preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Bozkurt Ataberk, Sofitel Taksim

16.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Bozkurt Ataberk, Sofitel Taksim

Yazı Boyutu:

Sofitel Taksim Genel Müdürü Bozkurt Ataberk, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Başarılı kişiler işlerine ve kariyerlerine gerçekten bağlıdır. Tutkulu bir şekilde çalışmak ve motivasyonlarını sürdürmek önemlidir. Sürekli olarak yeni şeyler öğrenmeye ve gelişmeye açıktırlar ve değişen koşullara ayak uydururlar. İyi iletişim, iş dünyasında kritik bir yetenektir. Başarılı kişiler etkili bir şekilde iletişim kurabilen kişilerdir. Başarı sabır ve kararlılık gerektirir. Zorluklar karşısında pes etmek yerine mücadele etme yeteneği başarının temel taşıdır.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Bozkurt Ataberk, Sofitel Taksim

İyi bir kariyer hikayesi oluşturmak için, nereye gitmek istediğinizi ve neyi başarmak istediğinizi netleştirmeniz gerekmektedir. Kendinizi geliştirmek için sürekli olarak yeni beceriler öğrenmek ve bilgi edinmek gerekir. Fırsatları görmek ve onları en iyi şekilde değerlendirmek kariyerinizin gelişmesine yardımcı olur. Başarı genellikle risk almayı gerektirir. Korkularınızı aşmak ve yeni deneyimlere açık olmak önemlidir. İyi bir kariyer hikayesi oluşturmak için, güçlü bir profesyonel ağa sahip olmak kesinlikle faydalı olacaktır.

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Herkesin kariyer yolu farklıdır, klasik bir şablon olmayabilir. Çoğunlukla çalışma, yetenek ve kararlılıkla ilgilidir. Kendi hedeflerinizi ve isteklerinizi belirlemek ve mutlaka bunlara ulaşmak için çaba sarfetmek başarı için olmazsa olmazlardan biridir. Hepimiz mutlaka hata yapmış ve bundan sonra da yapıyor olacağızdır. Hatalar öğrenme fırsatlarıdır ve başarıya giden yolda kaçınılmazdır.

Başarı genellikle risk almayı gerektirir. Korkularınızı aşmak ve yeni deneyimlere açık olmak önemlidir.

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Değişime ve gelişime kapalı olmak en kritik tuzaklardan. Daima yeni deneyimlere açık olmak gerekir. Aşırı çalışmak ve özel hayatı ihmal etmek yaptığımız en büyük hatalardandır. Mutlaka dengeli bir hayat sürmeli, işimize olduğu kadar aile ve arkadaşlarımıza da zaman ayırmalıyız. Kendinize olan güvensizlik ve olumsuz düşünce kalıpları bizi törpüler. Olumlu düşünce alışkanlıkları geliştirmek ise ilerlememize yardımcı olur.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Lee Iacocca’nın “Milyoner Olma Sanatı” veya Kentucky Fried Chicken kurucusu General Sanders’ın hayatını okumanızı tavsiye ederim.

Ayrıca “The Pursuit of Happyness” Will Smith’in başrolünde olduğu bu film, kariyer hedeflerine ulaşma yolculuğunu anlatır ve ilham verici bir hikaye sunar.

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları