preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Zafer Canbaz, Hyatt Regency İzmir İstinyePark

10.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Zafer Canbaz, Hyatt Regency İzmir İstinyePark

Yazı Boyutu:

Hyatt Regency İzmir İstinyePark Genel Müdürü Zafer Canbaz, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Tüm başarılı kariyerlerin ortak profilleri bence şöyledir; kendilerine ve hedeflerine inanırlar, disiplinli çalışırlar, başarıya ulaşmak için gidilecek yolun zor ve ciddi uğraşı gerektiren bir yolculuk olduğunu bilirler. Geçmişten ders alırlar ama geçmiş olaylar / kişilerle uğraşmazlar. Hata yaptıklarında kabul eder ve başkalarını suçlamazlar, risk alırlar, dinlemesini bilirler ve öğrenmenin ömür boyu sürecek bir yolculuk olduğunu bilirler.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

İyi bir eğitim (şöhretli bir okuldan bahsetmiyorum), kariyer planının ve buna bağlı olarak yol haritasının belirlenmesi, beceri setinin ne olduğunu bilmek ve kariyeri buna göre planlamak, disiplinden vazgeçmeden çok çalışmak, dünya insanı olmanın ne demek olduğunu bilmek ve bir dünya insanı gibi global bakabilmek günümüz iş hayatında iyi bir kariyerin adımları bence.

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Zafer Canbaz, Hyatt Regency İzmir İstinyePark

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Bir çoğumuz kariyer yolculuğunda yapılmış, denenmiş ve bizi güvenli bölgede tutacak yollardan gideriz. İyi bir okul diploması, ailemizin ve çevremizin bizim için uygun gördüğü meslek seçimi, iyi referans alabileceğimiz bir-iki iş yeri , aile ve sevdiklerimizin olduğu şehirde kalmak gibi konfor alanımızı bozmadan başarı ve buna bağlı olan maddi kazancın gelmesini isteriz. Oysa ki global dünyada insanlar artık daha mobil, bir şehirden veya ülkeden diğerine çok hızlı hareket ediyorlar. Diploma bazı meslek dalları hariç neredeyse hiç sorulmayan bir kağıt parçası haline geldi. 40-45 yaşlar artık yeni bir kariyere başlamak için geç sayılmıyor.

Hiç risk almadan çıkılan bir kariyer yolculuğu, belli risklerini kabul ederek çıktığımız yolculuktan daha tehlikeli.

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Başkalarının ne yaptığı, hangi pozisyonda olduğu veya ne kadar kazandığı ile ilgili bir yarışın içinde olmak kanımca ciddi bir sorun ve risk. Yol boyu bu yarış mutlaka bize kaza yaptırır. Hiç risk almadan çıkılan bir kariyer yolculuğu, belli risklerini kabul ederek çıktığımız yolculuktan daha da tehlikeli.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Ben hep Gladiator filmindeki efsane repliklerden faydalandım. Otel yöneten bir yönetici olarak disiplin, ekibi kontrol edebilmek ve güvenlerini sağlamak gibi birçok konuya dokunan replikler var. “Stay with me, hold the line, win the crowd, win your freedom, anyone can trained to be a gladiator, what marks you out is having the mindset of a champion, falling down is how we grow, staying down is how we die.”

Ayrıca Morgan Freeman ve Matt Damon’ın başrolünde olduğu Invictus filmi imkansız gibi görünen bir başarının inanç, azim, zorluklardan yılmadan çok çalışmak ve sonunda başarmak ile ilgili harika bir hikaye anlatıyor.

Admin
Admin Tüm Yazıları