preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Melike Akgünlü

16.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Melike Akgünlü

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… Volt Lines şirketinde Senior Sales Manager olarak çalışan Melike Akgünlü, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Çalışma hayatıma ara verdiğim dönem, hem tüm dünyada çalışma hayatının değişime uğradığı hem de 40’lı yaşlarımın başı olması nedeniyle benim dönüşüme uğradığım bir zaman dilimiydi. Kuşak farklılıklarının daha da belirgin olduğu, pandeminin ve pandemi nedeniyle değişen koşulların, korkunun hakim olduğu, yol ayrımında hissettiğim bir dönemdi. Bir yanım iş hayatına geri dönmeyip yeni yollarda yürümek, her ne kadar Z kuşağı gümbür gümbür gelse de bir yanım yılların birikimini bırakmamak ve kurumsal hayata geri dönmek diyordu.

YenidenBiz ve sevgili mentorlerim Didem Duru ve Serpil Demirel sayesinde kurumsal hayata geri döndüm ve korktuklarımla yüzleştim.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

O dönemde hissettiklerim; kaygı, geri kalmışlık, yıllarca edindiğim tecrübeyi görememe. Bu süreçte kendimin ve yeteneklerimin farkına varmamı sağlayan dostlarım ve mentorlerim oldu. Okumam gereken kitaplar ve TEDx gibi kaynaklarla da bana tavsiyelerde bulundular. Bu dönemde karşıma çıkan ve hâlâ başucumda duran Dört Anlaşma kitabını Didem Hanım tavsiye etmişti. Bunun yanı sıra Atomik Alışkanlıklar ve Cesur Yeni Dünya hayatıma giren ve hediye etmekten hoşlandığım kitaplar arasında. Podcast olarak Pınar Sabancı’nın “Psikopatika” serisi vazgeçilmezim.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

İşe geri dönüşten sonra kariyerime yönetici olarak devam ettim. Ve hâlâ hedeflerime ulaşmak için kendimi geliştirmekteyim. Açıkçası iş hayatımda yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Şirket politikaları, alışkanlıklar değişmiş durumda. Daha cesur bir dönemimdeyim.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Artık hayatımıza hibrit çalışma modeli girdi. Ya da haftada çalışacağın gün sayısını belirleyebileceğin, esnek çalışma modelleri olan, danışmanlık yapabileceğin birçok sektör oluştu. Çalışma hayatı evrildi. Bu nedenle daha seçici olabiliyorsunuz. Bir anne, bir eş olarak evinize zaman ayırıp işinizde de üretken olabiliyorsunuz.

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Melike Akgünlü

Bundan 10 yıl öncesinde; “Kariyer mi? Annelik mi?” seçimi yapmanız gerekiyordu. Hep bir yönünüzü eksik, yetersiz hissediyordunuz. Bence bu ciddi bir şekilde değişti. Artık kendimi mutlu, birçok konuya yetişen biri olarak hissediyorum. Tabii ki bunda teknolojik gelişmelerin, ChatGPT gibi yapay zekâ uygulamalarının çok etkisi var.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Kendimi daha çok seviyorum. Öz farkındalığımı her gün arttırmaya çalışıyorum ve Melike yaparsın diyorum. Daha özgür kararlar verip daha mutlu hissediyorum. Bu da iş ve günlük hayatıma olumlu bir etki sağlıyor.

Bundan 10 yıl öncesinde; “Kariyer mi? Annelik mi?” seçimi yapmanız gerekiyordu. Bence bu ciddi bir şekilde değişti…

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

İyi bir lider, iyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir arkadaş ve iyi bir vatandaş…

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları