preloader

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Ayfer Batı, Medicana Eğitim Grubu

24.11.2023
Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Ayfer Batı, Medicana Eğitim Grubu

Yazı Boyutu:

Medicana Eğitim Grubu’nun (MBA Okulları) CEO’su Ayfer Batı, iyi bir kariyer hikayesi yaratmanın yollarını anlatıyor.

Başarılı bir kariyer inşa ettiğini düşündüğünüz kişilerin ortak özellikleri nelerdir?

Kariyer kelimesinin kimliğimizde neyi temsil ettiği gerçekten çok önemli; öncelikle kariyerin bir tutku yolculuğu olduğuna inanıyorum; bu nedenle de başarıyı sağlamlaştıran ana değer kesinlikle tutku.

Eğer tutkunuz var ise kariyer yolculuğunuzu Daha İyi Bir Dünya ve Daha İyi Bir Ben kimliğine dönüştürebiliyorsunuz ve odağınız hem yaşamınızda hem de profesyonel hayatınızda daha iyiyi referans alan gelişime dönüşüyor. Tutku gerçekten çok önemli bir öz kaynak; tutku size multidisipliner gelişimle derinleşmeyi ve yenilikçi cesareti kazandırıyor. Bu kapsamda başarılı kariyere sahip kişilerin ortak özelliklerinin tutkulu, yenilikçi ve cesur olduğunu düşünüyorum.

İyi bir kariyer hikayesi yaratmak için nasıl bir yol izlenmeli?

İyi bir kariyerin birincil adımı kendimizi tanımak kesinlikle. Eğer kim olduğunuzu bilirseniz ve ne yapmak istediğiniz sizi heyecanlandırıyorsa hikayeniz güçlü bir temelle başlıyor. Bu yolculuğun ikinci adımı ise iş birlikçi tutumunuz ve yol arkadaşlarınız. Başarmak istediklerinize gönülde inanan, hayallerinize değer katan ve liyakatiyle başarıya gelişim zihniyeti kazandıran bir ekibin parçasıysanız yolculuğunuz anlam kazanıyor. Yaşamda tüm hikayelerin ben ve biz yönü çok kıymetli. Ayrıca kariyer yolculuğunuzda etik bir çerçevede bilimsel verileri her zaman yorumlayarak yol haritası oluşturmak, önce iyi bir dinleyici olarak geri bildirim kültürünü sağlamak ve de mutlaka duyguları önemseyerek bu yolculuğa etkileşim değeri kazandırmak da iyi bir kariyerin pusulası.

Tutku çok önemli bir öz kaynak; tutku size multidisipliner gelişimle derinleşmeyi ve yenilikçi cesareti kazandırıyor. Başarılı kariyere sahip kişilerin ortak özelliklerinin tutkulu, yenilikçi ve cesur olduğunu düşünüyorum.

Başarılı bir kariyer yaratmak için önce hangi ezberleri bozmak gerekir?

Kariyerdeki en büyük ezber kariyeri bir meslek olarak görmek. Kariyer yaşamımızı zenginleştiren, dünya ile bağımıza kişisel temsil fırsatı sunan ve insan olarak yapabilirliklerimizi ortaya çıkaran çok önemli bir kimlik ögesi. Bu nedenle kariyer planını meslek seçimi olarak yorumlamamalıyız.

Ayrıca ezber bozmak için alışmak değil ayrışmak gerekir. Bu kapsamda da profesyonel yaşamın organizasyonel şema, hiyerarşik düzen gibi tablolarından çıkmak, başarıya insani değerlerle zenginleştirilmiş yaşamsal etki gücü olarak bakılması gerekir.

Başarıyı ne kadar insanın insana yakışır değerlerle elde edildiğine bakmak ve kariyerdeki teknikliği duygusal bağların bütünsel ritmine dönüştürdüğümüzde ezber bozar, tutkumuzu iz bırakan, başarının standartlaşmış kalıplarına sıkışmamış bir hikayeyle besleriz.

Başarılı Bir Kariyer İnşa Etmenin Yolları: Ayfer Batı, Medicana Eğitim Grubu
“Okumamak, günceli takip etmemek, bilimsel olarak bu yolcuğu temellendirmemek de kesinlikle geriye gitmeye neden olacaktır.”

Kariyer yolculuğunda bizi geride bırakacak tuzaklar neler? Bunlara karşı önerileriniz nedir?

Kariyer yolculuğunun en önemli tuzağı yenilikçi olma değerini değer mekanizmanızda bulundurmamanız. Kariyerin en önemli anahtar kelimeleri hibrit deneyim, multidisipliner gelişim ve ekosistem perspektifi; bu kavramlara kariyer yolculuğunda yer vermezseniz yenilikçi ruhu üfleyemezsiniz. Bunun yanı sıra tutku yolculuğu olarak tanımladığım kariyer yolculuğunda tüm basamaklara teknik bir çerçeve çizmek de ivmelenme engeline neden olacaktır; çünkü kariyer anlam ve değer bütünü taşımalı, etkileşimi teşvik etmeli ve özgünlüğü takdir etmelidir. Ayrıca çağın gerekliliklerini etkili bir odakla yorumlamak adına okumanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Okumamak, günceli takip etmemek, bilimsel olarak bu yolcuğu temellendirmemek de kesinlikle geriye gitmeye neden olacaktır.

Bu nedenle gelişim zihniyeti için yeniliği güçlendiren esnekliğe sahip olmak, teknik şemalara takılıp kalmamak ve sürekli olarak takipte kalarak fabrika ayarlarımızı okuma kültürüyle zenginleştirmek gerekiyor.

Başarılı bir kariyer hikayesi yaratmada esin kaynağı olabilecek önerileriniz nelerdir?

Otobiyografik eserleri takip etmeyi ve başarıya ulaşan kişilerin yaşamını tüm samimiyetiyle paylaşan tüm çalışmaları izliyor, dinliyor ve okuyorum. Belirli bir isimlendirme yapmaktan ziyade çeşitliliğin ilham olduğunu düşündüğüm tüm tutku alanlarından, tüm başlıklardaki içeriklerle ben ve biz yolculuğumu şekillendiriyorum.

Ebru Bağran
Ebru Bağran Tüm Yazıları