preloader

Çalışırken Motivasyon ve Mutluluk İçin Dinleyeceğiniz Müzikler

18.04.2024
Çalışırken Motivasyon ve Mutluluk İçin Dinleyeceğiniz Müzikler

Yazı Boyutu:

Çalışma ortamınızı hareketlendirecek veya çalışmak için size gerekli motivasyonu verecek müziklere göz atın.

Evde çalışırken üretken olmakta zorlanıyor, konsantrasyonunuzu çabukça kaybediyor, bir şeylerin eksik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Kendinizi sık sık bilgisayar ekranına boş gözlerle bakarken yakalıyorsanız bazı tedbirler almanın zamanı gelmiş demektir. Müzik, çalışmanıza uyumlu biçimde eşlik ederek odaklanmanıza katkı sağlayabilir. Sizi mutlu edecek ve motivasyon sağlarken ilginizi başka alanlara kaçırmayacak müzikler keşfetmenizle yardımcı olacak tavsiyelerimizi inceleyin.

Doğru fon müziği için keşfetmeye açık olun

Çalışırken Motivasyon ve Mutluluk İçin Dinleyeceğiniz Müzikler

Bir başkasında işe yarayan müzikler size uymuyor mu? Deneyerek yeni türler ve şarkılar keşfederek yol alabilirsiniz. Bu yazıda size bazı tür ve şarkıları önereceğiz fakat sizin için ideali sizden iyi kimse bilemez. Bu yüzden keşfetmeye açık olmak önemli. Bunun için farklı denemeler yapabilirsiniz.

Bildiğiniz ve sevdiğiniz müzikler iş görmüyorsa yabancı sularda yüzmeye başlayabilirsiniz. Tam da size göre bir şarkı keşfedince, doğru ses yüksekliğinde bunu defalarca dinleyerek çalışabilirsiniz. Enstrümantal müziklerin çalışma konusunda çoğu insanda işe yaradığını biliyoruz. Fakat keşfetme konusunda bazı özel önerilerim olacak.

Müzik platformlarında keşfetmeyi keşfedin!

Dijital müzik son yıllara çok büyük yol kat etti. Platformlarda kullanılan Yapay Zeka ve Büyük Veri teknolojileri sayesinde bizi çok iyi tanıyorlar ve sevebileceğimiz türleri, sanatçıları ve şarkıları isabetli biçimde öneriyorlar. Tüm müzik platformlarında farkı biçimde çalışan “keşfet” bölümleri bulunuyor. Dinlediklerinize ve beğendiklerinize göre size önerilerde bulunan algoritma, aynı zamanda bazı mix listeler de sunuyor. Bunların bazıları günlük, bazıları ise haftalık periyotta yenileniyor. Bu keşfet listeleri işinize yarayacaktır.

Benzer sanatçılar ve sanatçı radyosuna göz atın

Çalışırken size çok iyi gelen bir müzik veya sanatçının benzerlerine de müzik platformlarında kolayca ulaşabilirsiniz. Şarkıyı dinlerken sanatçı veya şarkı özellikleri içinden “benzer şarkılar” veya “benzer sanatçılar” gibi seçenekler göreceksiniz.

Çalışırken Motivasyon ve Mutluluk İçin Dinleyeceğiniz Müzikler

Aynı şekilde Sanatçı Radyosu özelliği de son derece kullanışlı. Bu sayede çok farklı tür, sanatçı ve şarkı keşfedebilirsiniz. Çalışırken size iyi gelen türler ve sanatçıların radyoları veya benzerleri size her zaman en iyisini sunmasa da doğru önerilerle karşılaşma ihtimaliniz yüksek.

Müzik odaklanmaya nasıl yardımcı oluyor?

Çalışırken müzik dinlemenin sağladığı faydalardan biraz bahsedelim. Öncelikle olumlu duygulara ihtiyacımız olacak ve müzikte bu bol bol bulunuyor. Bilimsel araştırmalar da doğruluyor ki; insanlar mutlu olduklarında daha üretken ve verimli olma eğilimindedir. Doğru türde müzik adımlarınızı biraz hızlandırabilir. Aslında müzik dinleyen insanlar, müzik dinlemeyen insanlardan genel olarak daha mutlu olabilirler. Bu yüzden çalışırken doping niyetine müzik iyi gelecektir.

Ayrıca müzik dinlemek iyimser hissetmenizi sağlar. Hepimizin dönem dönem yaşadığı bir şeydir işi ve hayatın sıkıcı gelmesi. Canınız sıkılıyorsa, bezgin hissediyor ve içinizden hiç çalışmak gelmiyorsa, mutlu bir melodi sizi kendinize getirebilir.

Çalışırken Motivasyon ve Mutluluk İçin Dinleyeceğiniz Müzikler

Müziğin odaklanmadaki önemli etkilerinden bir başkası, diğer dış sesleri engellemesi. Açık ofiste, kafede veya evde çalışırken en küçük sesler (birinin öksürmesi, telefonla konuşması yürümesi vs) bile dikkatinizi dağıtabilir. Özellikle gürültü engelleyici özelliklere sahip iyi bir kulaklıkla müzik dinleyerek dikkat dağıtıcı sesleri bastırabilirsiniz.

Klasik müzik her zaman en iyilerden

Müzik ve üretkenlikle ilgili en sık alıntılanan çalışmalardan birine göre, her gün kısa bir süre Mozart dinlemek “soyut akıl yürütme yeteneğini” artırıyor ve buna “Mozart Etkisi” deniyor.

İyi bir örnek olduğunu düşündüğüm bir araştırma, ders sırasında klasik müzik dinleyen üniversite öğrencilerinin, aynı dersi klasik müzik olmadan dinleyen öğrencilere göre daha fazla öğrendiği sonucuna ulaştı. Bununla birlikte başka bir araştırma; basit görevleri yerine getirirken herhangi bir klasik müziğin, karmaşık müziklere göre çok daha olumlu etki gösterdiğini öne sürüyor.

Klasik müzik işinize yarayabilir. Pucus Piano adlı listeyi deneyerek başlayabilirsiniz. Mozart etkisini deneyimlemek için ise size Verimlilik için Mozart adlı listeyi hararetle öneriyorum. Genel olarak kapsamlı bir Verimlilik İçin Klasik Müzik listesini de beğeninize sunuyoruz.

Çalışırken daha mutlu hissettirecek 10 şarkı

Kulaklıkla dinlemelik 10 harika Spotify listesi

Evdeyken müziğin sesini hoparlörden dilediğiniz gibi açabilirsiniz fakat şayet ofiste veya bir kafede çalışırken bir müzik dinleyecekseniz kulaklık takmanız şart. Özellikle gürültülü bir ortamdaysanız bu sayede odaklanmanız da kolay olacaktır. Çeşitli türler ve ruh hallerini kapsayan, iş gününün üstesinden gelmenizi sağlayacak favori Spotify çalma listelerinden bir seçi sunuyoruz:

1. Calm Down: İş yerinde stresliyseniz, bu indie ve alternatif şarkıların karışımı rahatlamanıza ve tamamlamanız gereken projeye yeniden odaklamanıza yardımcı olabilir.

2. Motivation Mix: Canlandırıcı ve enerjik parçaların bu karışımı, iş yerindeki en monoton görevin üstesinden gelmeniz için sizi motive edecek.

3. Your Favorite Coffeehouse: Ofiste veya bir kafede çalışanlar, bu listede yer alan şarkıların yumuşak melodilerindeki mükemmel karışımla çok iyi zaman geçirebilir.

4. Music For Concentration: Minimalist ve elektronik seslerin tamamen enstrümantal bir karışımı olan bu çalma listesi, zihninizi dağıtmanıza ve yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

5. Pop Chillout: Pop müziğin bir hayranıysanız, bu lezzetli soğuk hit karışımı, özellikle ofiste çalışırken işinize yarayabilir.

6. Study Vibes: Mütevazı elektronik parçalardan oluşan bu koleksiyon, zihninizi gevşetecek ve gerçekten çalışmanız gerektiğinde odaklanmanıza yardımcı olacak.

7. Classical New Releases: Spotify Picks: Klasik müziğin üretkenliği teşvik ettiği uzun zamandır söyleniyor. Tanıdık parçalarda yeni bir yorum arayan klasik müzik hayranları için harika bir liste ve ben de yazarken arka planda çoğunlukla bu liste benzerlerini tercih ediyorum.

8. Young&Free: İşyerinde gününüzü renklendirmek için eğlenceli, iyi hissettiren müzikler arıyorsanız, bu pop ve alternatif parça karışımı liste sizin için ideal bir seçim olabilir.

9. Peaceful Guitar: Gitar hayranları için de arka planda sakinleştirici biçimde çalan bir listemiz var. Akustik parçalardan oluşan çalma listesini denemenizi öneriyorum.

10. TGIF: Popüler sanatçıların coşkulu şarkılarından oluşan bu koleksiyon, en zorlu mesai günlerini bile kolaylaştırmaya yardım edebilir.

Erdal Kaplanseren
Erdal Kaplanseren Tüm Yazıları