preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: İpek Ersavaş, Estée Lauder Companies

08.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: İpek Ersavaş, Estée Lauder Companies

Yazı Boyutu:

Estée Lauder Companies Genel Müdürü İpek Ersavaş, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Öğrenmeye, değişime, “konfor alanı”ndan çıkmaya açık olmak; esneklik, çeviklik. Bir de çevrenizde gerek iş ve kariyer konularında gerekse kişisel hayatınızdaki farklı konularla ilgili destek ve fikir alabileceğiniz güvenilir bir “ilişki ağına” sahip olmak.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Bence bu hikayenin çok belirli bir yolu ya da tarifi yok. Belki en önemlisi belli bir hedef, amaç ve azimle yola çıktıktan sonra; devamında yolu iyi gözlemleyerek, hissederek takip etmek, çizmek. Yeri geldiğinde korkutucu virajları almaktan, eğimleri tırmanmaktan korkmamak; yol ayrımlarında iyi seçimler yapabilmek; karanlık, sisli, taşlı kısımlar geldiğinde de bunların dayanıklılık ve inançla içinden geçerek yeniden düze çıkabilmek. Bir de bakıyorsunuz ki yol sizi büyütmüş, ustalaştırmış, kendinize güveninizi artırmış ve planladığınızın ötesinde yeni yerleri, ufukları keşfetmekten, deneyimlemekten keyif almaya, zorluklara daha güvenle yaklaşmaya başlamışsınız.

Başarı hikayelerinden öğrenmek, ilham almak çok güzel ancak kendi özgünlüğünüzde yolunuzu çizip tarzınızı yaratabildiğinizde ortaya gerçek ve sürdürülebilir bir başarı çıkıyor.

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Bence kendini kalıplara sokmaya çalışmak, başkalarına benzemeye çalışmak veya alışagelinmiş yola, size bir yerleri uymasa, iyi hissettirmese zorlayarak devam etmek hepimizin zaman zaman içine düştüğü yanlışlar. Başarı hikayelerinden öğrenmek, ilham almak çok güzel ancak kendi özgünlüğünüzde yolunuzu çizip tarzınızı yaratabildiğinizde ortaya gerçek ve sürdürülebilir bir başarı çıkıyor.

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: İpek Ersavaş, Estée Lauder Companies

Kendinize sınır ve engeller koymak, tecrübem, yeteneğim ya da fırsatım olmadığı için “yapamam”lar, başkalarıyla kıyaslamalar veya bir şanssızlık, başarısızlık sonrası derin bir demotivasyon dalgasına girmek kendi potansiyelimize yaptığımız en büyük haksızlık. Ben evrenin zihnimizin yansımalarına açık olduğuna inanıyorum, kendimize limit koyduğumuz veya olumsuz baktığımız yerde evren de bu gerçekliği kabul ediyor, daha iyisini hakettiğimize, yapabileceğimize inandığımız yerde ve tabii ki bu yolda azim ve çaba ortaya koyduğumuzda bizi destekleyip büyütüyor.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Bence gerçek hikayelerden esinlenen filmler daha etkili ilham kaynağı oluyorlar. “The Pursuit of Happyness” de bunların başında geliyor. Podcast olarak ise moda ve güzellik endüstrisine odaklanan”The Glossy Podcast” diyebilirim. Estée Lauder’ın hayatını ve iş dünyasındaki başarısını anlatan biyografi kitabı:”Estée Lauder: Businesswoman and Cosmetics Pioneer” ve Şimdi’nin gücüne odaklanan “The Power of Now: A Guide to Spiritual Enlightenment” ise gerçekten başarılı ve sürdürülebilir bir kariyer için ilham veren kitaplar.

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları