preloader

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Evrim Darçın

27.04.2024
Annelik ve Kariyer İlişkisi: Evrim Darçın

Yazı Boyutu:

Anne olduktan sonra işi bırakan ve bir süre sonra geri dönen kadınlarla beraberiz… Reklam ajansında Yönetici Asistanı olarak çalışan Evrim Darçın, işe dönüş hikâyesini OGGUSTO’ya anlattı.

İşe geri dönme kararını neyin tetiklediğini ve bu kararı alırken hangi faktörlerin etkili olduğunu anlatır mısınız?

Aslında işten ayrılıp evde oturmayı hiç düşünmemiştim. Ancak çocuklarıma zaman ayırabileceğim iş arıyordum. Kendimi işe yarar hissetmemek beni duygusal açıdan yıpratıyordu. Sanırım en çok da bu nedenle işe geri döndüm. Üretmek isteği ağır bastı.

İşe dönüş sürecinde sizin için en değerli destek kaynakları neydi? Bu süreçte size ilham veren kitap, podcast, TEDx vb. gibi kaynaklar da var mı?

  • Nazife Şekerkıran’ın atölyeleri,
  • 5 yıldır gönüllü olarak çalıştığım KEDV’e bağlı kadın kooperatifinde aldığım eğitimler (İş geliştirme, etsy, proje yönetimi vs),
  • KEDV’de yaptığımız yüz yüze mahalle çalışmaları,
  • Pandemi sürecinde aldığım ücretsiz eğitimler çok faydalı oldu.

İşe dönüş yaptıktan sonra kariyer hedeflerinizde herhangi bir değişiklik oldu mu? Uzun vadeli kariyer planlarınızı nasıl şekillendirdiniz?

Uzaktan çalışmayı istiyordum, isteğime uygun bir iş buldum. Bu alanda yeni olduğum için kendimi geliştirip, daha verimli olarak çalışmayı ve yaptığım işi en iyi şekilde yapmayı hedeflerim arasına koydum.

Yaptığın iş ne olursa olsun, işini en iyi şekilde yap. İz bırak.

Günlük rutininizi nasıl yönetiyorsunuz ve iş ile aile yaşamınız arasında nasıl bir denge kuruyorsunuz? Bu dengeyi bulmak isteyen kadınlar için vereceğiniz en önemli tavsiye ne olur?

Annelik ve Kariyer İlişkisi: Evrim Darçın

İş ve aile ilişkisi dengesinde, kendi özel alanımdan çok fazla ödün vermek zorunda kalıyorum. Tavsiyem işe geri dönecek kadınların en baştan bu dengeyi kurması olur. Özel alana ailenin yer edinmesine müsaade etmeden, günlük akışı yönetebilecekleri sınırlar çizilmeli.

Yaşamınızı ve kararlarınızı şekillendiren bir hayat mottonuz var mı? Bu motto size günlük yaşamınızda nasıl bir rehberlik ediyor?

Yaptığın iş ne olursa olsun, işini en iyi şekilde yap. İz bırak.

Şu anda bulunduğunuz noktadan baktığınızda, gelecekte kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?

Kendimi iş, aile ve özel alan dengesini kurabilmiş biri olarak görmek istiyorum.

YenidenBiz Derneği
YenidenBiz Derneği Tüm Yazıları