preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Müge Akkoçoğlu

23.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Müge Akkoçoğlu

Yazı Boyutu:

MMA Germany şirketinde Membership and Marketing Manager olarak çalışan Müge Akkoçoğlu, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

YenidenBiz Derneği’ni sosyal medyada takip ettikçe, uzun süre ara verdikten sonra benim çalışma şartlarıma uyan bir iş bulabileceğime inandım. Artık çocuklarım büyümüştü ve tekrar aktif çalışma ve aile bütçesine katkıda bulunma zamanım gelmişti. Evden çalışabileceğim bir iş bulmam kararımda çok etkili oldu.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

Hem maddi hem manevi olarak çalışan, üreten bir kadının psikolojik ve sosyolojik olarak daha iyi bir konumda olacağını anlatan birçok söyleşi izledim.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Kariyer hedefim olmadan çalışma hayatına döndüm, uzun vadeli bir planım da yok açıkçası. 50 yaşındayım ve emekliyim. Bundan sonra başta kendime, sonra aileme ve topluma hangi alanda ne kadar üretim yapabilirsem (ücretli veya gönüllü olarak) kâr sayıyorum.

Elimden geleni yapıp sonra tevekkül ve akışta kalmak, hayat mottom.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Açıkçası bunu ancak part time çalışarak yönetebildim. Saatten bağımsız ancak görev tanımıma uygun şekilde yarı zamanlı çalışarak, işime, aileme ve sosyal yaşantıma istediğim vakti ayırabiliyorum. Denge herkese göre değişir tabii ama maddi olarak bütçelerine uyuyorsa part time veya serbest zamanlı işleri tavsiye ederim.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Kader gayrete aşıktır! Elimden geleni yapıp sonra tevekkül ve akışta kalmak, hayat mottom.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Kendimi çok da uzak olmayan bir gelecekte; Bodrum’da yaşayarak, açık havada bilgisayarımın başında, sağlıkla çalışarak görmek istiyorum, kısmet…

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları