preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Okan Güner, Boehringer Ingelheim

05.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Okan Güner, Boehringer Ingelheim

Yazı Boyutu:

Boehringer Ingelheim Türkiye Genel Müdürü Okan Güner, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Başarılı kariyeri olan insanların ilk gözüme çarpan özelliği, öğrenmeye ve gelişmeye karşı iştahlarını hiç kaybetmemeleri. Öğrenmek ve yeniliklere açık olmak, ömür boyu sürmeli ki, insan kendini geliştirebilsin, olayları daha iyi analiz ederek kariyerini de daha doğru biçimlendirebilsin. Öğrenme ve gelişme iştahıyla kendini yenileyebilmek, şimdiyi gözlemleyerek gelecek için daha yenilikçi bir bakış açısı geliştirebilmenin ve vizyon kazanabilmenin ve haliyle başarının anahtarları arasında.

Ayrıca, bütün işlerin eninde sonunda insanla ilişkili olmasından ötürü, odağında sürekli insanları tutan, empati yeteneği gelişmiş kişilerin kariyerlerinde daha başarılı olduklarını görüyorum. Buna paralel olarak iletişim kabiliyeti de insanı kariyerinde başarıya götüren önemli bir etmen.

Yenilikçi kararların ve doğru zamanda alınan doğru risklerin de başarıda izi olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla kariyer yolculuğunda dirayetin ve cesaretin de olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorum.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Öncelikle ne istediğine karar vermek, o yönde plan yapmak ve hedef koymak gerekiyor. Hayata geçirilebilir hedefler belirledikten ve farklı durumları analiz ettikten sonra doğru zamanda, doğru hamle ile aksiyon almak önem taşıyor.

Hedefler, düşünceler, istekler elbette yolda değişebilir. Eğer, böyle bir değişiklik kişi için kaçınılmazsa, yeni bir hedef belirlemeli ve bu doğrultuda bir planlama yapılmalı diye düşünüyorum. Benim başarılı olma yolunda önemli bulduğum üç konu:

  1. Çalışmak ve dirayetli olmak,
  2. Gelişim odaklı olmak,
  3. Network’unu geliştirmek.
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Okan Güner, Boehringer Ingelheim

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Başarılı bir kariyerin ilk basamağının heyecan duyduğu işi keşfedip onu yapmak için yola çıkması olduğuna inanıyorum. Hayalindeki iş ve hedefin peşinden koşmak ve kariyerini yöneticilere ve İK’ya bırakmadan aksiyon almanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Örneğin, yöneticileri bir finansçının satışçı olma isteğini görmezden gelebilir, ancak finansçının satışçı olma yolundaki hedefi doğrultusunda ilerlemesi, ısrarcı olması gerekiyor. İnsanlar hevesle çalıştığı her alanda gelişip yeni yetkinlikler edinebilir. Nitekim ben de ilaç sektörüne finans alanından başladım. 7,5 sene finansta çalıştıktan sonra stratejik planlamanın daha fazla içinde olabilmek için pazarlama departmanına geçmek istedim. Yöneticilik şapkamı çıkarıp, 3.5 sene ürün müdürlüğü yaptım. Bu karar ve aldığım o tecrübe bana bugün geldiğim noktanın kapısını açtı.

İş hayatı da sosyal bir ortam ve profesyonel ilişkiler barındırıyor. İnsanlar ile iletişim kurmak, fikir alışverişlerinde bulunmak, kişilerin hem gelişimlerine hem de bilinirliklerine büyük katkı sağlar…

Cesur kararlar almak ve vazgeçmek de kariyer yolculuğunda başarıyı getirebilir.

Kariyer yolculuğunda karşılaşabilecek potansiyel engeller nelerdir? Bu engellere karşı önerileriniz nedir?

Kariyer yolculuğu, hayatın büyük bir dönemini kapsıyor. Bu yolculukta mutlaka engellerle karşılaşılacaktır, ama burada önemli olan kişinin engellere verdiği tepki ve çözümsel yaklaşımı… Yönetim ekipleri sürekli değişiyorsa, bu potansiyel bir fırsat eksikliği yaratabilir. Ya da kurum içerisinde geçmek istediğiniz departmana geçişiniz mümkün olmuyordur, yöneticinizin gelişim alanları vardır, şirket kültürü size uymamıştır… Bu engeller muhakkak ki çeşitlendirilebilir… Bu ve buna benzer durumlarda çalışanlar öncelikle alternatifleri ve olasılıkları değerlendirmek, yeniliklere açık olmak, çözümler konusunda esnek davranmak gerekebilir. Dirayetli olarak bir plan çerçevesinde farklı çözümler geliştirmek iyi olacaktır. Ancak gerektiğinde cesur kararlar almak ve vazgeçmek de kariyer yolculuğunda başarıyı getirebilir.

Ben de kişisel olarak aynı işi 4,5 sene yapmış ve kariyerimin tıkandığı hissine kapılmıştım. Bu noktada yurt dışında kendi işimle çok ilgili olmayan ama hem kendimi geliştirebileceğim hem de yeni insanlarla çalışabileceğim bir projeye başvurdum. Bu daha çok çalışmamı gerektiren bir işti. Ancak sonuçta, kendimi ve çalışmalarımı gösterebileceğim üst düzey yöneticilerle çalışma imkanı bulmuş oldum. Bu süreçte edindiğim deneyim ve başarılar sayesinde Avrupa’da İsviçre ve Avusturya’nın da içinde olduğu bir bölgeye, lider olarak atandım.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Kitap: Think again – Adam Grant

TED: Simon Sinek, Start With Why: How Great Leaders Inspire Action

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları