preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Murat Koç, Barilla

03.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Murat Koç, Barilla

Yazı Boyutu:

Barilla Gıda Genel Müdürü Murat Koç, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Başarılı bir kariyer başarılı bir özel hayatla birlikte ilerliyor. İş yaşam dengesini kurarken bunu sadece kendinize ya da sevdiklerinize vakit ayırmakla sınırlı tutmuyorum. İş hayatında beni başarılı hissettiren çoğu davranış biçimini özel hayatımda da uyguladıkça kendimin daha iyi bir versiyonuna dönüştüğümü hissediyorum.

Başarılı bir kariyerin inşasında ilk basamağında hata yapmaktan korkmamanın yer aldığını düşünüyorum. Bu korkudan arındıkça, yeni şeyler denemekten çekinmiyorsunuz ve işin özünde kendi potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabiliyorsunuz. Hiç hata yapmadığını düşünen biri ya müthiş bir illüzyonun içindedir ya da bu algıyı yaratmak için olması gerekenin üstünde ve sağlıksız biçimde yoruluyordur. Hata yapmaktan korkmadığınız ve tüm hatalarınızdan öğrenebildiğiniz anda iş hayatında gerçekten farklı bir boyuta geçiyorsunuz ve kendiniz gibi olabiliyorsunuz.

Çocuğuma da aşılamaya çalıştığım bir özellik olan “merak” duygusunun da başarılı kariyerin önemli anahtarları arasında yer aldığına inanıyorum. Yaştan bağımsız bir şekilde; merak edenler, doğru soruyu sorabilenler, kişisel farkındalığını sorgulayabilenler bir adım öne geçiyor.

Genel olarak hayatın içinde sürekli şikayet etme girdabına düşmemek de çok önemli. Tabi ki sorunlarımızın farkında olmalıyız ve doğru platformlarda doğru kişilerle paylaşmalıyız ama tüm şikayetlerimizi yapıcı çözüm önerileriyle birlikte ortaya koymak fark yaratıyor. Her koşulda çevrenizdekileri yukarıya çekmeye çalışan biri olmak çok değerli. Sizi aşağıya çekmek isteyenler tabi ki olacaktır ama kariyerde başarının anahtarı o insanları yukarıya çekebilme enerjisi ve sabrını gösterebilmekten geçiyor.

Bunların yanında, iş sonuçlarına odaklanmaktan bahsetmeden olmaz. Ne yapıyorsak yapalım her zaman rakamların ve sonuçların bizim adımıza önceden konuşmasını sağlamamız lazım. İş sonucu ile desteklenmeyen projeler ya da süreçler maalesef ne kadar kaliteli olursa olsun sonunda sizi bal yapmayan arı konumuna düşürebilir. Bunun farkında olarak tüm süreçleri yönetmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Mükemmeliyetçilik çoğu insanın gurur duyduğu bir özellik olabilir ama benim hayatımda uzun zamandır yeri yok. Kariyerimin ilk başlarında mükemmel olabilmek adına çok ilişki ve insan zedelediğimi maalesef yıllar sonra fark ettim. Bu farkındalık oluştuktan sonra da bir daha geri dönmeyecek şekilde mükemmeliyetçiliği hayatımdan çıkardım. Mükemmel olmadan da her şeyi çok disiplinli ve başarılı şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Önemli olan sürecin akışını bozmamak ve hatalardan öğrenerek yola daha güçlü devam edebilmek.

Bütün bunların paralelinde de ne yapıyorsak yapalım hedefe ulaşmaktan çok hedefe giderken yaptığımız yolculuktan keyif alabilmemizin çok değerli olduğuna inanıyorum. Sizi iyi hissettirmeyen ve kendiniz gibi olamadığınız yolculuklarda başarılı bir kariyer şansını pek mümkün görmüyorum.

Son olarak bu anlattıklarımızı birbirine bağlayan ve benim için başarının temel anahtarı diyebileceğim bir kavram olan “farkındalık” ile bitirmek istiyorum. Kişisel farkındalığınızı sorguladığınız ve önce kendinizi merak ettiğiniz zaman başarılı bir kariyerin kapısının açıldığını düşünüyorum.

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Murat Koç, Barilla
“Sizi iyi hissettirmeyen ve kendiniz gibi olamadığınız yolculuklarda başarılı bir kariyer şansını pek mümkün görmüyorum.”

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

İlk önce sizin için iyi bir kariyerin ne olduğunu tanımlamanız gerekiyor. Sonrasında da nasıl bir insan olmak istediğinizi anlamanız çok önemli.

İyi bir kariyer sahibi olmak her zaman en üst pozisyonlara gelmek anlamına gelmiyor . Kendiniz gibi olabildiğiniz ve kişisel tutkularınızı yansıtan seçimler yapmanız çok daha değerli.

Önce nasıl biri olmak istediğinizi anlayıp buna göre bir yaşam kurgulamalı ve sonrasında buna uygun bir kariyer seçmelisiniz. İşte o zaman kariyerinizin iyi olup olmadığını pozisyondan bağımsız olarak değerlendirebilirsiniz.

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Başarılı bir kariyeri iyi tanımlamak yine çok önemli. Kimisi için en üst düzeye kadar terfi etmek başarılı bir kariyer olabilirken, kimisi için alanında uzmanlaşmak.

Her ne olursa olsun ilk bozulması gereken ezberin herkesin sizin yaptıklarınızı bildiğini ve gördüğünü varsaymak diyebilirim. Siz başarılarınızı göstermezseniz ve kendinizi doğru zamanda doğru kişilere anlatmazsanız belirli bir süre sonra sistemde görünmez olabiliyorsunuz.

İnsanların çok para kazanınca çok mutlu olacağını düşünerek kendilerini üst düzey pozisyonlara gelmek zorunda hissetmesini de bozulması gereken bir ezber olarak görüyorum. Çünkü kendiniz olabildiğiniz ve tutkularınızın peşinden gittiğiniz zaman para da geliyor mutluluk da.

Son olarak önemli bir ezberden daha bahsetmek isterim. Sizi olduğunuz pozisyonlara getiren başarıların bir son kullanma tarihi var.

İş hayatı su üzerine yazılan bir yazı gibidir. Yaptıklarınızı her zaman iyi yapmaya devam etmek ve yeni hikayeler yazmak zorundasınız. Bugüne kadar yaptıklarımla idare ederim zihniyeti maalesef insanların kariyerlerinden önemli bir durdurucu etkiye sahip olabiliyor.

“Merak” duygusunun başarılı kariyerin önemli anahtarları arasında yer aldığına inanıyorum. Yaştan bağımsız bir şekilde; merak edenler, doğru soruyu sorabilenler, kişisel farkındalığını sorgulayabilenler bir adım öne geçiyor.

Kariyer yolculuğunda karşılaşabilecek potansiyel engeller nelerdir? Bu engellere karşı önerileriniz nedir?

Eğitim ve yetenek eksiklikleri, işsiz kalabileceğiniz dönemler, iş yerindeki kişisel çatışmalar, ırk, cinsiyet veya diğer faktörlere dayalı ayrımcılık ve ön yargılar gibi temel faktörler kariyerinizde engeller oluşturabilir.

Buna ek olarak makroekonomik düzeyde yaşanan sıkıntılar ve değişen teknolojiler de zaman zaman insanların kariyerlerini yavaşlatabilir.

Bunun gibi çıkabilecek tüm sorunlarla mücadele edebilmemiz için öz disiplinimizi korumanın, sürekli olarak öğrenmeye devam etmenin, uyum yeteneklerimizi arttırmanın ve tabi ki dayanıklılığımızı geliştirmenin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Kaynak önerilerim:

  • The Power of Vulnerability, Brene Brown
  • Doğan Cüceloğlu’nun kişisel gelişim kitapları
  • Simon Sinek yayınları ve kitapları
  • Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı, Stephen R. Covey
Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları