preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Hakan Kılıç, Miele Türkiye

14.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Hakan Kılıç, Miele Türkiye

Yazı Boyutu:

Miele Türkiye Satış Direktörü Hakan Kılıç, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Her şeyden önce çalışkan olmak ve sorumlu olduğun görevi sahiplenerek en iyisini yapmaya çalışmak geliyor. Ancak bunlar tek başına yeterli özellikler değil. Beraberinde risk alabilmek, bütünü parçalara bölerek ölçekleme ve önceliklendirme yapabilmek, kısa ve orta vadeli başarı faktörleri belirlemek, global ve lokal network’ten ve birlikte çalıştığın iş arkadaşlarından destek alabilmek aynı zamanda da dijital dünyaya hakim olup alandaki en güncel gelişmeleri ve en iyi örnekleri sıkı şekilde takip etmek diyebilirim.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Ne yapmak istediğin ve bu yapmak istediğin şeye ulaşmış olmanın sana nasıl hissettireceği ile ilgili hayal kurarak yola çıkmalısın. Devamında ise güçlü olduğun alanı pekiştirirken, ulaşmak istediğin noktada olmak için desteklemen gereken alanlarla ilgili hem kendini analiz etmeli hem de birlikte çalıştığın insanlardan geribildirim alarak bu alanlardaki gelişimi nasıl sağlayacağına dair planlama yapmalısın. Son olarak da sorumluluğunuz ne olursa olsun sürdürülebilir bir başarı sağlayıp, yaptığınız işlerin sonuçlarını görecek kadar sabırlı olmalısınız.

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Hakan Kılıç, Miele Türkiye

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Hiçbir şey hiç kimseye hazır olarak sunulmuyor. Dolayısıyla “ben yapamam” ya da “beni yapmazlar” gibi olumsuz yargılardan kurtularak kariyer hedefinde ulaşmak istediğin noktaya gelmek adına yapman gerekenlere odaklanmalısın. Bununla beraber şirket kültürünü doğru anlayıp, bu kültürün senin içinde olmak istediğin bir ekosistem olup olmayacağını ve gerekiyorsa değişime önderlik edip edemeyeceğini net bir şekilde belirleyerek gereken adımları atmalısın.

Sorumluluğunuz ne olursa olsun sürdürülebilir bir başarı sağlayıp, yaptığınız işlerin sonuçlarını görecek kadar sabırlı olmalısınız.

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Kariyer konusu uzun soluklu düşünülmesi ve planlanması gereken bir konu, kısa vadede ya da belirli zamanlarda işler bizim istediğimiz gibi gitmeyebilir. Böyle durumlarda kesinlikle büyük resme odaklanmayıp anlık motivasyon kayıplarına teslim olmak ve kariyer gelişimi açısından çok önemli bir faktör olan sürdürülebilir başarı odağından sapmak bizim karşılaşabileceğimiz en önemli tuzaklardır. Böyle durumları aşmanın en doğru yolu geribildirim almaya açık olmaktır. Yöneticiniz ve insan kaynakları ile beraber gelişim alanlarına odaklanacak yapısal planlar yapmak hedefiniz doğrultusunda size yardımcı olacaktır.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Beni bugüne kadar en çok etkileyenleri şöyle sıralayabilirim: Yazılması üzerinden neredeyse bir asır geçmiş olmasına rağmen algı yönetimi ve hiyerarşi konularında hala güncelliğini koruduğunu düşündüğüm George Orwell’in 1984 ve Hayvan Çiftliği kitapları, yeteneğin ve bunu başarıya çevirebilmenin her ortamda bir ayrıcalık olabileceğini ve imkansızlıklar içinde bile umut olduğunu gösteren Esaretin Bedeli filmi ve detayları çok hızlı bir şekilde görüp olaya etkilerini anlamlandırabilmek adına gözlem ve bilgiyi birleştiren Elementary dizisi.

Ayrıca Simon Sinek’in liderlik ve yönetim ile ilgili yayınlarını oldukça ilham verici bulduğumu söyleyebilirim.

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları