preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Zelal Çanga

19.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Zelal Çanga

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… GAMA Enerji şirketinde Human Resources Supervisor olarak çalışan Zelal Çanga, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

İşten evlilik ve yurt dışına yerleşme nedeniyle ayrıldığım dönemde hep çalışmak istedim ama mesleğim ve yaşadığım ülkedeki şartlar nedeniyle bu şansı elde edemedim. Çocuk sahibi olduktan sonra da bu isteğimi öteledim. Türkiye’ye kesin dönüş yapınca ve oğlumun 6 yaşına basıp, bakım anlamında bana çok ihtiyacı kalmayınca doğru zaman bu zaman dedim. En üretken yaşımda artık evde oturmak istemedim.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

En büyük destekçim ve iş hayatındaki mentorüm eşim Onur Çanga. İşimle beni paylaşma yüce gönüllülüğünü gösteren kocaman kalbiyle oğlum Doru Kemal Çanga.

Sadece kendim için değil tüm insanlık için üretiyorum” diye düşünmelisiniz.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Herkes kalbinin ekmeğini yermiş. Ben de içime sinen ve en iyi bildiğim alanıma, insan kaynakları alanına büyük bir motivasyonla geri dönüş yaptım.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Eşinizin desteği ve anlayışı bu konuda en büyük faktör. Çalışıyorsunuz diye suçluluk hissetmek yerine, “Sadece kendim için değil tüm insanlık için üretiyorum” diye düşünülmeli.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Zelal Çanga

Mutlu kadın, mutlu eş, mutlu çocuk… Biz kadınların ev dışında da kendine ait arkadaş ortamı, anne ya da ev hanımlığı dışında kendini ifade edebildiği ortamları, çevreleri olmalı.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Sağlığımın ve gücümün yettiği yere kadar üretmek, yaşamak ve paylaşmak… Laf aramızda, pandemi döneminde bıraktığımız seyahat rutinimize geri dönmek.

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları