preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Lorin Yüncül Zurnacı

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Lorin Yüncül Zurnacı

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… OGGUSTO Academy ve Etkinlik Yöneticisi Lorin Yüncül Zurnacı, işe dönüş hikâyesini anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Üniversite 2’den bu yana medya sektörünün farklı bölümlerinde staj yapıp, çalıştım. Üniversite hayatım bitince de büyük bir medya şirketinin Kurumsal İletişim’inde görev almaya başladım. Yaklaşık 10 sene bu departmanda farklı ünvanlarla görev aldım; kendimi birçok konuda özellikle de operasyonel tarafta güçlendirdim. Anne olduktan sonra kariyerime aynı yerde ve aynı şekilde, alışık olduğum düzende devam etmek isterken ne yazık ki şartlar buna el vermedi. Tüm dünyayı ele alan pandeminin de etkisiyle yaklaşık 2 sene çok sevdiğim iş hayatından uzak kaldım.

Tabii anne olmak, bir sorumluluk almak paha biçilemez bir sevgi ve duygu ancak bir kadının kendini beslediği en iyi yerde şüphesiz evinde huzur ve mutluluk haricinde iş hayatıdır. İş hayatındaki başarı ve gücün kadını daha mutlu ettiğini, özgüveni yüksek hale getirdiği kanaatindeyim. Belirli bir kariyer hedefime ulaşmak, finansal özgürlüğümü sağlayıp kendimi daha özgüveni yüksek hale getirmek, sosyal çevremi genişletmek ve bu çevreden beslenmek için iş hayatına geri dönmek istedim.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Lorin Yüncül Zurnacı

İşe dönüş sürecimde en değerli desteklerin başıda annem, eşim ve ailem geliyor. Ben çalışan bir annenin kızıyım. Bugün hâlâ çalışan, üreten, ürettiren, başarılı olan, ekip yöneten bir annem var ve bununla gurur duyuyorum. Annemin iş hayatındaki başarısı benim için en büyük rol model olmuştur.

Onun deneyimleri, çalışarak kendi ayakları üzerinde durmasıyla geldiği konum benim en çok ilham aldığım kitaplardan bile daha gerçekçi bir kaynak olmuştur.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Uzun zamanlı kariyer planlarım hiçbir zaman olmadı. Evet iş hayatı çok güzel, çalışmak, üretmek, dinamik kalmak, koşturmak, iş bilgi ve becerilerini gerekli yerlerde kullanmak… Bunlar kariyer planlamasında önemli. Hedeflerim; yaşım ve olgunluğumla paralel kendimi geliştirmek, yaptığım her işin daha iyisini yapmak, çevremi geliştirmek ve başarılı bir birey yetiştirmek!

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Aile ve kişisel hayatta denge kurmak, bunu iş hayatımızla sağlıklı bir şekilde yürütmek gerçekten çok zor ve yorucu, özellikle mükkemmelliyetçi ve otokontrolü yüksek bir kişiyseniz.

Bir oğlum var, onunla vakit geçirmek en önemlisi. Kaliteli vakit geçirmek için elimden geleni yapıyorum. Akşamları onun rutinlerini bozmamaya özen gösteriyorum. Akşam çok büyük ve önemli olduğunu düşündüğüm bir şey olmadığı sürece arka arkaya evde olmamazlık yapmıyorum. Onunla her zaman konuşuyor, her şeyi onun anlayabileceği açıklıkta anlatıyorum. Bu durumun onun da benim iş hayatıma saygı duymasını sağladığını düşünüyorum. Özel hayatım sebebiyle aksattığımı düşündüğüm işlerimi mutlaka gece geç saatlerde hallediyorum, her şeyi deadline’larına uygun teslim etmeye çalışıyorum.

İşlerimde sorun bulmayı değil çözüm üretmeyi, panik yapmayı değil akışına bırakmayı tercih ediyorum ve etmeye devam edeceğim.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Spesifik bir hayat mottom yok ama iyi kalpli olmanın, insan ilişkilerinde güçlü olmanın, hal hatır bilmenin, çözüm odaklı olmanın her zaman kazandığını düşünüyorum. Böyle düşündüğüm için tüm işlerimde sorun bulmayı değil çözüm üretmeyi, panik yapmayı değil akışına bırakmayı tercih ediyorum ve etmeye devam edeceğim. İş hayatı tabii önemli; kariyer, finansal güç… Ancak hiçbir şey sağlığımızdan, kendimizden önemli değil. Bunu anlamam tecrübemle doğru orantılı olabilir.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Ses getiren işler yapmaya devam etmek, kendimi gerek sektörel konularda gerek gündem konularında (dijital ve yapay zekâ gibi) geliştirmiş olmak isterim. Başta oğlum ve ailemin benden ve başarılarımdan gurur duymasını isterim. Daha yüksek mertebelere, ünvanlara gelmek isterim.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları