preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Sercan Özen Yıldırım, Pierre Fabre Türkiye

16.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Sercan Özen Yıldırım, Pierre Fabre Türkiye

Yazı Boyutu:

Pierre Fabre Türkiye Genel Müdürü Sercan Özen Yıldırım, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Başarılı insanlarda gördüğüm ortak özellikler arasında hayatın birçok alanına karşı heyecanlı ve istekli oluşları yer alıyor. Merak duygularının gelişmiş oluşu ve öğrenme istekleriyle hayat boyu öğrencilik yaklaşımını benimseyerek güncel kalabilmeyi başarıyorlar. Hayatlarını değerler üzerine kuruyorlar, yeniliklere açık oluyor ve karar alma mekanizmalarında esnek olabiliyorlar.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Potansiyelini değerlendirebileceğin farklı tecrübelerin peşinde koşmak, bu konuda talepkâr olmak, cebine koyabileceğin yönetsel veya teknik kaslarını geliştiren tecrübeleri sürekli artırma motivasyonunu kaybetmemek önemli. İyi bir kariyer yolculuğu için kendi kariyerlerinden birebir sorumlu olduklarının bilinci ile ilerlemelerini öneriyorum, bu şekilde yeni yollar keşfedebilir ve kendi önlerini açabilirler. Hata yapmaktan ve denemekten korkmamak ve son olarak bu işin bir takım çalışması olduğunu unutmayarak iş birliği ve güçlü iletişim halinde ilerlemek de çok önemli.

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Sercan Özen Yıldırım, Pierre Fabre Türkiye

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Bence önyargı, başarının önündeki en büyük engellerden biri. Bu nedenle ilk önce önyargılardan uzaklaşmak gerekiyor. Hiçbir şeyi imkansız görmemek, her konuya nasıl üstesinden gelebilirim diyerek yaklaşmak ve size yapamazsınız diyenlere karsı bir anlamda meydan okumak da bozulması gereken ezberlerden. Kendi adıma iş hayatında kadınlarla ilgili stereotiplere inanmıyorum bunun da kariyerimde olumlu etkisini gördüğümü belirtebilirim. Hayata artık daha bütünsel bakabilmenin önemini her gecen gün daha çok keşfediyoruz. Başarılı bir kariyerin; kendine, sevdiklerine, tutkularına vakit ayırabilmekten ve hayata bütüncül bakabilmekten geçtiğine inanıyorum. Biz iyiysek etrafımızdaki herkes de iyi olur mottosuna tüm kalbimle inanıyorum.

Kariyer yolculuğunun uzun soluklu olduğunu unutmaz ve önemli olanın yolda olmak olduğunu bilerek ilerlersek, emin adımlarla yürüme cesaretini de buluruz.

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Hayallerinden vazgeçmene ve kendin olabilmene engel olan her şey bir tuzak olarak görülebilir… Önemli olan bunun farkına vararak gerekli aksiyonu almak. Kariyer yolculuğunun uzun soluklu olduğunu unutmaz ve önemli olanın yolda olmak olduğunu bilerek ilerlersek, emin adımlarla yürüme cesaretini de buluruz.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Günümüzün hızla değişen şartlarında güçlü, dengede ve merkezde kalabilmek için ilham kaynaklarınızın olması da çok önemli bir detay. İlham almak kadar başarılı bir kariyer için ilham olabilmek de çok kıymetli. Düzenli olarak hem kişisel gelişime hem de iş hayatına dair podcastler dinliyorum. Simon Sinek iş liderliği konusunda önerebileceğim başarılı bir motivasyon konuşmacısı. Bunun yanı sıra bir dönem Facebook COO’luğu görevini de yürüten Sherly Sandberg’in “Lean in, Sınırlarını Zorla’’ kitabı kadınlar, iş ve liderlik isteği üzerine oldukça aydınlatıcı bulduğum ve özellikle kadınların okumalarını önereceğim bir kitap.

Film olarak ise Brad Pitt’in başrollerinde oynadığı biyografik bir film olan Moneyball – Kazanma Sanatı filmi yine her anlamda esin kaynağı olabilecek herkesin izlemesini önereceğim bir film. İş yaşamında yeteneği çekme ve geliştirmenin önemi, verinin işin merkezine alınması, doğru soruları sormak, statükoyu sorgulamak, takıma yakın olmak ve takımı önemsemek ve tabii ki tutkuyla çalışmak bu filmde çok ince bir biçimde işleniyor.

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları