayabilir. Sanat piyasasında yatırım yapmak istiyorsanız kültürel olarak da bu alanda kendinizi geliştirmekte fayda var elbette. Sanat dünyasında bilinçli adımlar atmak için sanat tarihi, kültürel bellek gibi konular artık ilgi alanınız içinde olmalı ve estetik olarak da zihninizi geliştirmek için mümkün oldukça fazla müze ve galeri ziyaret ederek farkındalık kazanmalısınız.

Antikalar

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Antikalar, bazen de efemera evraklar yatırım açısından tahmin etmeyeceğimiz kapılar açabilir. Burada strateji yavaş hareket etmek ve biriktirmek üzerine kurulu olmalıdır. Hızla nakite dönmeyen bu yatırım araçları için en çok dikkat edilmesi gereken husus eski ile antika arasındaki farklı anlayabilecek bilgi birikimine sahip olmak ya da danışman eşliğinde alım yapmaktır.

Antika koleksiyonları, zamanla değer kazanabilir. Nadir ve talep gören antikalar, özellikle müzayedelerde veya özel koleksiyonlarda yüksek fiyatlarla alıcı bulabilir. Müzayede gibi satış alanlarında belgeli ve sertifikalı satış yapılmasına rağmen mezat gibi ortamlarda orijinallik konusunda karmaşıklıklar olabileceğinden dikkatli alımlar yapmak ve danışman ile hareket etmek çok önemli.

Antikalar, birçok kişi için sadece bir yatırım aracı değil, aynı zamanda kültürel mirası ve sanatı koruma ve paylaşma fırsatı sunduğundan prestiji de beraberinde getirdiğinden tercih ediliyorlar.

Özel Jetler

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Özel jetlerin yatırım aracı olarak kullanılması, özellikle yüksek iş dünyasından insanlar ve şirketler için bir seçenek olabilir. Hızlı ve konforlu yolculuk imkanı sunan özel jetler iş seyahatleri ve kişisel zamanlar için ayrıcalıklar sunar. Gizlilik, özelleştirilebilme, zaman tasarrufu gibi konuların da önem arz ettiği durumlarda hem yatırım hem de yaşam stili aracı olarak düşünülmektedir.

Özel jetlerin satın alınması, bakımı ve işletilmesi oldukça yüksek maliyetli olabileceğinden uzun vadeli bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. İşletmesi sıkı regülasyonlara tabi olduğundan uzmanlık gerektirir. Ancak değerleme konusunda uzun vadede oldukça kazançlı birer yatırım aracı olarak düşünülebilir ve yaşam stili konunda faydaları düşünülebilir.

Klasik Otomobiller

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Özellikle otomobil meraklısı koleksiyonerler için hem hobi hem de yatırım aracı olarak düşünülebilen klasik otomobiller estetik ve tarihsel değere sahip birer araç olarak da dikkat çekiyor. Klasik otomobil koleksiyonculuğu bir hobi olarak başlayabilir, ancak zaman içinde yatırım potansiyeli görülebilir. Uzman tavsiyeleri almak, otomobillerin bakımını düzenli olarak yapmak ve piyasa trendlerini izlemek önemlidir. Klasik otomobiller, hem otomobil meraklıları hem de yatırımcılar için heyecan verici bir yatırım olabilir,

Nadir ve değerli klasik otomobiller genellikle yüksek başlangıç maliyetleri gerektirir ve yatırım yapmadan önce finansal olarak hazırlıklı davranılması önerilir. Bakım ve restorasyon maliyetleri de düşünülerek yatırım yapılmalıdır ve vergi, sigorta gibi yükümlülükler düşünülmelidir.

Kıymetli Madenler

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Uzun yıllardır kıymetli maden olarak altına yatırım yapılmasına hepimiz aşinayız. Ancak son yıllarda kolay bankacılık sistemleri üzerinden dahi işlem yapılabilecek hale gelmesiyle kıymetli madenler alternatif yatırım araçları olarak gündeme geldi. Özellikle de geleneksel yatırım metotlarından uzaklaşmaya başlayan gençler için…

Altın, gümüş, platin ve paladyum gibi kıymetli metaller, yatırımcılar arasında gittikçe daha popüler hale gelirken değerini zamana karşı koruyan enflasyona karşı durabilen araçlar olarak öne çıkıyor. Kıymetli metaller, hisse senetleri ve tahviller gibi varlık sınıflarının dalgalanmalarından koruma sağlayabilir ve ekonomik belirsizliklerin yaşandığı dönemlerde ritmi daha az değişken varlıklar olarak riski azaltabilir.

Kıymetli metalleri fiziksel olarak satın alabilir veya finansal ürünler aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Fiziksel altın veya gümüş satın almak maliyetli ve depolama gerektirebilirken, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) gibi finansal ürünler daha likidite sağlayabilir ve kolayca alınıp satılabilir.

Kripto Varlıklar

Yatırım Dünyasında Trend Olan Lüks Varlıklar

Lüks materyaller ile tam olarak aynı segmentte olmasa da dijitalleşen dünyanın en önemli yatırım araçları haline gelen kripto varlıklar yatırım dünyasında kendilerine oldukça sağlam bir yer edindi. Bitcoin, Ethereum, Ripple ve diğer birçok kripto para birimi, yatırımcılara farklı nedenlerle yatırım yapma fırsatı sunuyor. Hızlı ivmelenme göstermeleri yatırımcılar için kripto dünyasını cazip hale getiriyor. Dijitalleşen dünya ekonomisinin parası olarak da gelecekte çok daha fazla değerleneceğine dair inanç, kişileri bu araçlar üzerinde yatırım yapmaya doğru yönlendiriyor.

Geleneksel varlıklardan en önemli farkı ise aracı kullanmadan sistem üzerinde işlem yapabilme imkanı sağladığından komisyon bedeli sorunun ortadan kalkması ve borsa gibi saat aralıkları takip etmek gerekmeden 7/24 işlem yapılabilmesi…

Söz konusu kripto varlıklar üzerinde yatırım olduğunda güvence ve saklama konusu, bu alanda yatırım yapacak herkesin bilmesi gereken bir detay olarak karşımıza çıkıyor ve soğuk cüzdanlar veya güvenli cüzdan hizmetleri kullanarak güvenlik önlemleri ile işlem yapılması öneriliyor.

Editörün Notu

Lüks tüketim ürünlerini yatırım aracı olarak kullanırken değer belirlemenin karmaşık olduğunu unutmamak gerekir ve bu konuda danışmanlık tercih edilebilir.

Kripto gibi dijital varlıklar dışında kalan lüks tüketim ürünlerin likiditeye dönüşmesi zaman alabileceğinden uzun vadeli bir yatırım stratejisi olarak düşünülmeleri gerekir.

Salt varlığından ziyade durumu ve biricikliği ile de önem taşıyan lüks tüketim ürünlerine sahip olunan dönemde bir güvence ve bakım maliyetinin de olduğu düşünülerek hareket edilmelidir. Sanat eserleri, antikalar ve klasik otomobiller bu anlamda önemli örnekler sayılabilir.

Bonus Podcast Önerisi:

Yatırım konusunda daha derinlemesine bilgiler keşfetmek ve farklı yatırım türleri hakkında da fikir sahibi olmak için “Yatırım Odaklı Podcast’e de kulak vermenizi tavsiye ederiz. Özellikle Araştırmacı Yazar Turan Sert’in “Farklı Yatırım Türleri” üzerine konuştuğu bu bölüm ilginizi çekebilir:

UYARI NOTU:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yatırım yapmadan önce kendi risk ve getiri tercihlerinizi öğrenmeli ve her halükarda söz konusu faaliyetler için yetkili bir kuruluşu ile çalışmanızı ve diğer kaynaklardan faydalanmanızı öneririz. Zira sadece buradaki bilgilerle yatırım yolculuğunuza başlamanız beklediğiniz sonuçları doğurmayabilir. Beklentileriniz kapsamında bir getiri elde edemeyebileceğiniz gibi, risk algınızın üzerinde bir kayıp yaşayabilirsiniz. Buradaki yazılarda yer alan bilgiler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İşbu yazılardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan ve burada yer alan bilgiler dayanarak alınacak yatırım ya da benzeri kararların sonuçlarından Odea Bank A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir.

*Bu içerik Odea iş birliğinde hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları